Մինչեւ տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր կնքելը Հայաստանի իշխանությունների կողմից հայտարարված նպատակ է. արդյոք կհաջողվի մինչեւ տարեվերջ դա իրականացնել, ցավոք, միայն մեզնից չի կախված: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 30-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը
«Հայաստանն իրենից կախված ամեն ինչ անում է, որ դա տեղի ունենա»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ Ադրբեջանն արդեն հայտարարում է, որ իրենց 8 գյուղեր գտնվում են հայկական օկուպացիայի տակ, արդյոք սահմանազատման ուղղությամբ գործընթաց ընթանում է, Աղաջանյանը պատասխանեց. «Դրանք նոր հայտարարություններ չեն, գործընթաց տեղի է ունենում, բայց գործընթացներին պետք է մոտենանք ընդհանուր ժամանակի համատեքստում: Դա չպետք է ընկալել ամենօրյա հանդիպումների տեսքով: Այո, հանդիպումներ լինում են, բայց դրանց արանքում ոչ հրապարակային գործընթացներ եւ խոսակցություններ եւս տեղի են ունենում»:
Ինչ վերաբերում է սահմանին տիրող իրավիճակին եւ հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանը պատրաստ է գնալու խաղաղության, նա արձագանքեց. «Սահմանին իրավիճակը լարված է եղել այս ամբողջ ժամանակահատվածում: Դրան զուգահեռ, բնականաբար, քաղաքական պրոցեսներ են տեղի ունենում:
Մենք պետք է առաջնորդվենք մեր կողմից առաջ քաշված օրակարգով եւ ամեն ինչ անենք, որ Ադրբեջանը դառնա այդ օրակարգի կրող եւ մաս: Արդյոք մեզ մինչ այս պահը 100 տոկոսով հաջողվել է իրականացնել, ցավոք ոչ, ինչը չի նշանակում, որ որ մենք պետք է հրաժարվենք մեր ընդունած օրակարգից»:

Подписание мирного договора до конца года не является целью, заявленной властями Армении. Удастся ли это сделать до конца года? Это, к сожалению, зависит не только от нас. Об этом заявил в беседе с журналистами 30 ноября председатель постоянной Комиссии НС по внешним связям, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Эдуард Агаджанян.
«Армения предпринимает все зависящее от нее, чтобы это произошло», - заявил Агаджанян.
На вопрос, идет ли процесс в направлении демаркации границы в то время, как Азербайджан заявляет, что 8 его сел находятся под армянской оккупацией, он ответил: «Это не новые заявления, процесс идет, но мы должны подходить ко всем процессам в контексте общего времени.
Не надо все это рассматривать в контексте ежедневных встреч. Да, встречи проходят, но между ними бывают и непубличные процессы, разговоры».
Журналисты упомянули и о ситуации на границе. На вопрос, готов ли Баку пойти на мир, депутат ответил: «Весь этот период ситуация на границе была напряженной. Параллельно с этим, естественно, происходят и политические процессы.
Мы должны руководствоваться выдвинутой нами повесткой и сделать все, чтобы Азербайджан стал ее носителем и частью. Удалось ли нам все реализовать на 100%, к сожалению, нет. Но это не означает, что мы должны отказаться от принятой нами повестки».