Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) երկուշաբթի հայտարարել է, որ մտադիր է 1,2 միլիարդ եվրո հատկացնել 61 համատեղ պաշտպանական գիտահետազոտական նախագծերի համար։
«Ընտրված բարձրորակ նախագծերը ցույց են տվել, որ Եվրոպայում ռազմարդյունաբերական համագործակցությունն իսկապես կարող է իրականացվել, այն էլ՝ լայն մասշտաբով։ Մոտ 700 ընկերություններ, որոնք կհետազոտեն եւ կզարգացնեն նոր սերնդի պաշտպանական տեխնոլոգիաները ԵՄ միջոցներով, կստեղծեն կայուն եւ մրցունակ արդյունաբերական բազա»,- ասել է ԵՀ գործադիր փոխնախագահ Մարգրետ Վեստագերը:
Նրա խոսքով, Եվրոպական պաշտպանական հիմնադրամի ծրագիրը, որի շրջանակներում անցել է ֆինանսավորման հայտերի առաջին մրցույթը, «ընդգրկում է ԵՄ ողջ արտադրական-սպառման շղթան»:
Բրյուսելում հրապարակված ԵՀ հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ հիմնադրամը «կաջակցի բարձրակարգ պաշտպանական կարողությունների նախագծերին, ինչպիսիք են հաջորդ սերնդի կործանիչները, տանկերն ու նավերը, ինչպես նաեւ պաշտպանական կարեւոր տեխնոլոգիաները»:
Ընտրված առաջարկների իրականացմանը կմասնակցեն գրեթե 700 իրավաբանական անձինք ԵՄ 26 անդամ երկրներից եւ Նորվեգիայից։ Նախագծերը տարբերվում են նաեւ «ուժեղացված պաշտպանական համագործակցությամբ»՝ յուրաքանչյուր ծրագրի մեջ միջինը 18 կազմակերպություն ութ երկրից: ԵՀ-ում նաեւ ընդգծում են փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների տպավորիչ մասնակցությունը. մի շարք առաջարկների համաձայն, դրանք կազմում են բոլոր ներգրավված կազմակերպությունների ավելի քան 40 տոկոսը եւ կստանան պահանջվող ընդհանուր ֆինանսավորման մոտ 20 տոկոսը:
Բացի այդ, Բրյուսելը մատնանշում է պաշտպանության բեկումնային տեխնոլոգիաների աջակցությունը՝ բյուջեի ավելի քան 5 տոկոսը հատկացվում է «հեղափոխական գաղափարների ֆինանսավորման համար, որոնք կբերեն նորամուծություններ, որոնք արմատապես կփոխեն պաշտպանական գործերի հայեցակարգն ու վարքը»:
ԵՀ համապատասխան ծառայություններն այժմ կսկսեն համաձայնագրեր պատրաստել՝ դրամաշնորհների տրամադրման մասին՝ ընտրված մշակողներով եւ արտադրողներով: Նախատեսվում է, որ այս համաձայնագրերը կստորագրվեն մինչեւ տարեվերջ։

Европейская комиссия (ЕК) объявила в понедельник о планах выделить 1,2 млрд евро для 61 совместного оборонного научно-исследовательского проекта.
«Выбранные высококачественные проекты показали, что военно-промышленное сотрудничество в Европе действительно может быть осуществлено, и даже в широком масштабе. Почти 700 компаний, которые будут исследовать и разрабатывать инновационные оборонные технологии следующего поколения за счет средств ЕС, создадут устойчивую и конкурентоспособную промышленную базу», - заявила исполнительный заместитель председателя ЕК Маргрете Вестагер.
По ее словам, программа Европейского оборонного фонда, в рамках которой проходил первый в его истории конкурс по отбору заявок на финансирование, «охватывает всю производственно-сбытовую цепочку ЕС».
В коммюнике ЕК, опубликованном в Брюсселе, сообщается, что фонд «будет поддерживать проекты высокого класса в области оборонного потенциала, такие как истребители, танки и корабли следующего поколения, а также критически важные оборонные технологии».
В реализации отобранных предложений будут участвовать почти 700 юридических лиц из 26 стран-членов ЕС и Норвегии. Проекты также отличаются «усиленным оборонным сотрудничеством» - на каждый приходится в среднем 18 организаций из восьми государств. В ЕК также подчеркивают внушительное участие малых и средних предприятий: по ряду предложений они составляют более 40% всех задействованных субъектов и получат около 20% от общего запрошенного финансирования.
Кроме того, в Брюсселе указывают на поддержку прорывных технологий для обороны: более 5% бюджета выделяется на финансирование «революционных идей, которые принесут инновации, радикально изменяющие концепции и ведение оборонных дел».
Соответствующие службы ЕК теперь приступят к подготовке соглашений о предоставлении грантов с выбранными разработчиками и производителями. Ожидается, что эти соглашения будут подписаны до конца года.