Տղամարդը հրաձգություն է սկսել Կրասնոդարի երկրամասի Կրիմսկ քաղաքի փողոցում, նախնական տվյալներով՝ չորս մարդ մահացել է, այդ թվում՝ հրաձիգը։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են շրջանի իրավապահ մարմինները։
«Սկզբում տղամարդը կրակելով սպանել է երեք մարդու»,- ասել է գործակալության աղբյուրը՝ հավելելով, որ կրակողը նույնպես սպանվել է։ Մարզային դատախազությունը հետաքննություն է անցկացնում։
«Դեպքի վայր է մեկնել Ղրիմի միջշրջանային դատախազը, կազմակերպվել է դեպքի պատճառների եւ հանգամանքների ստուգում, պատճառները պարզվում են»,- հայտնել են նախարարությունից։
Արտակարգ իրավիճակի մասին տեղեկությունը հաստատել են նաեւ ՌԴ ՆԳՆ տարածաշրջանային վարչությունից։ Միաժամանակ նրանք նշել են, որ միջադեպի հետեւանքով եւս մեկ մարդ վիրավորվել է։

A man shot in the street in the city of Krymsk, Krasnodar Territory, according to preliminary data, four people were killed, including the shooter, TASS was reported by law enforcement agencies in the region.
"Preliminarily, the man shot three people," the agency's interlocutor said, specifying that the shooter himself also died. The regional prosecutor's office is conducting a check-up.
"A Crimean inter-district prosecutor went to the scene of the incident, an inspection of the causes and conditions of what happened has been organized, the causes of what happened are being established," the agency said.
The regional directorate of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation also confirmed information about the accident. At the same time, they noted that one more person was injured as a result of the incident.