Եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյաները զայրացած են Ջո Բայդենի վարչակազմից եւ այժմ ամերիկացնիներին մեղադրում են, որ իրենք հարստանում են պատերազմի հաշվին, մինչդեռ ԵՄ երկրները տառապում են։
«Եթե սթափ նայենք իրավիճակին, միակ երկիրը, որն ամենից շատ է շահում այս պատերազմից՝ ԱՄՆ-ն է, քանի որ նրանք ավելի շատ գազ են վաճառում եւ ավելի բարձր գներով, ինչպես նաեւ շատ զենք», — Politico-ին ասել է ԵՄ բարձրաստճան պաշտոնյաներից մեկը։
«Մենք իսկապես պատմական փուլում ենք», —ասել է ԵՄ բարձրաստճան պաշտոնյան՝ պնդելով, որ ԱՄՆ սուբսիդիաների պատճառով առեւտրի խախտման  եւ էներգակիրների բարձր գների տեսքով կրկնակի հարվածը կարող է հասարակությանը տրամադրել ռազմական գործողությունների եւ հյուսիսատլանտյան դաշինքի դեմ։
«Ամերիկան պետք է հասկանա, որ ԵՄ շատ երկրներում հասարարկական կարծիքը փոխվում է»։
ԵՄ գլխավոր դիվանագետ Ժոզեպ Բորելը Վաշինգտոնին հորդորել է արձագանքել եվրոպական մտահոգություններին։  «Ամերիկացիները որոշումներ են կայացնում, որոնք մեզ համար տնտեսական նշանակություն ունեն», - POLITICO-ին տված հարցազրույցում ասել է նա:
Վերջին շաբաթների ընթացքում լարվածության ամենամեծ աղբյուրը Բայդենի բնապահպանական սուբսիդիաներն ու հարկերն են, որոնք, ըստ Բրյուսելի, սպառնում են ոչնչացնել եվրոպական արդյունաբերությունը: Չնայած Եվրոպայի պաշտոնական առարկություններին, Վաշինգտոնը մինչ այժմ նահանջելու նշաններ ցույց չի տալիս:
Միեւնույն ժամանակ, ուկրաինական պատերազմի հետեւանքով առաջացած խափանումները եվրոպական տնտեսությունը մղում են ռեցեսիայի՝ կտրուկ ինֆլյացիայի աճով եւ  էներգակիրների մատակարարումների կործանարար կրճատումներով, ինչը այս ձմռանը սպառնում է էլեկտրաէներգիայի անջատումներով եւ նորմավորմամբ:
Փորձելով նվազեցնել ռուսական էներգիայից կախվածությունը՝ ԵՄ երկրները դրա փոխարեն դիմում են ԱՄՆ-ից գազին, բայց եվրոպացիների վճարած գինը գրեթե 4 անգամ բարձր է ԱՄՆ-ում վառելիքի գնից։
Ֆրանիսայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ում գազի բարձր գները «բարեկամական» չեն, իսկ Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարարը Վաշինգտոնին կոչ է արել ավելի շատ «համերաշխություն» ցուցաբերել եւ օգնել նվազեցնել էներգիայի ծախսերը։
ԵՄ այլ երկրների նախարարներն ու դիվանագետները հիասթափություն են հայտնել, որ Բայդենի կառավարությունը պարզապես անտեսում է իր ներքին տնտեսական քաղաքականության ազդեցությունը եվրոպական դաշնակիցների վրա։
Երբ ԵՄ առաջնորդները Բալիում անցած շաբաթ G20 հանդիպման ժամանակ Բայդենի հետ քննարկում էին ԱՄՆ-ի գազի բարձր գները, ԱՄՆ նախագահը, թվում էր՝ անտեղյակ է դրա մասին, ասել է բարձրաստիճան պաշտոնյան:
«Եվրոպացիներն ակնհայտորեն հիասթափված են նախնական տեղեկատվության եւ խորհրդակցությունների բացակայությունից», - ասում է Բրեյգելի վերլուծական կենտրոնից Դեյվիդ Քլեյմանը:
Ատլանտիկայի երկու կողմերում գտնվող պաշտոնական դեմքերը գիտակցում են այն վտանգները, որ ավելի ու ավելի թունավոր մթնոլորտը կստեղծի արեւմտյան դաշինքի համար: Տարաձայնությունները հենց այն են, ինչ կցանկանար Պուտինը, համաձայնել են ԵՄ եւ ԱՄՆ դիվանագետները։
Ինֆլյացիայի նվազեցման մասին ամերիկյան օրենքի (IRA) շուրջ բանավեճը կրկին մտավախություններ է առաջացրել քաղաքական օրակարգում անդրատլանտյան առեւտրային պատերազմի կապակցությամբ։
ԵՄ առեւտրի նախարարները ուրբաթ պետք է քննարկեն իրենց պատասխանը, մինչ Բրյուսելի պաշտոնյաները սուբսիդիաների արտակարգ ռազմական պահուստի համար ծրագրեր են մշակում ՝ եվրոպական արդյունաբերությունը փլուզումից փրկելու համար:
«Ինֆլյացիայի նվազեցման մասին օրենքը մեծ մտահոգություն է առաջացնում», - ասել է Նիդեռլանդների առեւտրի նախարար Լի Շրայնեմախերը: «Եվրոպական տնտեսության վրա պոտենցիալ ազդեցությունը շատ մեծ է»։
«ԱՄՆ-ն հետեւում է ներքին քաղաքականությանը, որը, ցավոք, պրոտեկցիոնիստական բնույթ է կրում եւ խտրականություն է դրսեւորում ԱՄՆ դաշնակիցների նկատմամբ», - ասել է Տոնինո Պիկուլան՝ Եվրախորհրդարանի անդրատլանտյան հարաբերությունների հարցերով  ներկայացուցիչը:
Ամերիկացի պաշտոնյան ընդգծել է, որ գազի եվրոպացի գնորդների համար գնագոյացումը արտացոլում է մասնավոր շուկայի որոշումները եւ ԱՄՆ կառավարության որեւէ քաղաքականության կամ գործողության արդյունք չէ։ «Ամերիկյան ընկերությունները եղել են դեպի Եվրոպա մատակարարվող բնական գազի թափանցիկ եւ վստահելի մատակարարները»,- ասել է պաշտոնյան։
Դեպքերի մեծամասնությունում, ըստ պաշտոնյայի, արտահանման եւ նեմուծման գների տարբերությունները սահմանում ենն ոչ թե հեղուկ բնական գազի ամերիկացի արտահանողները, այլ ԵՄ ներսում գազ վերավաճառող ընկերություննեորը։
Սա նոր փաստարկ չէ ամերիկյան կողմից, սակայն, այն կարծես թե համոզիչ չէ եվրոպացիների համար։
«ԱՄՆ-ն իր գազը մեզ վաճառում է 4 անգամ թանկ, երբ այն հատում է Ատլանտիկան», — ֆրանսիական հեռուստատեսոթյամբ ասել է ներքին շուկայի հարցերով եվրահանձնակատար Թյերի Բրեթոնը։ «Իհարկե, ամերիկացիները մեր դաշնակիցներն են... բայց երբ ինչ-որ բան այն չէ, պետք է  խոսել այդ մասին»:
Ավելի էժան էներգիան արագ դարձավ վիթխարի մրցակցային գերազանցություն նաեւ ամերիկյան ընկերությունների համար։ Ձեռնարկությունները նախատեսում են  նոր ներդրումներ ԱՄՆ-ում կամ անգամ իրենց գոյություն ունեցող ձեռնարկությունները Եվրոպայից տեղափոխում են Ամերիկա։
Չնայած էներգետիկայի վերաբերյալ առկա տարաձայնություններին՝ միայն այն բանից հետո, երբ Վաշինգտոնը հայտարարեց 369 մլրդ դոլարի արդյունաբերական սուբսիդիաների սխեմայի մասին՝ աջակցելու համար «կանաչ» ճյուղերին «Գնաճի իջեցման մասին» օրենքին համապատասխան, Բրյուսելը հայտնվեց լիակատար խուճապի ռեժիմի մեջ։
«Գնաճի մասին» օրենքը փոխեց ամեն ինչ,- ասել է ԵՄ դիվանագետներից մեկը։- Վաշինգտոնը դեռ մեր դաշնակի՞ցն է, թե՞ ոչ»։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչն ասել է, որ ախտորոշումը պարզ է. դրանք «խտրական սուբսիդիաներ են, որոնք խեղաթյուրում են մրցակցությունը»։ Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի նախարար Բրունո  լը Մերն անցած շաբաթ անգամ ԱՄՆ-ին մեղադրեց այն բանում, որ այդ երկիրը գնում է Չինաստանի տնտեսական իզոլյացիոնիզմի ճանապարհով՝ Բրյուսելին կոչ անելով հետեւել այդ օրինակին. «Եվրոպան չպետք է վերջին մոհիկանը լինի»։
Կուլիսների հետեւում աճում է նաեւ վրդովմունքն ամերիկյան պաշտպանական հատվածում հայտնվող փողերի հետ կապված։
ԱՄՆ-ը, անկասկած, Ուկրաինային ամենամեծ ռազմական օգնություն հատկացնողն է՝ պատերազմի սկզբից ավելի քան 15,2 մլրդ դոլարի զենք եւ տեխնիկա մատակարարելով։ Բորելի խոսքով՝ ԵՄ-ը ներկա պահին Ուկրաինային տրամադրել է մոտ 8 մլրդ եվրոյի ռազմական սարքավորումներ։
Եվրոպական մայրաքաղաքի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկի խոսքով՝ որոշ բարդ սպառազինությունների պաշարների համալրումը կարող է «տարիներ» տեւել մատակարարումների շղթայի եւ միկրոսխեմաների արտադրության խնդիրների պատճառով։ Դա մտավախությունների առիթ է տվել այն մասին, որ ԱՄՆ պաշտպանական արդյունաբերությունը կարող է ստանալ էլ ավելի մեծ շահույթ պատերազմից։ Պենտագոնն արդեն մշակում է ճանապարհային քարտեզ զենքի վաճառքն արագացնելու համար, քանի որ դաշնակիցների (որոնք պահանջում են արձագանքել զենքի եւ տեխնիկայի աճող պահանջարկին)  կողմից ցուցաբերվող ճնշումը մեծանում է։

Top European officials are furious with Joe Biden's administration and now accuse the Americans of profiting from the war while EU countries suffer.
“The fact is, if you look at it soberly, the country that is most profiting from this war is the U.S. because they are selling more gas and at higher prices, and because they are selling more weapons,” one senior official told POLITICO. “We are really at a historic juncture,” the senior EU official said, arguing that the double hit of trade disruption from U.S. subsidies and high energy prices risks turning public opinion against both the war effort and the transatlantic alliance. “America needs to realize that public opinion is shifting in many EU countries.”
EU chief diplomat Josep Borrell urged Washington to respond to European concerns. “Americans — our friends — take decisions which have an economic impact on us,” he said in an interview with POLITICO.
The biggest source of tension in recent weeks has been Biden's environmental subsidies and taxes, which Brussels says threaten to destroy European industry. Despite formal objections from Europe, Washington has so far shown no signs of backing down.
At the same time, the disruptions caused by the war in Ukraine are pushing the European economy into recession, with soaring inflation and devastating cuts in energy supplies, threatening blackouts and rationing this winter.
Trying to reduce their dependence on Russian energy, EU countries are instead turning to gas from the United States, but the price Europeans pay is nearly four times higher than the cost of fuel in America. In addition, there may be a surge in orders for U.S.-made military equipment, as European armies are short of weapons after being sent to Ukraine.
French President Emmanuel Macron said high U.S. gas prices were not "friendly," and Germany's economy minister called on Washington to show more "solidarity" and help lower energy costs.
Ministers and diplomats from other EU countries have expressed frustration that the Biden government is simply ignoring the impact of its domestic economic policies on European allies.
When EU leaders discussed high U.S. gas prices with Biden at last week's G20 meeting in Bali, the U.S. president seemed simply unaware of it, a senior official said. Other EU officials and diplomats agreed that the Americans' lack of awareness of the implications for Europe was a serious problem.
"The Europeans are discernibly frustrated about the lack of prior information and consultation," said David Kleimann of the Bruegel think tank.
Officials on both sides of the Atlantic are aware of the risks that an increasingly toxic atmosphere will have on the Western alliance. Disagreement is exactly what Putin would want, EU and U.S. diplomats agreed.
The growing controversy over the U.S. Inflation Reduction Act (IRA) has put fears of a transatlantic trade war back on the political agenda. EU trade ministers are expected to discuss their response Friday as officials in Brussels work out plans for an emergency military subsidy standby to save European industry from collapse.
"The Inflation Reduction Act is very worrying," said Dutch Trade Minister Liesje Schreinemacher. "The potential impact on the European economy is very big."
"The U.S. is following a domestic agenda, which is regrettably protectionist and discriminates against U.S. allies," said Tonino Picula, the European Parliament's lead person on the transatlantic relationship.
The U.S. official noted that pricing for European gas buyers reflects private market decisions and is not the result of any U.S. government policy or action. "U.S. companies have been transparent and reliable suppliers of natural gas to Europe," the official said. Exporting capacity has also been limited by an accident in June that forced a key facility to shut down.
In most cases, the official added, the difference between export and import prices is not set by U.S. LNG exporters, but by companies that resell gas inside the EU. For example, the largest European holder of long-term U.S. gas contracts is France's TotalEnergies.
This is not a new argument on the American side, but it does not seem convincing to the Europeans. "The United States sells us its gas with a multiplier effect of four when it crosses the Atlantic," European Commissioner for the Internal Market Thierry Breton said on French TV on Wednesday. "Of course the Americans are our allies ... but when something goes wrong it is necessary also between allies to say it."
Cheaper energy has quickly become a huge competitive advantage for American companies as well. Businesses are planning new investments in the U.S. or even moving their existing plants from Europe to America.
Despite the energy controversy, it wasn't until Washington announced a $369 billion industrial subsidy scheme to support green industries under the Inflation Reduction Act that Brussels went into full-blown panic mode.
“The Inflation Reduction Act has changed everything," one EU diplomat said. "Is Washington still our ally or not?”
A spokesman for the French foreign ministry said the diagnosis was clear: These are "discriminatory subsidies that will distort competition.” French Economy Minister Bruno Le Maire this week even accused the U.S. of going down China's path of economic isolationism, urging Brussels to replicate such an approach. “Europe must not be the last of the Mohicans,” he said.
Behind the scenes, there is also growing irritation over the money flowing into the U.S. defense sector.
The U.S. has by far been the largest supplier of military aid to Ukraine, supplying more than $15.2 billion in weapons and equipment since the war began. According to Borrell, the EU has so far provided about 8 billion euros worth of military equipment to Ukraine.
According to one senior European official, restocking some complex weapons could take "years" because of problems in the supply chain and chip production. This has raised fears that the U.S. defense industry could profit even more from the war. The Pentagon is already developing a roadmap to speed up arms sales as pressure from allies to respond to the growing demand for weapons and equipment grows.