Անչափահասները՝ քաղաքացիների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ծրագրված ներդրման համատեքստում, կարող են չընդգրկվել հայտարարատուների շրջանակում։ Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովում նոյեմբերի 25-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը։
Այնուամենայնիվ, ինչպես նշեց փոխնախարարը, այս հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշում դեռ կկայացվի։
Պողոսյանը, մասնավորապես, նշեց, որ եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրումը կսկսվի 2023 թվականին, որը կտեւի առաջիկա երեք տարիներին։
«Առաջին տարում հայտարարատուներ կհամարվեն համայնքային կամ հասարակական պաշտոններ զբաղեցրած քաղաքացիները, 2022 թվականին 1 մլրդ դրամի շրջանառությունը գերազանցող կազմակերպության բաժնետերերը, ինչպես նաեւ 2023 թվականին 20 մլն դրամ եւ ավելի վարկեր ստացած քաղաքացիները։ Հաջորդը ֆիզիկական անձինք են, ովքեր 2023 թվականի դրությամբ հիփոթեքային վարկի սպասարկման գծից եկամտահարկի վերադարձ ստացող քաղաքացիներ են։ Իսկ վերջին խումբը արտերկրից եկամուտ ստացող քաղաքացիներն են»,-ասաց Պողոսյանը։

Несовершеннолетние лица в контексте запланированного внедрения системы всеобщего декларирования граждан вполне возможно не будут включены в круг декларантов. Об этом в Национальном Собрании Армении в ходе рабочего обсуждения, инициированного постоянной парламентской Комиссией по экономическим вопросам, заявил 25 ноября заместитель министра финансов республики Арман Погосян.
Тем не менее, как отметил замминистра, окончательное решение по данному вопросу все равно будет принимать Правительство.
Погосян, в частности, сообщил, что внедрение системы всеобщего декларирования доходов начнется в 2023 году, и что оно продлится в течение последующих трех лет.
«В первом году декларантами будут считаться граждане, которые занимают общинные или общественные должности, лица, являющиеся акционерами в организации, оборот которой в 2022 году превысил 1 млрд. драмов, а также граждане, которые в 2023 году получат займы и кредиты на сумму в 20 млн. драмов и выше. Далее идут лица, которые по состоянию на 2023 год являются гражданами, получающими компенсации по налогу на доход по линии обслуживания ипотечного кредита. И последняя группа – это граждане, получающие доход из-за рубежа», - сказал Погосян.