Մենք չենք համարում, որ իրավիճակը կափուղային է, մենք ընդամենն արձանագրել ենք, որ կար հստակ պայմանավորվածություն, և Հայաստանն այդ պայմանավորվածությունից հետ չի կանգնում: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 30-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը՝ անդրադառնալով դեկտեմբերին կայանալիք Փաշինյան-Ալիև հանդիպման չեղարկման:
«Ադրբեջանի դիրքորոշումը և գործելակերպը այս տեսանկյունից նորություն չէ։ Եղել են այլ դեպքեր ևս, երբ ադրբեջանական կողմը հրաժարվել է նախնական պայմանավորվածության համաձայն հանդիպումների ներկայանալ։ Սա այդ տեսանկյունից նորություն չէ, ինչը բնավ դրական գործընթաց չէ, բայց մենք չենք համարում գործընթացը փակուղային: Պետք է աշխատենք, որ հանդիպումը տեղի ունենա»,-ասաց նա:
Նշենք, որ հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը նախատեսված է դեկտեմբերի 7-ին, Բրյուսելում, սակայն Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ այդ հանդիպումը չի կայանա, քանի որ Հայաստանը պնդում է, որ հանդիպմանը ինչպես նախորդ անգամ, ներկա լինյի նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:

Armenia does not consider that the situation is at a dead end, it has only recorded that there was a clear arrangement, and the country does not back down from that arrangement. Eduard Aghajanyan, Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly (NA) of Armenia and a member of the ruling majority “Civil Contract” Faction in the NA, told about this to reporters Wednesday in the NA—and referring to the cancellation of the Armenian PM Nikol Pashinyan-Azerbaijani President Ilham Aliyev meeting slated to be held in December in Brussels.
"Azerbaijan's position and practices are not new from this point of view. There were other cases when the Azerbaijani side refused to attend the meetings according to the preliminary arrangement. This is not new from that point of view; which is not a positive process at all. But we do not consider the process to be at a dead end. We have to work so that the meeting take place," said Aghajanyan.
Another meeting between the leaders of Armenia and Azerbaijan is scheduled for December 7, in Brussels. But the Azerbaijani president has announced that the meeting will not take place, as Armenia insists that French President Emmanuel Macron also attend this meeting—as last time.