Իսրայելում դեսպանություն բացելու Ադրբեջանի հայտարարությունն անսպասելի չէր։ Մի շարք պատճառներով Ադրբեջանը գլխավորում է այն երկրների ցուցակը, որոնց վրա ուշադրություն է դարձրել Իսրայելը, այդ թվում՝ չափազանց կարեւոր աշխարհաքաղաքական դիրքի պատճառով, որը դուրս է գալիս Կովկասի սահմաններից, գրում է Middle East Monitor-ը։
«Նավթի եւ գազի արտահանումը Ադրբեջանի տնտեսության հիմքն է։ Կառավարությունը ձգտում է զարգացնել իր ռեսուրսները, քանի որ դրանք դուրս են գալիս Կասպից ծով եւ պարունակում են հսկայական հարստություն, որի բաշխմանը խոչընդոտում են ներքին ծովը շրջապատող վեց երկրները:
Ավելին, Ադրբեջանը ֆիզիկապես Իրանի կողքին է, սակայն նրանց հարաբերություններում լարվածությունն աճում է, հատկապես Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հակամարտության վերաբերյալ Թեհրանի դիրքորոշման պատճառով։ Բացի այդ, Ադրբեջանը Իսրայելի հետ հարյուր միլիոնավոր դոլարների զենքի գործարքների համար կարեւոր շուկա է, եւ նրանք համագործակցում են հետախուզության ու անվտանգության ոլորտում՝ պարբերաբար գաղտնի տեղեկություններ փոխանակելով իրենց թշնամիների մասին։
Այս ամենը վկայում է, որ Թել Ավիվում դեսպանություն բացելու Ադրբեջանի որոշումը տարածաշրջանային դաշինքի թարմացում է։ Երկու երկրների հարաբերությունները հաստատվել են Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, եւ դրանք սերտացել են վերջին տասնամյակի ընթացքում։ Իսրայելական ընկերությունները Ադրբեջանին բարձրորակ զենք են տրամադրել, իսկ վարչապետի թեկնածու Բենիամին Նեթանյահուն 2016 թվականին այցելել է Բաքու՝ մի շարք պայմանագրեր ստորագրելու համար։ Ադրբեջանը, սակայն, հրաժարվել էր դեսպանություն բացել Թել Ավիվում՝ չնայած նրան հակառակը համոզելու բոլոր ջանքերին, նա միայն անցյալ տարի է համաձայնել առեւտրային ներկայացուցչություն բացել։ Ուրեմն ինչո՞ւ է հիմա համաձայնել դեսպանություն բացել։ Ի՞նչ է փոխվել Բաքվի դիրքորոշումը փոխելու համար։
Ե՛վ Ադրբեջանը, եւ՛ Իրանը շիա մահմեդական երկրներ են, սակայն Իսրայելը հայտարարում է, որ Բաքուն հավատարիմ է օկուպացիոն պետության անվտանգության գործին եւ որ նա դարձել է Մոսադի հետախուզական գործակալության ֆորպոստը: Սա առաջին շիա մահմեդական երկիրն է, որը պաշտոնական դեսպանություն է բացել Թել Ավիվում, ընդ որում՝ նա միացել է սունիների գլխավորած երկրներին՝ Եգիպտոսին, Հորդանանին, Ալբանիային, Արաբական Միացյալ Էմիրություններին, Բահրեյնին եւ Կոսովոյին:
Դեսպանատան բացմանը նախորդել է ուշագրավ իրադարձություն՝ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Բենի հանցն այցելել է Բաքու։ Այցը մի քանի նպատակ է ունեցել, որոնք անտեսվել են լրատվամիջոցների կողմից, դրանց թվում են, հավանաբար, եղել Բաքվին տեխնոլոգիական աջակցությունը Թել Ավիվի կողմից՝ Իսրայելի ավելի շատ նավթ ստանալու դիմաց: Ռազմական եւ անվտանգության հարցերը, հավանաբար, գերակշռել են քննարկումներում, եւ իզուր չէ, որ ադրբեջանական բանակն օգտագործում է իսրայելական արտադրության հարձակողական անօդաչու սարքեր եւ ունի անօդաչու թռչող սարքերի մեծ գործարան, որը կառուցվել է իսրայելական ընկերության կողմից:
Հանցի այցը համընկել է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ռազմական գործողությունների հետ։
Այլեւս գաղտնիք չէ, որ Իսրայելը Ադրբեջանի կարեւոր ռազմավարական գործընկերն է, որտեղ նավթի դիմաց գալիս են տեխնոլոգիաներ եւ տեղեկատվություն։ Նավթի մեծ մասը Իսրայել Բաքվից է գալիս։ Իսրայելական էլեկտրոնային ընկերությունները ներկայումս Ադրբեջանում գործում են օտարերկրյա գրանցմամբ՝ պաշտպանական համակարգ ստեղծելու եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը զարգացնելու նպատակով։ Իրանը պնդում է, որ Իսրայելը հետախուզական գործողություններ է իրականացնում Ադրբեջանի տարածքում։
Իսրայելցիները գիտեն, որ Հանցի այցի նպատակները կարող են գաղտնի լինել, բայց դրանք կապված են վերջին տարիներին Ադրբեջանի պահվածքի հետ, ինչը ենթադրում է տարածաշրջանային համատեքստի նրա ընկալման փոփոխություն։ Ադրբեջանը հասկացել է, որ իր հանքային հարստության եւ ռազմական հզորության համադրումը, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի ռազմական ներուժի անկումն ու էներգետիկ ճգնաժամը բոլորն իր օգտին զարգացումներ են։ Հենց այս համատեքստում է Հանցը կատարել իր այցը Բաքու։
Այցի վերաբերյալ իսրայելական մեկ այլ գնահատականն այն է, որ այն կապված է եղել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ռազմական գործողությունների հետ: Ռուսաստանը ներգրավված է Ուկրաինայում եւ հետաքրքրված չէ Կովկասով, բայց Թուրքիան, որը ցանկանում է ընդլայնել իր ազդեցությունը դեպի արեւելք, համապատասխանում է իր հետ որոշակի մերձեցում ստեղծելու Ադրբեջանի ցանկությանը, հատկապես հաշվի առնելով Եվրոպայի կողմից նոր ուղիների որոնումը։ Սա Ադրբեջանին տնտեսական խթան է հաղորդել՝ նրա գազն ու նավթը կարող են փոխարինել Ռուսաստանից մատակարարումներին, ուստի Բաքվին անհրաժեշտ է ցամաքային միջանցք, որն անցնում է Թուրքիայի միջով դեպի Եվրոպա եւ հատվում է Իսրայելի ճանապարհի հետ:
Իսրայելի ԱԳՆ-ը ստեղծել է «Եվրասիա» անվանումով նոր վարչություն, որը ներառում է կապեր այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսին Ադրբեջանն է։ Վարչությունում աշխատում են տասնյոթ ռուս հրեա դիվանագետներ, որոնց հանձնարարված է զարգացնել հարաբերությունները «Եվրասիա»-ի երկրների հետ՝ համաձայնեցնելով Մոսադի, ռազմական հետախուզության եւ վարչապետի գրասենյակի հետ։ Սա հաստատում է, որ Իսրայելի մոտեցումը համապատասխանում է իր քաղաքականությանը, որը մշակվել է 1948 թվականին հիմնադրումից հետո եւ հայտնի է որպես «սահմանների ձգում»: Դա պահանջում է թշնամանք հրահրել եւ արաբների շրջանում ճգնաժամեր ստեղծել, օգտագործել էթնիկ, ռասայական եւ կրոնական բազմազանությունը՝ մարդկանց իրենց կառավարությունների դեմ հրահրելու համար՝ արաբական եւ իսլամական աշխարհի շրջագծով հնարավորությունները կաթվածահար անելու նպատակով:
Ադրբեջանի հանդեպ «սահմանների ձգումը» հիմնված է եղել էթնիկ, ռազմական եւ քաղաքական տարրերի վրա, ներառյալ հարեւան երկրների, հատկապես Իրանի հետ նրա էթնիկ, ռասայական եւ միջկրոնական տարաձայնությունները բորբոքելը, եւ Թուրքիայի հետ աղանդավորական տարաձայնությունները՝ չնայած Ադրբեջանի հետ վերջինիս դաշինքին։
Սա հաստատում է, որ Իսրայելը ձգտում է ազդեցություն ունենալ ամբողջ աշխարհում ռազմավարությունների ձեւավորման վրա եւ չի սահմանափակվում իր տարածաշրջանային-աշխարհագրական սահմաններով։ Բացի այդ, նա ԱՄՆ-ի հետ զուգահեռ շարժվում է դեպի Կենտրոնական Ասիայի մահմեդական պետություններ՝ այնտեղ իսրայելական ուժեղ ներկայություն ստեղծելու եւ արաբական ու իսլամական ազդեցության ներթափանցման խոչընդոտներ ստեղծելու համար»։

Заявление Азербайджана об открытии посольства в Израиле не стало неожиданностью. По ряду причин Азербайджан возглавил список стран, на которые обратил внимание Израиль, в том числе из-за чрезвычайно важного геополитического положения, выходящего за пределы Кавказа, пишет Middle East Monitor.
«Экспорт нефти и газа является основой экономики Азербайджана. Правительство стремится развивать свои ресурсы, так как они выходят на Каспийское море и содержат огромные богатства, распределение которых затруднено шестью странами, окружающими внутреннее море.
Более того, Азербайджан физически находится рядом с Ираном, но в их отношениях нарастает напряженность, не в последнюю очередь из-за позиции Тегерана в отношении конфликта между Азербайджаном и Арменией. Кроме того, Азербайджан является важным рынком для сделок с Израилем по продаже оружия, оцениваемых в сотни миллионов долларов, и они сотрудничают в области разведки и безопасности, регулярно обмениваясь конфиденциальной информацией о своих врагах.
Все это говорит о том, что решение Азербайджана открыть посольство в Тель-Авиве является обновлением регионального альянса. Отношения двух стран были установлены после распада Советского Союза, и они стали ближе за последнее десятилетие. Израильские компании предоставили Азербайджану высококачественное оружие, а назначенный премьер-министр Биньямин Нетаньяху посетил Баку в 2016 году для подписания ряда соглашений. Азербайджан, однако, отказался открыть посольство в Тель-Авиве, несмотря на все попытки убедить его в обратном; он согласился на торговое представительство только в прошлом году. Так зачем соглашаться открывать посольство сейчас? Что изменилось, чтобы изменить позицию Баку?
И Азербайджан, и Иран являются мусульманскими странами-шиитами, но Израиль заявляет, что Баку привержен делу безопасности оккупационного государства, и что он стал форпостом разведывательного агентства Моссад. Это первая мусульманская страна-шиит, открывшая официальное посольство в Тель-Авиве; при этом она присоединилась к возглавляемым суннитами странам Египту, Иордании, Албании, ОАЭ, Бахрейну и Косово.
Открытие посольства предшествовала примечательное событие - министр обороны Израиля Бенни Ганц посетил Баку. У визита было несколько целей, проигнорированных средствами массовой информации, которые, вероятно, включали получение Баку технологической поддержки от Тель-Авива в обмен на получение Израилем большего количества нефти. Военные вопросы и вопросы безопасности, вероятно, доминировали в дискуссиях, и не зря - армия Азербайджана использует ударные беспилотники израильского производства и имеет большой завод по производству беспилотников, построенный израильской компанией.
Визит Ганца совпал с боевыми действиями между Азербайджаном и Арменией.
Уже не секрет, что Израиль является важным стратегическим партнером Азербайджана, с технологиями и информацией, поступающими в обмен на нефть. Большая часть нефти в Израиль поступает из Баку. Израильские электронные компании в настоящее время работают в Азербайджане под иностранной регистрацией для создания оборонной системы и развития отрасли информационных технологий. Иран утверждает, что Израиль проводит разведывательные операции на территории Азербайджана.
Израильтяне знают, что цели визита Ганца могут быть секретными, но они связаны с поведением Азербайджана в последние годы, что предполагает изменение его восприятия регионального контекста. Азербайджан осознал, что сочетание его минеральных богатств и военной мощи, а также снижение военного потенциала России и энергетический кризис — все это события в его пользу. Именно в этом контексте Ганц совершил свой визит в Баку.
Другая израильская оценка визита состоит в том, что он был приурочен к боевым действиям между Азербайджаном и Арменией. Россия вовлечена в Украину и не заинтересована в Кавказе, но Турция, которая хочет расширить свое влияние на восток, соответствует желанию Азербайджана создать с ней некое сближение, особенно с учетом поиска Европой новых путей.
Другая израильская оценка визита состоит в том, что он был приурочен к боевым действиям между Азербайджаном и Арменией. Россия вовлечена в Украину и не заинтересована в Кавказе, но Турция, которая хочет расширить свое влияние на восток, соответствует желанию Азербайджана создать с ней некое сближение, особенно с учетом поиска Европой новых источников энергии. Это дало Азербайджану экономический импульс; его газ и нефть могут заменить поставки из России, поэтому Баку нужен наземный коридор, который проходит через Турцию в Европу и пересекается с подходом Израиля.
Министерство иностранных дел Израиля создало новый департамент под названием «Евразия», который включает связи с такими странами, как Азербайджан. В департаменте работают семнадцать дипломатов – русских евреев, которым поручено развивать отношения со странами «Евразии» в координации с Моссадом, военной разведкой и канцелярией премьер-министра. Это подтверждает, что израильский подход соответствует его политике, разработанной после его основания в 1948 году и известной как «растягивание границ». Он требует разжигания вражды и создания кризисов среди арабов, использования этнического, расового и религиозного разнообразия для возбуждения людей против их правительств с целью парализовать возможности по периметру арабский и исламский мира.
«Растягивание границ» в отношении Азербайджана было основано на этнических, военных и политических элементах, в том числе на разжигании его этнических, расовых и межконфессиональных разногласий с соседними странами, особенно с Ираном, и сектантских разногласий с Турцией, несмотря на союз последней с Азербайджаном.
Это подтверждает, что Израиль ищет влияния на формирование стратегий по всему миру, а не ограничивается его регионально-географическими рамками. Кроме того, он движется параллельно с США в направлении мусульманских государств Центральной Азии, чтобы создать там сильное израильское присутствие и создать барьеры, препятствующие проникновению арабского и исламского влияния».