Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը ԱՄՆ-ի օրենսդիրներին կոչ է անում քննարկվող տարեվերջյան ծախսերի փաթեթում ընդգրկել Արցախին 50 միլիոն դոլարի օգնության փաթեթը:
Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսին հասցեագրված նամակում Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը ամերիկահայ համայնքի և կոալիցիոն գործընկերների անունից շնորհակալություն է հայտնել նրան Կովկասում ԱՄՆ քաղաքականության վերաբերյալ վերջին լսումների համար:
Լսումների ընթացքում Բոբ Մենենդեսն անընդունելի էր անվանել Վաշինգտոնի ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին և արցախահայերին օգնություն չուղարկելը:
Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մենենդեսին ուղղված նամակում նաև նշվում է հետևյալը. «Ինչպես ցավալիորեն երևաց Ձեր լսումների ժամանակ, ԱՄՆ-ի ներկայիս ներգրավվածությունը տարածաշրջանում ղեկավարվում է նավթով հարուստ Ադրբեջանի կողմից՝ կոռումպացված բռնապետություն, որին Բայդենի վարչակազմը թույլ է տվել թելադրել ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը»։
Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի հիմնադիր համանախագահ Ֆրենկ Փալոնին հղած նամակում Համբարյանը շեշտել է. «Ինչպես գիտեք, Բայդենի վարչակազմը, ինչպես և նախկինում Թրամփի վարչակազմն Ադրբեջանի ճնշման տակ Արցախին ԱՄՆ մարդասիրական օգնությունն արգելափակելու անխոհեմ և անպատասխանատու քաղաքականություն են վարել՝ չնայած այնտեղ դրա լուրջ կարիքին, ինչպես նաև երկու կուսակցությունների լայն աջակցությանը, որն այս օգնության ծրագիրը վայելում է Կոնգրեսի երկու պալատներում։ Արցախին ԱՄՆ-ի օգնության դեմ Ադրբեջանի վետոյի վերացումը Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի և մեր համայնքի և կոալիցիոն գործընկերների համար օրենսդրական գերակայություն է»:
Սեպտեմբերին կոնգրեսական Փալոնը և Նևադայի կոնգրեսական Դինա Տիտուսը Կոնգրեսի ավելի քան 45 անդամների աջակցությամբ դիմել էին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ադմինիստրատոր Սամանթա Փաուերին` կոչ անելով «անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ հատկացնելով զգալի ռեսուրսներ» վտանգի տակ գտնվող Արցախի հայ բնակչությանն աջակցելու համար:

As the U.S. House of Representatives and the Senate wrap up the 117th Congress, the Armenian National Committee of America (ANCA) is urging legislative leaders to adopt a $50 million aid package for Artsakh (Nagorno-Karabakh) in the end-of-year spending package they are currently considering, reported the ANCA
In a letter to Senate Foreign Relations Committee Chair Bob Menendez (D-NJ), ANCA Chairman Raffi Hamparian expressed the appreciation of the Armenian American community and coalition partners for his recent hearing on U.S. policy in the Caucasus.
Sen. Menendez was direct throughout the course of the hearing, stating: “It seems to me that the United States is in bed with Azerbaijan.” Chairman Menendez pressed Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried and State Department Senior Advisor for Caucasus Negotiations Philip Reeker on circumventing Section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan and failing to send assistance to Artsakh Armenians displaced by Azerbaijani and Turkish aggression.
In a letter to Congressional Armenian Caucus founding Co-Chair Frank Pallone (D-NJ), Hamparian stressed, “As you know, the Biden Administration, like the Trump Administration before it, has – under pressure from Azerbaijan – pursued a reckless and irresponsible policy of blocking U.S. humanitarian aid to Artsakh – despite the desperate needs there and the broad, bipartisan support this aid program enjoys in both houses of Congress. Overriding Azerbaijan’s veto against U.S. aid to Artsakh is a top legislative priority for the Armenian National Committee of America (ANCA) and our community and coalition partners.”
In September, Rep. Pallone and Nevada Congresswoman Dina Titus (D-NV) led a bi-partisan effort supported by over 45 Members of Congress, calling on Secretary of State Antony Blinken and U.S. Agency for International Development (USAID) Administrator Samantha Power to “take immediate steps dedicating significant resources” to support the at-risk Armenian population of Artsakh.