Նորվեգիան գրեթե 14 մլն դոլար կտրամադրի Ուկրաինայի զինված ուժերի վերապատրաստման հարցով առաքելության համար, հաղորդում է «Եվրոպեյսկայա պրավդան»՝ վկայակոչելով Նորվեգիայի կառավարության հայտարարությունը։
«Ուկրաինան կախված է այլ երկրների աջակցությունից։ Նորվեգիան զգալի աջակցություն է ցուցաբերել եւ կշարունակի իր ներդրումն ունենալ՝ տրամադրելով ռազմական նյութեր»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Եվրամիության երկրների արտաքին գործերի նախարարները նոյեմբերի 14-ին որոշում են ընդունել Ուկրաինայի զինված ուժերի համար ուսումնական առաքելության աշխատանքը սկսելու մասին: Ուսումնական առաքելության պլանի համաձայն՝ շուրջ 15 հազար ուկրաինացի զինվորականներ ուսուցում կանցնեն Գերմանիայում, Լեհաստանում եւ Եվրամիության այլ երկրներում:
Առաջիկա ամիսներին Գերմանիայում կարող է ուսուցում անցնել մինչեւ 5 հազար ուկրաինացի զինծառայողներից բաղկացած բրիգադը։

Норвегия предоставит около $14 млн на поддержку тренировочной миссии Евросоюза по подготовке Вооруженных сил Украины (ВСУ). Об этом пишет «Европейская правда» со ссылкой на заявление норвежского правительства.
«Украина зависит от поддержки других стран, не в последнюю очередь для получения достаточного количества оружия и материалов, чтобы противостоять российской войне. Норвегия оказала значительную поддержку и будет продолжать делать свой вклад, предоставляя военные материалы», — говорится в заявлении.
Министры иностранных дел стран Евросоюза 14 ноября приняли решение о начале работы обучающей миссии для ВСУ. Согласно плану обучающей миссии, около 15 тыс. украинских военных пройдут обучение в Германии, Польше и других странах Евросоюза.
В ближайшие месяцы в Германии сможет пройти обучение бригада численностью до 5 тыс. украинских военнослужащих. Их количество будет зависеть прежде всего от того, сколько солдат Минобороны Украины сможет направить на обучение в условиях текущих боевых действий, отмечают СМИ.