Հյուսիսային Կորեայի վերջնական նպատակը «աշխարհի ամենահզոր» ռազմավարական միջուկային ուժին տիրապետելն է։ Այս մասին ասված է ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հրամանում, հայտնում է KCNA լրատվական գործակալությունը։
«Մեր գերագույն վերջնական նպատակը՝ մեր պետության և ժողովրդի բոլոր ժամանակների արժանապատվությունն ու ինքնիշխանությունը հուսալիորեն պաշտպանելու համար նախատեսված միջուկային ուժեր ստեղծելն է. սա ամենամեծ եւ ամենակարեւոր հեղափոխական նպատակն է։ Եվ մեր վերջնական նպատակն է ունենալ աշխարհի ամենահզոր ռազմավարական ուժը, բացարձակ իշխանություն, որը անցյալ դարում չի եղել»,- ասվում է Կիմ Չեն Ընի ստորագրած փաստաթղթի տեքստում, որ համաձայն երկրի ղեկավարը հրամայել է պարգեւատրել զինվորական անձնակազմին, գիտնականներին եւ տեխնիկական անձնակազմին, որոնք մասնակցել են Hwaseong-17 միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի արձակմանը։
Նոյեմբերի 18-ին Հյուսիսային Կորեան արձակել է Hwaseong-17 միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռը, հայտնում է ՏԱՍՍ լրատվական գործակալությունը։
Հարավկորեացի ռազմական փորձագետների կարծիքով՝ այս հրթիռը կարող է թռչել ավելի քան 15 հազար կիլոմետր եւ հասնել ամերիկյան մայրցամաք։

North Korean leader Kim Jong Un said his country's intends to have the world's most powerful nuclear force as he promoted dozens of military officers involved in the recent launch of a new ballistic missile, state media reported on Sunday, Reuters reported.
The announcement comes after Kim inspected a November 18 test of the Hwasong-17, North Korea's largest intercontinental ballistic missile, and pledged to counter what he called U.S. nuclear threats.
North Korea's "ultimate goal is to possess the world's most powerful strategic force, the absolute force unprecedented in the century," Kim said in the order promoting the officers, adding that building up the country's nuclear capabilities would reliably protect the dignity and sovereignty of the state and the people.
He described the Hwasong-17 as the "world's strongest strategic weapon" and said it demonstrated North Korea's resolve and ability to eventually build the world's strongest army.
Capable of reaching the U.S. mainland, the launch of the Hwasong-17 prompted the United States to call for a United Nations Security Council presidential statement to hold North Korea accountable for its missile tests, which are banned by Security Council resolutions.
North Korea's powerful Standing Committee of the Supreme People's Assembly awarded the Hwasong-17 missile the title of "DPRK Hero and Gold Star Medal and Order of National Flag 1st Class", state news agency KCNA informed in a statement.