Իրանում 12 մարդ կալանավորվել է երկրի ազգային անվտանգության դեմ խափանարար գործունեության եւ օտարերկրյա պետություններից աջակցություն ստանալու կասկածանքով, տեղեկացրել է տեղի Tasnim գործակալությունը՝ հղում կատարելով Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ, Իրանի զինված ուժերի մի մասը) ստորաբաժանմանը։
Նշվել է, որ ցանցի անդամները կալանավորվել են Իրանի Կենտրոնական նահանգում։ Նրանց կասկածում են խափանարար գործունեության իրականացման մեջ, որին կարող էին աջակցել անձինք Գերմանիայից եւ Նիդեռլանդներից։
«12 մարդուց բաղկացած ցանցը, որոնք կապված են օտարերկրյա տարրերի հետ, բացահայտվել եւ կալանավորվել է նահանգի շրջաններից մեկում»,- ասել են ԻՀՊԿ ստորաբաժանման ներկայացուցիչները։
Իրանցի զինվորականների հայտարարության համաձայն՝ ցանցի անդամները զբաղվել են զենքի պատրաստմամբ, մտադիր են եղել դիվերսիաներ իրականացնել, բայց կալանավորվել են մինչեւ իրենց պլաններն իրագործելը։

Twelve people have been detained in Iran on suspicion of undermining the country's national security and receiving support from foreign countries, local news agency Tasnim quoted a unit of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC, part of the Iranian armed forces).
The members of the network have been detained in the Central Province of Iran. They are suspected of carrying out subversive activities with the support of individuals in Germany and the Netherlands.
A network consisting of 12 people affiliated with foreign elements has been identified and detained in one of the provinces, the IRGC unit said.
According to Iranian military statements, members of the network were preparing weapons and intended to carry out sabotage, but were detained before they carried out their plans.