ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը լսումներ է անցկացրել Հայաստանում ԱՄՆ հաջորդ դեսպանի պաշտոնում Բայդենի վարչակազմի կողմից առաջադրված Քրիստինա Քվինի թեկնածությունը հաստատելու համար:
Նախագահ Ջո Բայդենը Քվինի թեկնածությունը Հայաստանում դեսպանի պաշտոնի համար այս տարվա հուլիսին է առաջադրել։ Հաստատվելու դեպքում նա կփոխարինի դեսպան Լին Թրեյսիին, որի թեկնածությունը քննարկվում է Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնի համար։
Լսումների ժամանակ հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը նշել է, որ Քրիստինա Քվինը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան է նշանակվում երկրի համար դժվար պահին։ «Մենք տեսել ենք վերջին հարձակումները Ադրբեջանի կողմից, տեսագրություններ, որոնք ենթադրաբար պատերազմական հանցագործություններ են, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի հետեւանքով առաջացած երկարամյա հումանիտար ճգնաժամը»,- ասել է Մենենդեսը: Նա նշել է, որ «անհավանական հիասթափված է» Պետքարտուղարության պատասխաններից նոյեմբերի 16-ի լսումների ժամանակ եւ, դիմելով Քվինին, ասել է, թե նա պատասպանատու կլինի այն բանի համար, որ «ամերիկացի ժողովուրդը չնայի ուրիշ կողմ, երբ մենք Հայաստանի դեմ մարդու իրավունքների, խախտումների եւ վայրագությունների մասին տեղեկատվություն ենք բացահայտում»:
Իր խոսքում Հայաստանում ԱՄՆ նշանակված դեսպանը ասել է, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտության խաղաղ կարգավորումը անհրաժեշտ է Հայաստանի եւ Հարավային Կովկասի ավելի անվտանգ եւ բարգավաճ ապագայի համար:
«Միացյալ Նահանգներն աշխատում է երկկողմ եւ բազմակողմ ուղիներով, որպեսզի օգնի կողմերին հասնել հակամարտության խաղաղ, ամուր կարգավորման՝ բանակցությունների միջոցով՝ հիմնված ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների վրա: Հաստատվելու դեպքում ես կաջակցեմ այս նպատակին հասնելու վարչակազմի հանձնառությանը»,- ասել է նա։
«Ես մեծացել եմ Ֆրեզնոյում, Կալիֆոռնիա նահանգում, որն ունի ԱՄՆ ամենամեծ հայկական համայնքներից մեկը: Հայկական ծագումով իմ ուսուցիչներն ու ընկերները խոսում էին օսմանյան ժամանակաշրջանի ցեղասպանության մասին, որը ստիպել է նրանց ընտանիքներից շատերին նոր տուն փնտրել Ամերիկայում: Ինչպես նախագահ Բայդենն ասաց այս տարի, «եկեք կրկնապատկենք մեր ջանքերը՝ ստեղծելու եւ կառուցելու ավելի լավ եւ ավելի խաղաղ աշխարհ, որը ցանկանում ենք մեր երեխաների համար»: Ես հաստատեցի, որ անելու եմ ինձնից կախված ամեն ինչ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերին հիշելու եւ Հայաստանի խաղաղ ապագային աջակցելու համար»,- նշել է նա։
«Այդ նպատակով ես կանեմ ամեն ինչ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ բանակցությունների կարգավորման համար, որոնք մի քանի քայլ առաջ են գնացել»,- ասել է նա։

Комитет Сената США по международным отношениям провел слушания по утверждению кандидатуры администрации Байдена Кристины Квин на пост следующего посла США в Армении.
Президент Джо Байден выдвинул Квин на пост посла в Армении в июле этого года. В случае подтверждения она заменит посла Линн Трейси, кандидатуру которой рассматривают на пост посла США в России.
В ходе слушания председатель комитета Боб Менендес отметил, что Кристина Квин была назначена послом США в Армении в трудный момент для страны. «Мы видели недавние нападения со стороны Азербайджана, видеозаписи того, что предположительно является военными преступлениями, а также давний гуманитарный кризис, вызванный войной в Нагорном Карабахе», — заявил Менендес. Он отметил, что был «невероятно разочарован» ответами Государственного департамента во время слушаний 16 ноября, и, обращаясь непосредственно к Квин, сказал, что это она будет ответственна «за то, чтобы американский народ не смотрел в другую сторону, когда мы раскрываем информацию о правах человека, нарушениях и зверствах, совершенных против Армении».
В своем вступительном слове назначенный посол США в Армении заявила, что мирное урегулирование армяно-азербайджанского конфликта необходимо для более безопасного и процветающего будущего Армении и Южного Кавказа.
«Соединенные Штаты работают по двусторонним и многосторонним каналам, чтобы помочь сторонам достичь мирного, прочного урегулирования конфликта путем переговоров на основе принципов Устава ООН и Хельсинкского Заключительного акта. В случае подтверждения я поддержу приверженность администрации достижению этой цели», — сказала она.
«Я выросла во Фресно, штат Калифорния, где проживает одна из крупнейших армянских диаспор в США. Мои учителя и друзья армянского происхождения говорили о Геноциде османской эпохи, который вынудил многие из их семей искать новый дом в Америке. Как сказал президент Байден в в этом году, «давайте удвоим наши усилия по исцелению и построению лучшего и более мирного мира, которого мы желаем нашим детям». Я подтвердила, что сделаю все, что в моих силах, чтобы помнить о жертвах Геноцида армян и поддерживать мирное будущее Армении», - отметила она.
«С этой целью я сделаю все для нормализации переговоров между Арменией и Турцией, которые сделали некоторые шаги вперед», - сказала она.