Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը Իսրայելի եւ Պաղեստինի կառավարություններին կոչ է արել ավելի շատ ջանքեր գործադրել Երուսաղեմում վերջերս տեղի ունեցած ռումբերի պայթյուններից եւ Արեւմտյան ափի բախումներից հետո երկխոսություն սկսելու համար, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Ելույթ ունենալով Սուրբ Պետրոսի հրապարակում՝ հովվապետն ասել է, որ բռնությունն «սպանում է ապագան» երկու կողմերի համար։
Նոյեմբերի 23-ին Երուսաղեմում տեղի ունեցավ երկու պայթյուն։ Առաջինը՝ կենտրոնական ավտոբուսային կայանի մոտ, երկրորդը՝ մի քանի րոպե հետո, քաղաքի հյուսիսում։ Նախնական տվյալներով՝ պատահարների հետեւանքով զոհվել է մի պատանի, եւս 19 մարդ վիրավորվել է։ Իսրայելի ոստիկանության կարծիքով՝ դրանք համակարգված ահաբեկչական գրոհներ էին։ Իրավապահ մարմինները կալանավորել են երեք պաղեստինցու, որոնց կասկածում են պայթյունների հետ կապ ունենալու մեջ։
Jerusalem Post թերթը գրել է, որ ավտոբուսի կանգառում եւ Երուսաղեմի ավտոբուսում պայթած ռումբերը լցված էին մեխերով եւ գործի են դրվել հեռահար կառավարմամբ։

Папа Римский Франциск призвал правительства Израиля и Палестины приложить больше усилий для налаживания диалога после недавних взрывов бомб в Иерусалиме и столкновений на Западном берегу, сообщает Reuters.
Выступая на площади Святого Петра, понтифик сказал, что насилие «убивает будущее» для обеих сторон.
23 ноября в Иерусалиме произошли два взрыва. Первый — у центральной автобусной станции, а второй – через несколько минут на севере города. По предварительным данным, в результате происшествий погиб подросток, еще 19 человек были ранены. Полиция Израиля считает, что это были скоординированные террористические атаки. Правоохранительные органы задержали троих палестинцев, которых подозревают в причастности к взрывам.
Газета Jerusalem Post писала, что бомбы, взорвавшиеся на автобусной остановке и в автобусе Иерусалима, были начинены гвоздями и приведены в действие дистанционно.