Կառավարության այսօրվա՝ դեկտեմբերի 1-ի նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Հայաստանում աղքատության ցուցանիշներին՝ նշելով, որ Հայաստանում աղքատության ցուցանիշը 26,5 տոկոս է:
«Պիտի արձանագրեմ, որ 2021 թվականին Հայաստանում աղքատությունը կազմել է 26,5 տոկոս, ընդ որում, եթե մենք համեմատում ենք  2020 թվականի հետ, ունենք  աղքատության որոշակի նվազում, իսկ  2019-ի նկատմամբ՝ 0,1 տոկոսային կետով ունենք աղքատության ավելացում», - ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանը նկատեց, որ 2019 թվականից նոր մեթոդաբանությամբ է հաշվարկվում աղքատության ցուցանիշը:
«Այսինքն՝ 2019 թվականից առաջվա տվյալները չենք կարող համեմատել դրանից հետո առկա տվյալների հետ: 2019 թվականի նկատմամբ ծայրահեղ աղքատության դեպքում ունենք 0.1 տոկոս ցուցանիշով աճ, իսկ 2020 թվականի նկատմամբ ծայրահեղ աղքատությունը 0.8 տոկոսով աճ է ապրել: Այս ցուցանիշը ցույց է տալիս, որ 2020 թվականին կովիդի հակաճգնաժամային մեր միջոցառումները եղել են խիստ հասցեական: Այսինքն՝ մեր միջոցառումների արդյունքում ծայրահեղ աղքատությունը կիսով չափ կրճատել ենք, բայց քանի որ հակաճգնաժամային ծրագրերն ավարտվել են, մի փոքր ավելացել է»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նաեւ ցավով նկատեց, որ աղքատության ցուցանիշների վերաբերյալ ավելի օպերատիվ տվյալներ չունեն. «Ինձ հավաստիացրել են, որ դա միջազգային ստանդարտ է, ոչ մի երկրում տվյալ տարվա օպերատիվ տվյալները չեն ունենում։ Ամեն դեպքում, ես  համապատասխան հանձնարարականը տվել եմ, որ մենք մեր աղքատության կառուցվածքը պետք է խորը վերլուծենք ու աղքատության հաղթահարման  ռազմավարութունը մշակենք  մեր գաղափարաբանության շրջանակներում, իսկ գաղափարաբանությունը հետևյալն է՝ աղքատությունը հնարավոր է հաղթահարել միայն աշխատանքի միջոցով, այլ տարբերակ չկա», - ասաց վարչապետը:
Նշենք, որ վիճակագրության կոմիտեի տվյալներով 2021 թվականին աղքատության մակարդակը Հայաստանում, նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 0.5 տոկոսային կետով։
Աղքատ է համարվել այն քաղաքացին, որի բոլոր ծախսերը (սպառումները) միասին ամսական 48 145 դրամից ցածր են եղել։ Իսկ նրանք, որոնց ամսական սպառումը 26 500 դրամից ցածր է, համարվում են ծայրահեղ աղքատ։
Ծայրահեղ աղքատ է Հայաստանի բնակչության 1.5%-ը։ 2020-ին այդ ցուցանիշը 0.7% է եղել։
2021 թվականին Հայաստանի տնտեսությունը աճել է 5.7%-ով, իսկ սպառողական գների ինդեքսը՝ 7.2 %-ով: Արդյունքում աղքատության մակարդակի էական փոփոխություն չի արձանագրվել:
Նկատենք, որ 26.5% աղքատության մակարդակի մեջ քաղաքաբնակների 21.8%-ն է աղքատ, մայրաքաղաք Երևանում՝ 15.9%-ը: Իսկ ահա գյուղական բնակավայրերում աղքատության մակարդակը կազմել է 33%: Ամենաաղքատը Գեղարքունիքի ու Շիրակի մարզերն են:

Уровень бедности в Армении составляет 26,5%. Об этом заявил на заседании Правительства 1 декабря премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Должен констатировать, что в 2021 году уровень бедности в Армении составлял 26,5%, и если мы сравниваем с 2020 годом, то у нас есть определенное понижение, а в сравнении с 2019 годом у нас рост бедности на 0,1 процентный пункт», - заявил Пашинян.
По его словам, с 2019 года показатель бедности рассчитывается по новой методологии. «То есть мы не можем сравнивать данные до 2019 года с данными, доступными после этого. В отношении 2019 года у нас наблюдается рост крайней бедности на 0,1%, а в отношении 2020-го крайняя бедность увеличилась на 0,8%. Данный показатель показывает, что наши антикризисные мероприятия по части COVID-19 в 2020 году были строго адресными. То есть в результате наших мер мы вдвое сократили крайнюю бедность, но с тех пор, как завершились  антикризисные программы, показатель немного увеличился», - сказал глава кабмина.
Он также отметил, что у них нет более оперативных данных по показателям бедности. «Меня заверили, что это международный стандарт, оперативных данных за данный год нет ни в одной стране. В любом случае я дал соответствующее распоряжение по части глубокого анализа структуры нашей бедности и разработки стратегии ее преодоления в рамках нашей идеологии, а она следующая – бедность можно преодолеть только посредством труда, иного варианта нет», - заметил руководитель Правительства республики.
Отметим, что, по данным Государственного комитета статистики, уровень бедности в Армении в 2021 году в сравнении с предыдущим годом понизился на 0,5 процентных пункта. Бедным считается гражданин, все ежемесячные расходы (потребления) которого ниже 48145 драмов. А те люди, у которых месячное потребление ниже 26500 драмов, считаются крайне бедными.
Крайне бедными в Армении считаются 1,5% населения. В 2020 году этот показатель был на уровне 0,7%.
В 2021 году экономика Армении выросла на 5,7%, а индекс потребительских цен вырос на 7,2%. В результате существенного изменения уровня бедности зафиксировано не было.
Причем при уровне бедности в 26,5% бедными являются 21,8% городских жителей, в Ереване – 15,9%. А уровень бедности в сельской местности составляет 33%. Самые бедные области – Гегаркуникская и Ширакская.