Կենսաբանները պարզել են, թե որ թութակներն են ամենալավը ներկայացնում մարդու խոսքը: Այս մասին հայտնում է Պիտսբուրգի համալսարանի մամուլի ծառայությունը։
Թութակների շատ տեսակներ կարողանում են վերարտադրել իրենց լսած ձայները, այդ թվում՝ արտահայտություններ մարդկային լեզուներից։ Հայտնի է, որ սա միայն արտաքին իմիտացիա է, սակայն երեւույթն ինքնին վատ է ուսումնասիրված։ Բոլոր թութակները բառեր անգիր անելու տարբեր ունակություններ են ցուցաբերում՝ ինչպես տեսակից, այնպես էլ անհատական առանձնահատկություններից կախված:
Գիտնականները փորձել են այս գիտելիքները համակարգել «Ի՞նչ է ասում Պոլին» նախագծի ընթացքում հավաքված մեծ տվյալների բազայի հիման վրա։ Դրա շրջանակներում կամավորներն ուսումնասիրել են իրենց տնային թութակների վարքագիծը եւ արդյունքներն ուղարկել կենդանաբաններին՝ վերլուծության եւ ընդհանրացման համար: Ընդհանուր առմամբ մեզ հաջողվել է տեղեկություններ հավաքել 73 տեսակի 900 արարածների մասին։
Պարզվել է, որ թութակի տեսակն իսկապես կարեւոր դեր է խաղում։ Ձայները վերարտադրելու եւ մտապահելու լավագույն ունակությունն ունեն ժակո տեսակի թութակները, նրանք միջինը 60 բառ են հիշում։ Երկրորդ տեղում են կակադուները, ամազոնները եւ արաները, որոնք տիրապետում են միջինը 20-30 բառի: Ընդ որում, տարիքը եւ սեռը գործնականում ոչ մի ազդեցություն չունեն այս ունակության վրա, բայց թռչուններն ավելի լավ են հիշում բառերը, երբ երիտասարդ են: Բացի այդ, չնայած այն հանգամանքին, որ թութակները չեն կարողանում խոսել բառի ամբողջական իմաստով, մարդկանց 89 տոկոսը հայտնել է, որ իրենց ընտանի կենդանիները բառերն օգտագործում են ճիշտ համատեքստում եւ իրավիճակներում, այսինքն տեսնում են իրավիճակի եւ ձայնի միջեւ կապը։

Биологи выяснили, какие попугаи лучше всего изображают человеческую речь. Об этом сообщает пресс-служба Питтсбургского университета.
Многие виды попугаев способы воспроизводить услышанные звуки, в том числе фразы языков людей. Известно, что это является лишь внешним подражанием, но сам феномен плохо изучен. Все попугаи демонстрируют разную способность к запоминанию слов — как в зависимости от вида, так и от индивидуальных особенностей.
Ученые попытались систематизировать эти знания на основе большой базы данных, собранных в ходе проекта «Что говорит Полли?». В рамках него добровольцы исследовали поведение своих домашних попугаев и присылали результаты зоологам для анализа и обобщения. Всего удалось собрать информацию о 900 особях 73 видов.
Оказалось, что вид попугая действительно играет важную роль. Лучшую способность к воспроизведению и запоминанию звуков имеют попугаи жако, в среднем они запоминают 60 слов. Какаду, амазоны и попугаи ара находятся на втором месте и в среднем владеют 20-30 словами. При этом возраст и пол на эту способность практически не влияют, но птицы скорее склонны запоминать слова, будучи молодыми. Кроме того, несмотря на то, что попугаи не способны разговаривать в полном смысле этого слова, 89% людей сообщили, что их питомцы употребляют слова в правильных контекстах и ситуациях — то есть, видят связь между ситуацией и звуком.