2023 թվականի պետական բյուջեում հստակ ֆիքսել ենք 7 տոկոս տնտեսական աճ ապահովելու մեր հանձնառությունը: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 1-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մեր բոլոր ծրագրերը շատ էական նշանակություն են ունենալու 7 տոկոս աճ ապահովելու համար, որովհետև մենք ընկերություններից ահազանգ ենք ստանում, որ հենց իրենք՝ ընկերությունները, մյուս տարվա իրենց պոտենցիալ աճի մեջ շատ լուրջ պրոբլեմ են տեսնում, որ կարող է աշխատուժի բացակայության պատճառով չկարողանան տեմպը պահել», - ասաց նա։
Փաշինյանը հույս ունի, որ, ի հեճուկս գնաճի, մյուս տարի աղքատության ավելի ցածր ցուցանիշ կլինի. «Սրա համար ի՞նչն է հիմք տալիս, առաջինը՝ աշխատատեղերի բացառիկ բարձր թիվը, աշխատավարձային ֆոնդի աննախադեպ թիվը, գործազրկության աննախադեպ ցածր մակարդակը ու մյուս տարվա պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերի էական ավելացումը», - ընդգծեց վարչապետը։

В проекте государственного бюджета на 2023 год мы четко зафиксировали наше обязательство обеспечить 7%-ый экономический рост. Об этом на заседании Правительства заявил 1 декабря премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, все программы Правительства очень важны для обеспечения данного экономического роста. «Мы получаем от компаний определенные сигналы. Они знают об имеющихся проблемах, особенно по части обеспечения собственного потенциального роста на следующий год, и что из-за отсутствия рабочей силы они, возможно, не смогут удержать имеющиеся темпы», - признал глава Правительства.
Пашинян выразил надежду, что, несмотря на инфляцию, в следующем году уровень бедности удастся сократить.