Կառավարությունն իր այսօրվա՝ դեկտեմբերի 1-ի նիստում ընդունել է որոշում, որով նախատեսվում է մեղմել Լեռնային Ղարաբաղի առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքների համար բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության ծրագրի պայմանները:
Ծրագրի շրջանակում պոտենցիալ շահառուների թիվը կազմում է 4,045 ընտանիք։ Նոյեմբերի 23-ի դրությամբ արդեն 2745 ընտանիք ստացել է հավաստագիր և սկսել հիփոթեքային վարկավորման գործընթացը, որի արդյունքում պարզվել է, որ ծրագրի սահմանափակումներն առաջացնում են արհեստական խոչընդոտներ հիփոթեքային վարկի ձևակերպման գործընթացում։
Որոշման արդյունքում հնարավորություն կստեղծվի տեղահանված ընտանիքներին անշարժ գույք վաճառողների առավել լայն շրջանակներից ընտրել և ձեռք բերել անշարժ գույքը:
Ըստ այդմ, մասնավորապես, առաջարկվում է հավաստագրի փոփոխության նպատակով, անհրաժեշտության դեպքում, Լեռնային Ղարաբաղի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից տեղեկատվության տրամադրման համար վերջնաժամկետը երկարաձգել մինչև ս.թ. դեկտեմբերի 15-ը, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հավաստագրերի տրամադրման գործընթացը մեկնարկել է հոկտեմբերի 20-ից և մինչև նոյեմբերի 15-ը հնարավոր չէ ապահովել բոլոր ընտանիքների հավաստագրերի ստացումը։

Правительство Армении на заседании 1 декабря приняло решение, согласно которому планируется смягчить условия программы государственной поддержки по части обеспечения жилищной доступности для семей, переселившихся из отдельных районов Нагорного Карабаха. Число потенциальных бенефициаров программы составляет 4045 семей.
По положению на 23 ноября, 2745 семей уже получили сертификаты и приступили к процессу ипотечного кредитования, в ходе которого выяснилось, что ограничения программы создают искусственные препятствия по ходу оформления ипотечного кредита. В результате решения перемещенные семьи смогут выбрать и приобрести недвижимость у более широкого круга продавцов.
В частности, предлагается продлить окончательный срок для предоставления информации из Министерства территориального управления и инфраструктур Нагорного Карабаха до 15 декабря текущего года, с учетом того, что процесс выдачи сертификатов начался с 20 октября и обеспечение получения сертификатов для всех семей до 15 ноября был невозможен.