Սմարթֆոնի հաճախակի օգտագործումը կապված է վատ ինքնավերահսկման եւ հոգեբանական բարեկեցության ցածր մակարդակի հետ, պարզել են Մեսինայի համալսարանի իտալացի մասնագետները։ Նրանց ուսումնասիրության արդյունքները հրապարակվել են International Journal of Environmental Research and Public Health ամսագրում։
Հետազոտողներն ընտրել են 18-65 տարեկան 111 կամավորականի։ Սկզբում գիտնականները հատուկ հարցարանների օգնությամբ պարզել են, թե որքան ակտիվ են մասնակիցներն օգտվում սմարթֆոններից։ Հետո խնդրել են սահմանափակել դրանց օգտագործումը՝ օրական մեկ ժամ երեք օրվա ընթացքում։ Դրանից հետո թույլ են տվել օգտվել սմարթֆոններից սովորական ռեժիմով յոթ օրվա ընթացքում։
Փորձի սկզբում եւ վերջում գիտնականները գնահատել են մասնակիցների աշխատանքային հիշողությունը, ուշադրությունը, լսողական եւ տեսողական արձագանքի արագությունը եւ այլ բնութագրիչներ։ Պարզվել է, որ ավելի ակտիվ օգտվողներն ունեցել են ամենավատ ցուցանիշները թե՛ փորձից առաջ, թե՛ հետո։ Բացի այդ, նրանք ի վիճակի չեն եղել հետեւել սահմանափակմանը եւ օգտվել են սմարթֆոնից թույլատրվածից ավելի։ Նրանց մոտ նկատվել են նաեւ հոգեբանական բարեկեցության առավել ցածր մակարդակ եւ պրոկրաստինացիայի ամենամեծ հակում։
Սմարթֆոններից կախում ունեցող մարդիկ ավելի քիչ են կարողանում ինքնավերահսկել իրենց, նշել են աշխատանքի հեղինակները։ Դա կարող է բացասաբար անդրադառնալ առօրյա կյանքում՝ խանգարելով կատարել այս կամ այն խնդիրները։ Բացի այդ, հոգեբանական բարեկեցության ցածր մակարդակը հետագայում կարող է հոգեկան վիճակի խանգարումներ առաջացնել։
Մասնակիցների մի մասը հետազոտությունից դուրս է եկել, երբ հայտնի է դարձել, որ սմարթֆոնի օգտագործումը պետք է սահմանափակել։ Ուստի, գիտնականները կարծում են, որ սմարթֆոններից ամենից շատ կախում ունեցող մարդիկ կարող էին չհայտնվել վերջնական ընտրանքում։ Նրանք նախատեսում են հետագայում կենտրոնանալ հենց նման մարդկանց վրա։

Активное использование смартфона связано с плохим самоконтролем и низким уровнем психологического благополучия, выяснили итальянские специалисты из Мессинского университета. Результаты были опубликованы в журнале International Journal of Environmental Research and Public Health.
Исследователи отобрали 111 добровольцев 18-65 лет. Сначала ученые с помощью специальных опросников выяснили, насколько активно участники пользуются смартфонами. Затем попросили ограничить использование до часа в день на протяжении трех дней. После этого разрешили пользоваться смартфонами в привычном режиме на протяжении семи дней.
В начале и в конце эксперимента ученые оценили рабочую память, внимание, скорость слуховой и зрительной реакции и другие параметры участников. Как оказалось, более активные пользователи имели худшие показатели и до эксперимента, и после. Кроме того, они оказались не в состоянии соблюдать ограничения и пользовались смартфонами больше положенного. Также у них наблюдался наиболее низкий уровень психологического благополучия и наиболее высокая склонность к прокрастинации.
Люди, зависимые от смартфонов, имеют меньший самоконтроль, отметили авторы работы. Это может отрицательно сказываться на повседневной жизни, мешая выполнять те или иные задачи. Кроме того, низкий уровень психологического благополучия может в дальнейшем спровоцировать расстройства психики.
Часть участников покинула исследование, когда стало известно, что пользование смартфоном придется ограничить. Поэтому ученые полагают, что люди с наибольшим уровнем зависимости могли не попасть в окончательную выборку. В будущем они планируют сосредоточиться именно на таких людях.