Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Չիլիի նորանշանակ դեսպան Էդուարդո Էսկոբարը:
Նախագահի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ շնորհավորելով դեսպանին նախագահ Խաչատուրյանը արգասաբեր աշխատանք է մաղթել դեսպանին դիվանագիտական առաքելության ընթացքում:
Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների հեռանկարներին նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ թեպետ վերջին շրջանում նկատելի է հայ-չիլիական առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացումը, սակայն առկա է այդ կապերի զարգացման զգալի ներուժ, որը կիրառելու համար ջանքեր պետք է գործադրվեն: Նախագահը կարևորել է Հայաստանի և Չիլիի միջև միջկառավարական և միջգերատեսչական շփումները՝ տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, հանքարդյունաբերության և գինեգործության բնագավառներում լավագույն փորձի փոխանակման տեսանկյունից:
Նորանշանակ դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել է, որ պատրաստակամ է ջանքեր ներդնել հայ-չիլիական բազմաշերտ համագործակցության համար և իր օրակարգում են հաջորդ տարի կայանալիք Հայաստանի և Չիլիի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառումները: Վերջիններիս շրջանակում դեսպանի խոսքով նախատեսվում են հայկական կողմի հետ անցկացնել քաղաքական և միջգերատեսչական խորհրդակցություններ՝ հետագա համագործակցության հիմնական ուղղությունները հստակեցնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում Հանրապետության նախագահը դեսպանին է ներկայացրել տարածաշրջանային իրողությունները և հարևանների հետ հարաբերություններում Հայաստանի մոտեցումները: Նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման և Ադրբեջանի հետ օր առաջ խաղաղության հասնելու իր դիրքորոշմանը:
Դեսպան Էսկոբարը կարևորելով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը շեշտել է, որ Չիլին միանշանակ կողմ է հակամարտություններն առանց ուժի կիրառման լուծելու սկզբունքին և միջազգային հարթակներում հնարավոր քայլերը կձեռնարկի խաղաղության հաստատման գործընթացին նպաստելու ուղղությամբ:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման օրակարգերի և փոխադարձ բարձր մակարդակի այցելությունների հնարավորությունների վերաբերյալ:

Президент Армении Ваагн Хачатурян 30 ноября принял верительные грамоты новоназначенного посла Чили в Армении Эдуардо Эскобара.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента республики, в ходе встречи Хачатурян пожелал Эскобару плодотворной работы в ходе выполнения дипломатической миссии.
Говоря о перспективах двусторонних отношений, президент РА подчеркнул, что хотя в последний период заметна активизация армяно-чилийских торгово-экономических связей, однако существует значительный потенциал развития этих связей и нужно приложить усилия, чтобы задействовать этот потенциал. Он упомянул о важности межправительственных и межведомственных контактов между Арменией и Чили с точки зрения обмена лучшим опытом в сферах экономики, высоких технологий, добывающей промышленности и виноделия.
В свою очередь, новоназначенный посол выразил благодарность за приём и отметил, что готов приложить усилия для многопланового армяно-чилийского сотрудничества. Он также сказал, что в его повестке на будущий год предусмотрены мероприятия, посвящённые 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Чили. В рамках этих мероприятий, по словам посла, намечается провести политические и межведомственные консультации с армянской стороной для уточнения основных направлений дальнейшего сотрудничества.
В ходе встречи Хачатурян представил послу региональные реалии и подходы Армении к отношениям с соседями. Он подчеркнул, что Армения верна своей позиции относительно урегулирования отношений с Турцией без предусловий и скорейшего достижения мира с Азербайджаном.
Эскобар, упомянув о важности утверждения мира в регионе, подчеркнул, что Чили однозначно выступает за принцип урегулирования конфликтов без применения силы и предпримет возможные шаги на международной арене, чтобы способствовать процессу достижения мира.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями вокруг повестки развития двусторонних отношений и возможностей взаимных визитов на высшем уровне.