Բելգիան եւ Մեծ Բրիտանիան վիճել են այն բանից հետո, երբ Բելգիայի կառավարությունն արգելափակել է այն տեխնոլոգիաների արտահանումը, որոնք վճռական նշանակություն ունեն բրիտանական միջուկային պոտենցիալի պահպանման համար, չնայած այն բանին, որ երկու երկրները ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցներ են, գրել է Times-ը։
Վեճը սրվել է բելգիական կառավարության այն նախազգուշացումների պատճառով, որ Մեծ Բրիտանիան սպառնացել է չեղարկել 514,90 մլն ֆունտ սթեռլինգ (600 մլն եվրո) գումարի զենքի մատակարարումների պատվերը բելգիական FN Herstal ընկերության արտադրության գնդացիրների համար, եթե արտահանումը չթույլատրվի։
Բելգիայի կառավարության բաձրաստիճան աղբյուրներն անհանգստացած են, որ հակամարտությունը սպառնալիքի տակ կդնի Արեւմուտքի եւ ՆԱՏՕ-ի միասնությունը Եվրոպայում պատերազմի ժամանակ։
Երկու շաբաթ առաջ Բելգիայի դաշնային կառավարությունը մերժել էր թույլատրել հատուկ իզոստատիկ մամլիչի արտահանումը, որն անհրաժեշտ է բրիտանական միջուկային զինանոցի համար, քանի որ կանաչները վետո են դրել դրա վրա։
Մամլիչն Անտվերպենում արտադրում է ամերիկա-բելգիական EPSI ընկերությունը։ ԵՄ-ի կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուց հետո այս արտադրանքի արտահանման համար անհրաժեշտ է ստանալ հատուկ արտոնագիր Բելգիայի կառավարությունից։ Ավելի վաղ այդ ընթացակարգը ձեւական բնույթ էր կրում, բայց այս անգամ այն արգելափակել է փոխվարչապետ Ժորժ Գիլկինեն։ Քաղաքական գործիչը ներկայացնում է «Էկոլո» կուսակցությունը, որը դեմ է միջուկային զենքին եւ ռազմարդյունաբերական լոբբիին։
Մամլիչն օգտագործվել է Օլդերմասթոնում միջուկային մարտագլխիկների արտադրությունում։ Պաբերականի աղբյուրը բրիտանական Ռազմածովային նավատորմում հավաստիացրել է, որ մատակարարումների բացակայությունը չի անդրադառնա Միացյալ Թագավորության նավատորմի մարտունակության վրա։
Բելգիայում մամլիչը բնորոշում են որպես «համաշխարհային անալոգ չունեցող»։ Պարբերականի տվյալներով՝ Լոնդոնում որպես Բրյուսելին պատասխան միջոց սպառնում են չեղարկել բելգիական FN Herstal ընկերության արտադրած գնդացիրների խմբաքանակի գնումը (514 մլն ֆունտ սթեռլինգի՝ մոտ 600 մլն եվրոյի չափով) չեղարկելով։ Դա կարող է հանգեցնել Բելգիայում կառավարող կոալիցիայի փլուզման, քանի որ սպառնալիքի տակ կդնի երկրի հարավային մասում FN Herstal գործարաններում զբաղվածության հարցը, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։

Belgium and Britain have quarreled after the Belgian government blocked the export of technology that is crucial to maintaining Britain's nuclear capabilities, despite the fact that both countries are NATO allies, the Times writes.
The dispute escalated over warnings in the Belgian government that Britain had threatened to cancel a weapons order worth up to 514.90 million pounds (600 million euros) for machine guns manufactured by Belgium's FN Herstal if exports were not allowed.
High-ranking sources in the Belgian government are concerned that the conflict threatens Western and NATO unity during the war in Europe.
Two weeks ago, Belgium's federal government refused permission to export a specialized isostatic press needed to maintain Britain's nuclear arsenal because the Greens, who make up the fragile ruling coalition, vetoed it.
The press is manufactured in Antwerp by the U.S.-Belgian company EPSI. Since Britain's exit from the EU, a special license from the Belgian government is required to export this product. Previously this procedure was formal, but this time it was blocked by Deputy Prime Minister Georges Gilkinet. The politician represents the Ecolo party, which opposes nuclear weapons and the military-industrial lobby.
The press was used in the production of nuclear warheads in Aldermaston. The publication's source in the British Navy claims that the lack of supplies will not affect the combat effectiveness of the United Kingdom's navy.
Belgium describes the product as unparalleled in the world. According to the newspaper, London threatens Brussels with the cancellation of the purchase of machine guns by Belgian company FN Herstal which cost over £514 million (about €600 million). This could lead to the collapse of the ruling coalition in Belgium, as it would jeopardize employment at the FN Herstal plants in the southern part of the country, TASS reported.