Թուրքիայի կենտրոնական բանկը հինգշաբթի հիմնական տոկոսադրույքն իջեցրել է 1,5 տոկոսային կետով՝ մինչեւ 9 տոկոս։ Այս մասին ասվում է ԿԲ հաղորդագրության մեջ։
Հոկտեմբերին տոկոսադրույքը նույնպես նվազեցվել էր՝ 12 տոկոսից մինչեւ 10,5 տոկոս։ Թուրքիայի կենտրոնական բանկի որոշումը համընկել է վերլուծաբանների մեծ մասի կարծիքի հետ, որոնք կարծում են, որ այն հետեւում է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քաղաքական կամքին։ Նախագահը խոստացել էր ամեն ամիս իջեցնել տոկոսադրույքը։
ԿԲ հաղորդագրությունում ասվում է, որ  տոկոսադրույքի նվազեցման մասին որոշումը ընդունվել է՝ ելնելով նրանից, որ ընթացիկ դրույքաչափը համարժեք է՝ հաշվի առնելով համաշխարհային պահանջարկի ավելացող վտանգները, ինչի կապակցությամբ որոշվել է ավարտել տոկոսադրույքների նվազեցման ցիկլը, որը սկսվել էր օգոստոսից։
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ սեպտեմբերին Թուրքիայում տարեկան ինֆլյացիան կազմել էր 83,45 տոկոս՝ մեկ ամիս առաջ գրանցված 80,21 տոկոսի համեմատ։

Turkey's central bank on Thursday lowered its key interest rate by 1.5 percentage points, to 9%, the regulator said in a statement.
The rate was also lowered in October - from 12% to 10.5%. The Turkish central bank's decision coincided with most analysts who believe it follows the political will of President Recep Tayyip Erdogan, who has promised to lower the interest rate every month.
The regulator said in a statement that the decision to cut the rate was made on the basis that "the current rate is adequate, given the growing risks to global demand, which is why it was decided to end the cycle of interest rate cuts that began in August." Annual inflation in Turkey in September, according to official data, was 83.45% compared to 80.21% a month earlier.