Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ արքայազնը հայտարարել է Էր Ռիադի օդանավակայանը վեց զուգահեռ թռիչքուղիներով խոշոր ավիացիոն հանգույցի վերածելու ծրագրերի մասին, որը մինչեւ 2030 թվականը կկարողանա 120 միլիոն ճանապարհորդ ընդունել, հաղորդում է SPA պետական տեղեկատվական գործակալությունը:
Սաուդյան Արաբիայի պետական ներդրումային հիմնադրամը (PIF) կկառուցի Սալման թագավորի անվան միջազգային օդանավակայանը, որը կզբաղեցնի 57 քառակուսի կիլոմետր տարածք եւ կներառի թագավոր Խալեդի անվան ներկայիս օդանավակայանը:
Ավիացիան 2030 թվականին գլոբալ տրանսպորտային եւ լոգիստիկ հանգույց դառնալու կառավարության ռազմավարության մի մասն է, իսկ Էր Ռիադի օդանավակայանը կդառնա նոր RIA ավիաընկերության օպերացիոն բազան, որը կմրցակցի տարածաշրջանային ծանր քաշային Emirates-ի եւ Qatar Airways-ի հետ:
Թագավորությունն իր առջեւ բարձր նպատակներ է դրել՝ տնտեսությունը դիվերսիֆիկացնելու եւ նավթից կախվածությունը նվազեցնելու համար՝ հարյուր միլիարդավոր դոլարներ ներդնելով «Տեսլական 2030» կոչվող ծրագրում, որը նախաձեռնել է թագավորության փաստացի կառավարիչ, արքայազն Մուհամմեդը:
«Օդանավակայանի նախագիծը համապատասխանում է մինչեւ 2030 թվականը Էր Ռիադը աշխարհի խոշորագույն տնտեսությամբ 10 քաղաքներից մեկը դարձնելու եւ բնակչությունը մինչեւ 15-20 միլիոնի հասցնելու Սաուդյան Արաբիայի տեսլականին», - ասվում է SPA-ի հաղորդագրության մեջ:

Наследный принц Саудовской Аравии Мохаммед бин Салман объявил о планах превратить аэропорт Эр-Рияда в крупный авиационный узел с шестью параллельными взлетно-посадочными полосами, который к 2030 году сможет принимать до 120 миллионов путешественников, сообщает государственное информационное агентство SPA.
Государственный инвестиционный фонд Саудовской Аравии (PIF) построит международный аэропорт имени короля Салмана, который будет простираться на 57 квадратных километров и включать в себя нынешний аэропорт имени короля Халеда.
Авиация является частью правительственной стратегии, направленной на то, чтобы к 2030 году стать глобальным транспортным и логистическим узлом, а аэропорт Эр-Рияда станет операционной базой новой авиакомпании RIA, которая будет конкурировать с региональными тяжеловесами Emirates и Qatar Airways.
Королевство поставило перед собой высокие цели по диверсификации своей экономики и снижению зависимости от нефти, вложив сотни миллиардов долларов в план под названием «Видение 2030», инициированный де-факто правителем королевства принцем Мухаммедом.
«Проект аэропорта соответствует видению Саудовской Аравии по превращению Эр-Рияда в десятку крупнейших городов мира с экономикой и поддержке роста населения Эр-Рияда до 15-20 миллионов человек к 2030 году», — говорится в сообщении SPA.