Արեւմտյան գիտականները փորձի ժամանակ պարզել են, թե որ դեպքում մարդն առավոտյան արթնանալիս անհարմարավետություն չի զգում։ Գիտական աշխատանքի արդյունքները ներկայացված են Nature ամսագրում։
Փորձի համար հետազոտողները ընտրել են 833 կամավորի եւ հետեւել նրանց սնվելու ժամին, ֆիզիկական ակտիվության աստիճանին եւ քնի ռեժիմին։ Պարզվել է, որ նրանք, ովքեր ավելի ուշ են արթնացել, իրենց ավելի զգոն եւ ավելի հանգստացած են զգացել։
«Երկար քունն ու ուշ արթնանալը դրական են ազդել փորձի մասնակիցների վրա։ Նրանք արթնանալիս աշխուժություն և էներգիա են զգացել»,- նշվում է հոդվածում։
Բացի այդ լավ ինքնազգացողության վրա ազդել է նաեւ առավոտյան պատրաստված նախաճաշը։ Սննդում մեծ քանակությամբ դանդաղ ածխաջրերի պարունակությունը բարձրացրել է օրվա ընթացքում հետազոտության մասնակիցների առույգությունը։ Մասնագետների կարծիքով՝ նախաճաշին պարզ ածխաջրերը, ընդհակառակը, ավելացնում են քնկոտությունը եւ նվազեցնում արդյունավետությունը։

Западные научные специалисты в ходе эксперимента определили, какие факторы оказывают влияние на комфортное пробуждение утром. Результаты научной работы представлены в журнале Nature.
Для эксперимента исследователи отобрали 833 добровольца, у которых они наблюдали за временем приема пищи, уровнем физической активности и режимом сна. Выяснилось, что те испытуемые, которые позже просыпались, чувствовали себя бодрее и более отдохнувшими, отмечает издание utro.ru.
«Долгий сон и позднее пробуждение положительно сказались на участниках эксперимента. Они чувствовали при пробуждении бодрость и энергию», — сообщается в материалах.
Также на комфортное самочувствие оказывала влияние приготовленный утром завтрак. Большое содержание медленных углеводов в пище повышало бодрость участников исследования в течение всего дня. Со слов экспертов, простые углеводы за завтраком, наоборот, повышали сонливость и снижали продуктивность.