Շանհայի ոստիկանությունը շրջափակել է Ուրումչիի փողոցի մի մասը, որտեղ շարունակվում են տեղի բնակիչների բողոքի ակցիաները՝ ընդդեմ կառավարության կոշտ հակահամաճարակային սահմանափակումների: Դեպքի վայրից ականատեսների վկայության համաձայն՝ ցույցերը խաղաղ են, բախումների մասին տեղեկություններ չկան, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Մոտ հարյուր ցուցարար հավաքվել է Ուրումչի փողոցի Ֆուքսին եւ Ուույան փողոցների միջեւ ընկած հատվածում։ Ոստիկանները շրջափակել են տարածքը ու թույլ չեն տալիս մեքենաներին անցնել, սակայն ցուցարարներին հնարավոր է մոտենալ հեծանիվներով ու ոտքով։ Իրավապահներն ու քաղաքացիական հագուստով աշխատակիցները ակտիվ գործողությունների չեն դիմում, ինչպես ցուցարարները։ Այնուամենայնիվ, ուժեղացված են անվտանգության միջոցառումները եւ լրացուցիչ ոստիկանական ջոկատներ կան։
Հենց այն փողոցում, որտեղ ընթանում են ցույցերը, խանութները, սրճարանները ու ռեստորանները շարունակում են գործել։ Այս վայրերը սիրված են երիտասարդների շրջանում, ովքեր երեկոյան հավաքվում են այնտեղ՝ փոքր սրճարաններում եւ ռեստորաններում։
Տեղի ունեցածի ականատեսի խոսքով՝ Շանհայում ցույցերի պատճառը Չինաստանի Սինցզյան-Ույգուրական ինքնավար շրջանի (XUAR) Ուրումչի քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգությունն է, որտեղ հրդեհի հետեւանքով մարդիկ են զոհվել, իսկ հետո զանգվածային բողոքի ցույցեր են սկսվել։ Շանհայի Ուրումչի փողոցում հավաքվածներն այս կերպ իրենց մտահոգությունն են հայտնել ինքնավար շրջանում տեղի ունեցած ողբերգության վերաբերյալ։ Բացի այդ, ցուցարարները դեմ են արտահայտվում կորոնավիրուսի դեմ պայքարի իշխանությունների չափազանց կոշտ միջոցներին, պահանջում են վերացնել արգելափակումները եւ վերադառնալ բնականոն կյանքին։
Հինգշաբթի Ուրումչիի բարձրահարկ բնակելի շենքում բռնկված հրդեհի հետեւանքով տասը մարդ է զոհվել, եւ եւս ինը վիրավորվել է։ Այս շենքի բնակիչները հայտնվել են կարանտինում COVID-19-ի բռնկման պատճառով։ Սոցցանցերում չհաստատված տեղեկություններ են շրջանառվում, որ զոհերի մեծ թիվը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ արգելափակման պատճառով մարդիկ չեն կարողացել արագ լքել իրենց բնակարանները, իսկ հրշեջների ու հատուկ տեխնիկայի համար երկար ժամանակ է պահանջել շտապօգնության վայր հասնելու համար, ինչը պայմանավորված է եղել փակ ճանապարհներով:

Полиция Шанхая оцепила часть улицы Урумчи, где продолжаются протесты местных жителей против жестких антиковидных ограничений со стороны властей. Как сообщают очевидцы с места событий, акции носят мирный характер, сведений о каких-либо столкновениях не поступало, передает ТАСС.
Около сотни протестующих собрались на участке улицы Урумчи между улицами Фусин и Уюань. Полиция поставила там оцепление и не пропускает автотранспорт, однако на велосипедах и пешком подойти к протестующим все еще можно. Стражи порядка и сотрудники в штатском никаких активных действий не предпринимают, как и протестующие. Впрочем, по всему периметру наблюдаются повышенные меры безопасности и дополнительные наряды полиции.
На самой улице, где проходят протесты, при этом продолжают работать лавки, кафе, рестораны и магазины. Она пользуется популярностью у молодежи, которая вечерами собирается там в небольших кафе и ресторанах.
Как рассказал очевидец происходящего, поводом для протестов в Шанхае послужила трагедия в городе Урумчи в Синьцзян-Уйгурском автономном районе (СУАР) КНР, где при пожаре погибли люди, а затем вспыхнули массовые акции протеста. Собравшиеся на улице Урумчи в Шанхае люди таким образом выразили свою обеспокоенность произошедшей трагедией в СУАР. Кроме того, протестующие высказываются против чрезмерно жестких мер властей по борьбе с ковидом, требуют отмены локдаунов и возвращения к нормальной жизни.
При произошедшем в четверг пожаре в жилой многоэтажке в Урумчи погибли десять человек, еще девять получили ранения. Жильцы этого здания были помещены на карантин из-за вспышки COVID-19. В социальных сетях циркулирует неподтвержденная информация, что большое число жертв обусловлено тем, что из-за введенного локдауна люди не смогли быстро покинуть свои квартиры, а пожарные и специальная техника долго добирались до места ЧП из-за заблокированных дорог.