ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Ջո Բայդենը եւ Էմանուել Մակրոնը Սպիտակ տանը կայացած երկկողմ հանդիպման արդյունքներով համատեղ հայտարարություն են տարածել։
Նրանք «վճռականորեն դատապարտել են Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի անօրինական ագրեսիվ պատերազմը եւ ընդգծել, որ խաղաղ բնակչությանը եւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին միտումնավոր հարվածներ հասցնելը ռազմական հանցագործություն է, եւ մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»:
«Միացյալ Նահանգները եւ Ֆրանսիան դատապարտում են Ռուսաստանի միտումնավոր էսկալացիոն քայլերը, հատկապես նրա անպատասխանատու միջուկային հռետորաբանությունը եւ ապատեղեկատվությունը ենթադրյալ քիմիական հարձակումների, ինչպես նաեւ կենսաբանական ու միջուկային զենքի ծրագրերի վերաբերյալ: Նրանք հաստատում են իրենց անսասան աջակցությունը Ուկրաինայի ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը, ներառյալ Ուկրաինային քաղաքական օգնություն, անվտանգության ոլորտում օգնություն, հումանիտար եւ տնտեսական օգնություն տրամադրելը այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Երկու առաջնորդները նաեւ «շարադրել են ամբողջ աշխարհում անվտանգության եւ բարգավաճման ամրապնդման, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի, դրա հետեւանքներին դիմացկունության բարձրացման եւ ժողովրդավարական արժեքներն առաջ մղելու ընդհանուր տեսլականը»:
«Այս տեսլականը հիմնված է այն ընդհանուր համոզմունքի վրա, որ Միացյալ Նահանգները եւ նրա եվրոպական դաշնակիցներն ու գործընկերները կարող են ավելի լավ հաղթահարել մեր ամենալուրջ խնդիրները եւ միասին օգուտ քաղել մեր ամենախոստումնալից հնարավորություններից: Սա ներառում է այնպիսի գլոբալ մարտահրավերների լուծում, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը եւ էներգետիկ անցումը, տեխնոլոգիաների մեջ ներդրումները եւ արժեքային կայուն շղթաների ստեղծումն այնպիսի ռազմավարական ոլորտներում, ինչպիսիք են առողջապահությունը, կիսահաղորդիչներն ու կարեւոր օգտակար հանածոները, ինչպես նաեւ անվտանգության եւ պաշտպանության ոլորտում մեր համագործակցության ամրապնդումը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

U.S. and French Presidents Joe Biden and Emmanuel Macron issued a joint statement following a bilateral meeting at the White House.
They "strongly condemn Russia’s illegal war of aggression against Ukraine and stress that intentionally targeting civilians and civilian infrastructure constitutes war crimes whose perpetrators must be held accountable."
"The United States and France deplore Russia’s deliberate escalatory steps, notably its irresponsible nuclear rhetoric and its disinformation regarding alleged chemical attacks, and biological and nuclear weapons programs. They reaffirm their nations’ continued support for Ukraine’s defense of its sovereignty and territorial integrity, including the provision of political, security, humanitarian, and economic assistance to Ukraine for as long as it takes," the statement said.
The two leaders also laid out a shared vision of enhancing security and prosperity around the world, combating climate change, building resilience to its effects and promoting democratic values.
"This vision is built on a shared conviction that the United States and its European allies and partners can better face our greatest challenges and capitalize on our most promising opportunities together. This includes addressing global issues such as climate change and energy transition, investing in technologies and building resilient value chains in strategic sectors such as health, semiconductors, and critical minerals, as well as strengthening our security and defense cooperation."