Նոյեմբերի 23-ին Շվեյցարիայի կառավարությունը հաստատել է Հայաստանին որպես օգնություն 960 հազար շվեյցարական ֆրանկի հատկացումը, որպեսզի աջակցի սահմանամերձ համայնքներին՝ մեղմելու վերջին ռազմական բախումների ազդեցությունը։ Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հաղորդագրության մեջ:
Մասնավորապես, «Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների տոկունություն և տնտեսական վերականգնում - REBCA» ծրագրի շրջանակում, որպես իրականացնող կողմ համագործակցելով ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (WFP) հետ՝ Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (SDC) միջոցով, Շվեյցարիան անհապաղ մարդասիրական և երկարաժամկետ տնտեսական աջակցություն է ցուցաբերում Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերին։
12 ամիս տևողությամբ REBCA մարդասիրական ծրագիրը կպաշտպանի և կվերականգնի Հայաստանի տարածքում սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող մարդկանց կացարանները և տնտեսական ռեսուրսներ կտրամադրի ճգնաժամային իրավիճակների նկատմամբ դիմադրողականությունը բարելավելու համար:
Ծրագրի թիրախում են Վարդենիս (Գեղարքունիք), Սիսիան (Սյունիք) և Ջերմուկ (Վայոց ձոր) խոշորացված համայնքների հակամարտությունից տուժած 15 սահմանամերձ բնակավայրեր, որոնց ավելի քան 1000 տնային տնտեսությունների կարիքներին ուղղակի արձագանքում կլինի։
Շվեյցարիայի կողմից ֆինանսավորվող REBCA ծրագիրը համատեղ մշակվել և իրականացվում է WFP-ի կողմից` Վորլդ Վիժն Հայաստան (WVA) կազմակերպության, Մանկական զարգացման հիմնադրամի (CDF) և Ռազմավարական զարգացման գործակալության (SDA) ներգրավմամբ։
Ծրագրին կաջակցեն նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը և ընտրված թիրախային տարածաշրջանների տեղական իշխանությունները:

The Swiss Agency for Development and Cooperation SDC has approved CHF 960,000 in aid for Armenia to improve border communities’ resilience towards crisis situations. This is stated in the message of the UN World Food Programme (WFP).
Partnering with the WFP for implementation, Switzerland provides immediate humanitarian and long-term economic support to Gegharkunik, Vayots Dzor and Syunik with the “Resilience and Economic Recovery of Border Communities in Armenia – REBCA” project.
Armenia’s recent progress with its socio-economic reform agenda has been challenged by external factors such as COVID-19, military conflict in 2020, and international external economic shocks particularly from the war in Ukraine.
Furthermore, due to the military escalations in September 2022, six Armenian communities in the areas bordering Azerbaijan in Gegharkunik, Syunik and Vayots Dzor regions (totaling 133 settlements and 133,165 people) are directly affected, including in terms of economic livelihood and food security.
The 12-month REBCA humanitarian project will protect and reestablish the livelihoods of people living in border areas in Armenia and provide economic means to improve resilience towards crisis situations.
The project targets 15 conflict-affected border settlements of Vardenis (Gegharkunik), Sisian (Syunik), and Jermuk (Vayots Dzor) enlarged communities by directly responding to the needs of more than 1,000 households.
The Swiss-funded REBCA project is jointly designed and implemented by the WFP with the involvement of the World Vision Armenia (WVA), the Child Development Foundation (CDF) and the Strategic Development Agency (SDA), each responsible for specific interventions in the required fields of expertise.
The project will be also supported by the Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia (MLSA), the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia (MTAI), and local authorities of the selected target regions.