Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը՝ ի հեճուկս դիվանագիտական կոռեկտության եւ տարրական հարգանքի, դեմարշ է կազմակերպել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի դեմ։
«Պրահայում հանդիպումից մեկ շաբաթ անց Մակրոնը քննդատեց Ադրբեջանին եւ մեղադրեց նրանում, ինչը նա չի կատարել։ Դրանից հետո Ֆրանսիայի Սենատը բանաձեւ ընդունեց, որը բացարձակ անընդունելի եւ վիրավորական է։ Դրան հաջորդեց Ֆրանսիայի Ազգային վեհաժողովի եւս մեկ հակաադրբեջանական բանաձեւ, ապա՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի միջոցով մեզ վրա հարձակվելու փորձ։ Սա անընդունելի է, քանի որ Ֆրանկոֆոնիան մարդասիրական կազմակերպություն է»,-ասել է Ալիեւը՝ ելույթ ունենալով «Միջին միջանցքի երկայնքով. աշխարհքաղաքականություն, անվտանգություն եւ տնտեսություն» միջազգային համաժողովում։
Նա հայտնել է, որ այդ «հակաադրբեջանական բանաձեւը ֆորմալ բնույթ է կրում»։ «Հաշվի առնելով այդ ամենը՝ հասկանալի է, որ Ֆրանսիան չի կարող մասնակցել խաղաղության գործընթացին։ Դա մեր մեղքը չէ։ Ո՛չ ԱՄՆ-ն, ո՛չ Ռուսաստանը երբեք պաշտոնական մակարդակով որեւէ մեկին չեն պաշտպանել։ Եվ սա նշանակում է, որ դեկտեմբերի 7-ի հանդիպումը չի կայանա։ Մենք այլընտրանքներ կփնտրենք»,-ասել է Ալիեւը։
Ալիեւը հավելել է, որ բրյուսելյան հանդիպմանը Մակրոնի մասնակցության մասին Փաշինյանի առաջարկը դիտարկում է որպես «խաղաղության շուրջ բանակցությունները խափանելու փորձ»։

President of Azerbaijan Ilham Aliyev, in defiance of diplomatic correctness and basic respect, organized a demarche against French President Emmanuel Macron.
"A week after the meeting in Prague, Macron criticized Azerbaijan and accused it of what it did not do. After that, the French Senate adopted a resolution that is absolutely unacceptable and insulting. It was followed by another anti-Azerbaijani resolution of the French National Assembly, and then an attempt to attack us through the Francophonie Summit. This is unacceptable, as Francophonie is a humanitarian organization," Aliyev said in his address at the international conference, entitled "Along the Middle Corridor: Geopolitics, Security and Economy."
He said that this "anti-Azerbaijani resolution is of a formal nature."
"Taking into account all that, it is clear that France cannot participate in the peace process [between Azerbaijan and Armenia]. It is not our fault. Neither the US nor Russia have ever defended anyone on an official level. And this means that the December 7 meeting [in Brussels, with Armenian PM Nikol Pashinyan] will not take place. We will look for alternatives," said Aliyev.
The Azerbaijani president added that he considers Pashinyan's proposal about Macron's participation in the Brussels meeting as an "attempt to disrupt the peace negotiations."