Իրանի Բանդար-Աբբաս քաղաքում մոտ ժամանակներս Չինաստանի գլխավոր հյուպատոսություն կբացվի, հայտնել է Հորմոզգանի գլխավոր նահանգապետի տեղակալ Էհսան Քամրանին, փոխանցում է Mehr-ը։
Քամրանիի խոսքով, Բանդար-Աբբասում Չինաստանի գլխավոր հյուպատոսություն ստեղծելու նախապայմանները կատարվել են։
Նահանգապետը հայտնել է այդ ուղղությամբ համագործակցելու Իրանի պատրաստակամության մասին։
Իրանն ու Չինաստանը ձգտում են ավելի ընդլայնել տնտեսական եւ առեւտրային համագործակցությունը, ասել է Քամրանին՝ հույս հայտնելով, որ ներկայացուցչության բացումը կարագացնի հարաբերությունների բարելավումը։
Նա նաեւ ընդգծել է ռուսական կողմի հետ գիտության, էկոլոգիայի եւ տնտեսական ոլորտներում համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ շեշտը դնելով ծովային նավագնացության վրա։

Генеральное консульство Китая будет открыто в иранском городе Бандар-Аббас в ближайшее время, сообщил заместитель генерального губернатора провинции Хормозган Эхсан Камрани, передает Mehr.
По словам Камрани, предварительные условия для создания генерального консульства Китая в Бандар-Аббасе были выполнены.
Губернатор провинции выразил готовность Ирана к сотрудничеству в этом направлении.
Иран и Китай стремятся к дальнейшему расширению сотрудничества в области экономики и торговли, сказал Камрани, выразив надежду, что открытие представительства приведет к ускорению отношений.
Он также подчеркнул необходимость сотрудничества с российской стороной в области науки, экологии и экономики, ориентированной на морское судоходство.