Թուրքիային ռուսական գազի մատակարարման կենտրոն դարձնելու նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ծրագիրը տեսականորեն կարող է թույլ տալ Մոսկվային քողարկել իր վառելիքի արտահանումը այլ աղբյուրներից, բայց դա կարող է բավարար չլինել եվրոպացիներին համոզելու գնել այն, ասում են վերլուծաբաններն ու աղբյուրները, տեղեկացնում է Reuters-ը:
Այն բանից հետո, երբ պայթյունները, որոնց պատճառները պարզվում են, վնասել են ռուսական «Հյուսիսային հոսք» գազատարի համակարգը Բալթիկ ծովի հատակով, Պուտինը հոկտեմբերին առաջարկել է Թուրքիայում գազային հանգույց ստեղծել։ Առանց մանրամասներ ներկայացնելու՝ Պուտինն ասել է, որ հանգույցը կարող է համեմատաբար արագ ստեղծվել Թուրքիայում, եւ կանխատեսել է, որ Եվրոպայում հաճախորդները պատրաստ կլինեն պայմանագրեր կնքել:
Առայժմ սրա նկատմամբ հանրային պարտավորություն չի եղել, եւ վերլուծաբաններն ասում են, որ դրա համար անհրաժեշտ կլինեն նաեւ ներդրումներ, ինչպես նաեւ՝ ժամանակ:
«Պե՞տք է արդյոք Եվրոպային այս նախագիծը՝ հաշվի առնելով մոտ ապագայում ռուսական գազից հրաժարվելու ԵՄ երկրների վճռականությունը»,- տարակասում է Մոսկվայի էներգետիկայի եւ ֆինանսների ինստիտուտից Ալեքսեյ Գրոմովը։ Նրա խոսքով, անհնար կլինի փոխել գազի հոսքերի կոնֆիգուրացիան Եվրամիության ներսում, քանի որ չկան գոյություն ունեցող միացումներ, որոնք կարող են միանալ առաջարկվող հանգույցին հյուսիս-արեւմտյան Եվրոպայից, որտեղ գազը նախկինում մատակարարվում էր «Հյուսիսային հոսք 1»-ով:
Սակայն գազի եւ խողովակաշարի հզորությունը հասանելի է: Ռուսաստանի արտահանումը Եվրոպա այս տարի նվազել է 43,4 տոկոսով, իսկ «Թուրքական հոսք» գազատարի հզորությունը դեպի Թուրքիա զգալիորեն ցածր է տարեկան 31,5 միլիարդ խորանարդ մետր հզորությունից:
Rystad Energy-ի ավագ վերլուծաբան Զոնգիան Լուոն հաշվել է, որ անհրաժեշտ թանկարժեք նոր ենթակառուցվածքի կառուցման համար կպահանջվի առնվազն 3-4 տարի: «Եթե անգամ հնարավոր լինի նոր գազատար կառուցել, ո՞վ է գնելու այդ գազը»։
«Գազպրոմ»-ի աղբյուրն ասել է, որ կարծում է, թե հանգույցը կնպաստի վաճառքներին: «Դա կլինի ոչ թե ռուսական գազ, այլ գազ՝ հանգույցից»,- ասել է աղբյուրը։
Եվրոպայում առեւտրային աղբյուրը հայտնել է, որ Չինաստանը, որը առաջ է անցել Ճապոնիայից՝ դառնալով հեղուկ բնական գազի աշխարհի ամենամեծ ներկրողը 2021 թվականին, արդեն վերավաճառում է ռուսական ՀԲԳ, որը չունի «արտադրված է Ռուսաստանում» նշում: Նրա խոսքով, հնարավոր է, որ Հարավային եւ Արեւելյան Եվրոպայում գնորդներին չհետաքրքրի, թե որտեղից է ՀԲԳ-ն։
S&P Global Ratings-ի տնօրեն Ալեքսանդր Գրյազնովը, նշելով, որ Եվրոպան էմբարգո չի կիրառել ռուսական գազի նկատմամբ, ի տարբերություն նավթի, ասել է, որ Եվրոպան, հնարավոր է, պատրաստ է Մոսկվայից գնել միջնորդների միջոցով։ «Եվրոպան դժվար թե ցանկանա ուղղակի պայմանագրեր կնքել Ռուսաստանի Դաշնության հետ, եւ Թուրքիայի սփոթ շուկայում անվճար ծավալներ գնելը քաղաքականապես ընդունելի կլինի»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ հանգույցի ստեղծման համար ժամանակ եւ գումար կպահանջվի։
Մոսկովյան Ազգային էներգետիկ անվտանգության հիմնադրամից Ալեքսեյ Գրիվաչը նշել է, որ հանգույցը առեւտրի հնարավորություն է տալիս։ «Եթե հանգույցը գործարկվեր, ապա հսկայական հնարավորություններ կստեղծվեին փոխանակման բոլոր տեսակի գործառնությունների համար»,- ասել է նա:
Պուտինն ու Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը վերջին տարիներին սերտ հարաբերություններ են հաստատել։ Թուրքիան հայտարարել է, որ առաջարկվող հանգույցը հնարավոր է ներառել նաեւ Անդրանատոլիական գազատարում (TANAP), որը ադրբեջանական բնական գազը բերում է թուրքական սահմա:
Անցյալ ամիս Թուրքիան եւ Ադրբեջանը պայմանավորվել են կրկնապատկել գազատարի թողունակությունը ներկայիս 16 միլիարդ խորանարդ մետրից: Ո՛չ «Գազպրոմը», ո՛չ էլ «Սոկարը» հանդիպման մանրամասներ չեն հայտնել, սակայն այս ամիս Ռուսաստանը համաձայնել է նոր կարճաժամկետ պայմանագրով Ադրբեջանին 1 միլիարդ խորանարդ մետր գազ մատակարարել:
Լուոն ասել է, որ գործարքը «որոշ մտահոգություններ է առաջացրել շուկայում» Ռուսաստանի հետ գազի փոխանակման հնարավոր գործարքի վերաբերյալ՝ Եվրոպա ավելի շատ գազ արտահանելու համար:
Թուրքական գազային կենտրոնի առաջարկով Ռուսաստանը վերանայել է գոյություն ունեցող «Թուրքական հոսք» գազատարին երկու ճյուղ ավելացնելու վաղեմի գաղափարը, որպեսզի կրկնապատկվի դրա տարեկան թողունակությունը մինչեւ 63 միլիարդ խորանարդ մետր:
Ըստ «Գազպրոմ»-ի՝ դա ճիշտ համընկնում է Ռուսաստանի կողմից տարբեր երթուղիներով Ավստրիա, Բուլղարիա, Հունգարիա, Իտալիա, Սերբիա, Սլովենիա եւ Թուրքիա 2020 թվականին վաճառված ընդհանուր ծավալներին։
Ռուսաստանը գազատարով, հիմնականում Ուկրաինայի տարածքով, գազ է մատակարարում Եվրոպային՝ օրական ավելի քան 40 միլիոն խորանարդ մետր արագությամբ, որը կազմում է նախկինում Եվրամիությանը վաճառվող քանակի կեսը: Նա նաեւ գազ է մատակարարում Արեւելյան Եվրոպայի հարավային հատվածին, այդ թվում՝ Հունգարիային՝ «Թուրքական հոսք»-ի միջոցով:
Գործող «Թուրքական հոսքը» արժեցել է 3,2 միլիարդ դոլար, մինչդեռ Բալթիկ ծովով երբեք չգործարկված «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարը, որը բաժանված է «Գազպրոմ»-ի եւ նրա արեւմտյան գործընկերների միջեւ, պահանջում է եւս 11 միլիարդ դոլար:
Ո՛չ «Գազպրոմը», ո՛չ Կրեմլը չեն ներկայացրել թուրքական հանգույցի գաղափարի ծախսերի նախահաշիվը։ Կրեմլի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այս շաբաթ հրաժարվել է պատասխանել Reuters-ի այն հարցին, թե ինչպես կարող է ադրբեջանական գազն օգտագործվել այդ հանգույցում:

План президента Владимира Путина превратить Турцию в центр поставок российского газа теоретически может позволить Москве замаскировать свой экспорт топливом из других источников, но этого может быть недостаточно, чтобы убедить европейцев покупать его, говорят аналитики и источники, пишет Reuters.
После того как взрывы, причина которых выясняется, повредили российскую газопроводную систему «Северный поток» в Европу по дну Балтийского моря, Путин в октябре предложил создать в Турции газовый хаб. Не вдаваясь в подробности, Путин сказал, что хаб может быть создан в Турции относительно быстро, и предсказал, что клиенты в Европе захотят подписать контракты.
До сих пор не было никаких публичных обязательств по этому поводу, и аналитики говорят, что для этого потребуются инвестиции, а также время.
«Нужен ли этот проект Европе, учитывая решимость стран ЕС в ближайшее время отказаться от российского газа?» — задается вопросом Алексей Громов из Московского фонда «Институт энергетики и финансов». По его словам, изменить конфигурацию газовых потоков внутри Евросоюза будет невозможно, поскольку нет существующих соединений, которые могли бы соединиться с предлагаемым хабом из северо-западной Европы, куда газ раньше поступал по «Северному потоку-1».
Однако пропускная способность газа и трубопровода имеется. Экспорт России в Европу в этом году сократился на 43,4%, а пропускная способность трубопровода «Турецкий поток» в Турцию значительно ниже его годовой мощности в 31,5 млрд кубометров.
Зонгянг Луо, старший аналитик Rystad Energy, подсчитал, что на создание необходимой дорогостоящей новой инфраструктуры уйдет не менее трех-четырех лет. «Даже если можно будет построить новый газопровод, то кто будет покупать этот газ?»
Источник в «Газпром» сказал, что, по его мнению, хаб будет способствовать продажам. «Это будет не российский газ, а газ из хаба», — сказал источник.
Торговый источник в Европе сообщил, что Китай, который обогнал Японию и стал крупнейшим в мире импортером сжиженного природного газа (СПГ) в 2021 году, уже перепродает российский СПГ, который не имеет пометки «сделано в России». По его словам, возможно, покупателям в Южной и Восточной Европе будет все равно, откуда поступил СПГ.
Отметив, что Европа не ввела эмбарго на российский газ, в отличие от нефти, Александр Грязнов, директор S&P Global Ratings, сказал, что Европа может быть готова покупать у Москвы через посредников. «Европа вряд ли захочет заключать прямые контракты с Российской Федерацией, и покупка свободных объемов на спотовом рынке в Турции будет политически приемлемой», — сказал он, добавив, что для создания хаба потребуются время и деньги.
Алексей Гривач из московского Фонда национальной энергетической безопасности отметил, что хаб предоставляет возможности для торговли. «Если бы хаб заработал, открылись бы огромные возможности для всевозможных своп-операций», — сказал он.
Путин и президент Турции Тайип Эрдоган в последние годы наладили тесные отношения Турция заявила, что также возможно включить в предлагаемый узел Трансанатолийский газопровод (TANAP), по которому азербайджанский природный газ доходит до турецкой границы.
В прошлом месяце Турция и Азербайджан договорились удвоить пропускную способность трубопровода с нынешних 16 млрд куб. м. Ни «Газпром», ни Socar не предоставили подробностей встречи, но в этом месяце Россия согласилась поставить Азербайджану 1 млрд кубометров газа по новому краткосрочному контракту.
По словам Луо, сделка «вызвала у рынка некоторые опасения» по поводу возможной сделки по обмену газа с Россией для экспорта большего количества газа в Европу.
С предложением о турецком газовом узле Россия вернулась к давней идее добавить две нитки к существующему трубопроводу «Турецкий поток», чтобы удвоить его годовую мощность до 63 миллиардов кубометров.
Это точно соответствует совокупным объемам, проданным Россией по различным маршрутам в Австрию, Болгарию, Венгрию, Италию, Сербию, Словению и Турцию в 2020 году, согласно данным «Газпрома».
Россия поставляет трубопроводный газ в Европу в основном через Украину со скоростью более 40 миллионов кубометров в сутки, что составляет менее половины того количества, которое она раньше продавала Европейскому союзу. Она также поставляет газ в южную часть Восточной Европы, включая Венгрию через Турецкий поток.
Существующий «Турецкий поток» стоил 3,2 миллиарда долларов, а так и не запущенный газопровод «Северный поток — 2» через Балтийское море потребовал еще 11 миллиардов долларов, разделенных между «Газпромом» и его западными партнерами.
Ни «Газпром», ни Кремль не предоставили смету стоимости идеи турецкого хаба. Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков на этой неделе отказался от комментариев, на вопрос Reuters о том, как азербайджанский газ может быть использован в этом хабе.