Ներկա իշխանության օրոք Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններն այնքան բյուջետային օգնություն են ստացել, որքան չեն ստացել վերջին 30 տարիներին։ Այս մասին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում, ի պատասխան Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022թ. նոյեմբերի 8-ի հայտարարության ԱԺ հայտարարության նախագծի քնարկման ժամանակ, դեկտեմբերի 2-ին ասել է արտաքին հարաբերությունների խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ, կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը։
Խորհրդարանականի խոսքով՝ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքներով գծվել է խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտին։ «Արցախահայերի անվտանգության երաշխավորը եւ հիմնական սուբյեկտը, որը պատասխանատու է դրանց անվտանգության համար, այսօրվա դրությամբ ռուս խաղաղապահ ուժերն են»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը։

Under the incumbent authorities of Armenia, the authorities of Artsakh (Nagorno-Karabakh) have received as much budgetary aid as they have not received in the last 30 years. Eduard Aghajanyan, Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly (NA) of Armenia and a member of the ruling majority “Civil Contract” Faction in the NA, stated this during Friday’s NA special session debates on the draft NA statement in response to the November 8 statement of the parliament of Azerbaijan.
According to Aghajanyan, the zone of responsibility of the Russian peacekeeping contingent was drawn as a result of the Second Karabakh War in 2020.
"As of today, the guarantor of the security of Artsakh Armenians and the main entity responsible for their safety is the Russian peacekeeping forces," he said.