Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին «տարվա մարդ» է ճանաչվել՝ բրիտանական ազդեցիկ Financial Times-ի վարկածով, հայտնել է թերթը դեկտեմբերի 5-ին։
«Զելենսկին նաեւ դարձել է ուկրաինացի ժողովրդի խիզախության եւ տոկունության մարմնացումը ռուսական ագրեսիայի դեմ պայքարում։ Հենց դրա համար է Financial Times-ը Զելենսկուն «տարվա մարդ» ընտրել»,- պարզաբանել է թերթը։
FT-ն նշում է, որ Ուկրաինան զարմացրել է ամբողջ աշխարհին, երբ դիմագրավել է ռուսական լայնամասշտաբ ներխուժմանը փետրվարին, իսկ հետո հետ է գրավել զավթված տարածքների մեծ մասը:
Բրիտանական պարբերականն ուշադրություն է հրավիրել ուկրաինական դիվանագիտության արդյունավետության եւ այս ուղղությամբ Զելենսկու աշխատանքի վրա։ Նշվում է, որ Կիեւին հաջողվել է Արեւմուտքին համախմբել կոալիցիայի մեջ՝ ի պաշտպանություն Ուկրաինայի, մասնավորապես՝ ֆինանսների եւ զենքի մատակարարման առումով։
Ուկրաինա ռուսական ներխուժումից առաջ եւ հետո ամերիկացի գործընկերները Զելենսկուն առաջարկել են հեռանալ երկրից, սակայն նա հրաժարվել է։ Հրատարակությունը մեջբերում է Ուկրաինայի նախագահի մի շարք այլ արարքները, որոնք ոգեշնչել են ոչ միայն ուկրաինացիներին, այլեւ արեւմտյան դաշնակիցներին։
Մասնավորապես, FT-ն հիշեցնում է. «ԵՄ առաջնորդները սարսափեցին, երբ Զելենսկին տեսակապով ասաց, որ հնարավոր է վերջին անգամ են իրեն ողջ տեսնում։ Բայց այդ գիշեր ավելի ուշ, նախագահի նստավայրի մոտ դրսում կանգնած, շրջապատված իր ամենամոտ խորհրդականներով, նա դիմեց ուկրաինացիներին»:

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy became the man of the year according to the influential British newspaper Financial Times, as reported by the publication on Monday.
"Zelenskyy has also come to embody the courage and resilience of the Ukrainian people in their fight against Russian aggression. It is for these reasons that the Financial Times has chosen Zelenskyy as the person of the year," the publication explained.
The FT notes that Ukraine surprised the entire world when it withstood a full-scale Russian invasion in February and then recaptured most of the territories that had been seized.
The British newspaper drew attention to the effectiveness of Ukrainian diplomacy and Zelenskyy's work in this direction. It is noted that Kyiv has managed to rally the West into a coalition in support of Ukraine, in particular in terms of finances and arms supplies.
Before and after the Russian invasion of Ukraine, American partners offered Zelenskyy to evacuate, but he refused. The publication cites a number of other actions of the Ukrainian president, which inspired not only the citizens of Ukraine, but also Western allies.
In particular, the FT recalls: "EU leaders were horrified when Zelenskyy told them by video link that it might be the last time they saw him alive. But later that night Zelenskyy, standing out in the open near the presidential office and flanked by his closest advisers, sent a message by video selfie that millions of Ukrainians had wanted to hear: “The president is here. We are all here. Our soldiers are here.”