Քրդերն այլեւս չեն կարող օգնել ԱՄՆ-ին՝ ԴԱԻՇ-ի դեմ պայքարում, քանի որ բախվում են թուրքական գրոհներին։ Այս մասին Fox News-ին տված հարցազրույցում ասել է քրդերի կողմից ղեկավարվող Սիրիայի պաշտպանության ուժերի գլխավոր հրամանատար, գեներալ Մազլում Աբդին։
«Մենք միտումնավոր չենք սառեցրել միջազգային կոալիցիայի հետ ԴԱԻՇ-ի դեմ համատեղ գործողությունները,- ասել է Մազլումը,- Բայց, ինչպես ասել եմ, ստիպված ենք դադարեցնել այս գործողությունը շարժման մեջ, քանի որ ահռելի սթրես ենք ապրում մեր տարածքներ թուրքական հնարավոր ներխուժման պատճառով»:
Թուրքիան նոյեմբերի 13-ին Ստամբուլում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո, որի համար նա քրդական խմբավորումներին է մեղադրում, սկսել է հարվածներ հասցնել քրդերի դիրքերին Սիրիայում եւ Իրաքում։
Գեներալ Մազլումն ասել է, որ ահաբեկիչը ԴԱԻՇ-ից է եւ դատապարտել է հարձակումը։ Նա զգուշացրել է, որ Թուրքիան այդ միջադեպն օգտագործում է որպես քրդերի էթնիկ զտումների պատրվակ։ Թուրքական ռազմական ինքնաթիռները հարված են հասցրել Ղամիշլիի սահմաններից մոտ 30 մղոն հեռավորության վրա գտնվող ռազմաբազային, որը ԱՄՆ զինվորականները կիսում են քուրդ զինյալների հետ:
Պենտագոնը հայտարարել է, որ «խորապես անհանգստացած է» էսկալացիայից, որը սպառնում է ԴԱԻՇ-ին հաղթելու ջանքերին եւ վտանգի տակ է դնում ԱՄՆ-ի անձնակազմի կյանքը, որը Սիրիայում տեղական գործընկերների հետ աշխատում է ահաբեկչական խմբավորմանը հաղթելու համար:
«Անհրաժեշտ է անհապաղ դեէսկալացիա, որպեսզի ուշադրությունը կենտրոնացվի ԴԱԻՇ-ին հաղթելու առաքելության վրա»,- ասել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար, բրիգադային գեներալ Պատրիկ Ռայդերը:
Սիրիայում վերջին ավիահարվածներն ուղղակիորեն սպառնում են ԱՄՆ անձնակազմի անվտանգությանը, որը Սիրիայում աշխատում է տեղական գործընկերների հետ՝ ԴԱԻՇ-ին հաղթելու եւ ԴԱԻՇ-ի ավելի քան 10 000 կալանավորներին անազատության մեջ պահելու համար:
Գեներալ Մազլումը ամերիկացի ժողովրդին եւ ամերիկյան կառավարությանը կոչ է արել պաշտպանել քրդերին։ «Ես ցանկանում եմ, որ ամերիկացի ժողովուրդը ցույց տա նույն դիրքորոշումը, որը ցույց տվեց 2019 թվականին, երբ մենք կրկին բախվեցինք թուրքերի հարձակմանը»,- ասել է նա։ «Այժմ մենք կրկին թուրքերի կողմից էթնիկ զտումների սպառնալիքի տակ ենք։ Եվ ես խնդրում եմ Միացյալ Նահանգների կառավարությանն ու ժողովրդին պաշտպանել իրենց քուրդ բարեկամներին»:
Axios-ին տված հարցազրույցում գեներալ Մազլումը հայտնել է, որ թեեւ տեղեկություն է ստացել, որ Թուրքիան հրամայել է իր տեղական ներկայացուցիչներին նախապատրաստվել ցամաքային հարձակման, Բայդենի վարչակազմը դեռ կարող է համոզել Էրդողանին նահանջել:
Նրա խոսքով՝ Թուրքիայի ռազմավարությունն այն է, որ հայտարարի գործողության մասին, որոշ նախապատրաստություններ կատարի, ապա ստուգի ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի արձագանքը։ «Ես կարծում եմ, որ հենց նրանք [Թուրքիան] տեսնեն, որ հիմնական խաղացողների կողմից չկա ուժեղ դիմադրություն, նրանք առաջ կգնան»,- ասում է Մազլումը։ «Մենք կարծում ենք, որ արձագանքը բավարար չէ, որպեսզի խանգարի թուրքերին սկսել այդ գործողությունը»։
Նրա խոսքով՝ սիրիական պաշտպանական ուժերը ձգտում են կանխել «էսկալացիան», սակայն «եթե կռիվը իսկապես տեղի ունենա, մեր ուժերը կպաշտպանեն իրենց եւ իրենց մարդկանց մինչեւ վերջ»: «Այս անգամ գործողությունը չի սահմանափակվի եւ քաոս կլինի Թուրքիայի հետ սահմանի ողջ երկայնքով»,- զգուշացրել է նա։ «Մենք հավատում ենք, որ նախագահ Բայդենը կկատարի իր խոստումները եւ կպաշտպանի քրդերին թուրքերի կողմից տարածաշրջանում էթնիկ զտումներից, ինչպես խոստացել էր իր նախագահական քարոզարշավի ժամանակ»,- նշել է Մազլումը։

The Kurds can no longer help the US in the fight against ISIS because they are facing Turkish attacks. General Mazloum Kobane Abdi, commander of the Syrian Democratic Forces (SDF), said this in an interview with Fox News.
"We deliberately did not freeze the joint operations with the international coalition against ISIS," said Mazloum, "But, as I said, we have to stop this operation in motion, as we are experiencing tremendous stress due to a possible Turkish invasion of our territories."
After the terrorist attack in Istanbul on November 13, for which Turkey blames the Kurdish groups, it has started to attack Kurdish positions in northern Syria and Iraq.
General Mazloum said that the terrorist is from ISIS and condemned the attack. He warned that Turkey uses that incident as a pretext for ethnic cleansing of Kurds. Turkish warplanes struck a military base—which the US military shares with Kurdish militants—about 30 miles from the border in Qamishli, Syria.
General Mazloum called on the American people and the American government to protect the Kurds.
"I want the American people to show the same position that they showed in 2019, when we faced the Turkish attack again," he said. "Now we are again under the threat of ethnic cleansing by the Turks. And I ask the government and people of the United States to protect their Kurdish friends."
And in an interview with Axios , General Mazloum said that while he has received concerning intelligence that Turkey has told its local proxies to prepare for a ground offensive, the Biden administration could still convince Turkish President Erdogan to back off.
Mazloum said Turkey's strategy has been to announce an operation, conduct some preparations, then test the reactions of the U.S. and Russia.
"I believe once they [Turkey] see there is no strong opposition from the main players they will go ahead," Mazloum said. "We believe the reactions are not enough yet to stop the Turks from launching this operation."
Mazloum said the SDF is committed to preventing "escalation," but "if the fight does happen, our forces will defend themselves and their people until the last of us."
"This time the operation will not be limited and there will be chaos all along the border with Turkey," he warned.
"We believe that President Biden will fulfill his promises and protect the Kurds from ethnic cleansing in the region by the Turks, as he has promised during his presidential campaign," Mazloum said.