Համաշխարհային բանկը հայտարարել է, որ Հնդկաստանն ավելի լավ վիճակում է, քան շատ այլ զարգացող տնտեսություններ, որպեսզի դիմակայի գլոբալ հանդիպակաց քամիների ազդեցությանը, վերանայելով երկրի աճի մինչեւ 6,9 տոկոս կանխատեսումը 2022 ֆինանսական տարվա համար՝ ավելի վաղ 6,5 տոկոսից:
Ասիայի մեծությամբ երրորդ տնտեսությունը, որը հուլիս-սեպտեմբեր ամիսներին աճել է 6,3 տոկոսով, ըստ գնահատականների, կաճի 6,8-7 տոկոսով ընթացիկ 2022-23 ֆինանսական տարում, որն ավարտվում է մարտին:
Ինչպես շատ զարգացող երկրներ, Հնդկաստանը բախվել է գնաճի՝ պարենամթերքի եւ վառելիքի համաշխարհային գների աճի պատճառով: Սա դրդել է կենտրոնական բանկին բարձրացնել դիրեկտիվ տոկոսադրույքները՝ միաժամանակ զգուշացնելով միջազգային տնտեսության դանդաղման ազդեցության մասին:
«Հնդկաստանի տնտեսությունը զարմանալիորեն դիմացկուն է արտաքին միջավայրի վատթարացման հանդեպ»,- ասում է Համաշխարհային բանկի Հնդկաստանի հարցերով տնօրեն Օգյուստ Տանո Կուամեն:
Նրա խոսքով՝ բարձր հարկերի հավաքագրումները, արտարժույթի պահուստները եւ քաղաքականության մեջ մանեւրելու տարածքը, խելամիտ մակրոտնտեսական կառավարման հետ մեկտեղ, օգնել են Հնդկաստանի տնտեսությունը դիմացկուն դարձնել ֆինանսական ճգնաժամի հանդեպ:
«Սակայն անընդհատ զգոնություն է պահանջվում, քանի որ անբարենպաստ գլոբալ զարգացումները շարունակվում են»,- ասել է նա՝ զգուշացնելով, որ գլոբալ պայմանների վատթարացումը կազդի Հնդկաստանի աճի հեռանկարների վրա:
Համաշխարհային բանկը Հնդկաստանի աճի իր կանխատեսումը նվազեցրել է մինչեւ 6,6 տոկոս՝ ավելի վաղ 7 տոկոսից 2023-24 ֆինանսական տարվա համար, որն ապրիլին կսկսվի։ Հնդկաստանը, ինչպես եւ իր համաշխարհային գործընկերները, տուժել են ապրանքների բարձր գներից եւ կենտրոնական բանկի տոկոսադրույքներից ամբողջ աշխարհում:
Սակայն Համաշխարհային բանկը վստահ է, որ աճի գլոբալ դանդաղումը շատ ավելի քիչ ազդեցություն կունենա Հնդկաստանի վրա՝ համեմատած այլ զարգացող տնտեսությունների հետ:
«Այս փուլում մենք մտահոգություն չունենք Հնդկաստանի պարտքի կայունության վերաբերյալ»,- ասել է Համաշխարհային բանկի տնտեսագետ Դրուվ Շարման՝ հավելելով, որ պետական պարտքը նվազել է։
Զեկույցում ասվում է, որ զարգացող այլ երկրների համար ԱՄՆ-ում, եվրոյի գոտում եւ Չինաստանում աճի դանդաղման ազդեցությունն առնվազն 1,5 անգամ ավելի մեծ է, քան Հնդկաստանում, ընդ որում՝ նշվում է, որ ԱՄՆ-ի աճի մեկ տոկոսային կետով անկումը կարող է 0,4 տոկոսային կետով նվազեցնել աճը Հնդկաստանում։

Всемирный банк заявил, что Индия находится в лучшем положении, чем многие другие страны с развивающейся экономикой, чтобы выдержать воздействие глобальных встречных ветров, пересмотрев свой прогноз роста для страны до 6,9% на 2022 финансовый год с более ранней оценки в 6,5%.
Третья по величине экономика Азии, которая выросла на 6,3% в квартале с июля по сентябрь, по оценкам, вырастет на 6,8-7% в текущем 2022/23 финансовом году, заканчивающемся в марте.
Как и многие развивающиеся страны, Индия столкнулась с инфляцией из-за скачка мировых цен на продовольствие и топливо. Это побудило центральный банк повысить директивные процентные ставки, предупредив при этом о влиянии замедления международной экономики.
«Экономика Индии оказалась удивительно устойчивой к ухудшению внешней среды», — сказал Огюст Тано Куаме, директор Всемирного банка по Индии.
По его словам, высокие налоговые сборы, валютные резервы и доступное пространство для маневра в политике, наряду с разумным макроэкономическим управлением, помогли сделать экономику Индии устойчивой к финансовому кризису.
«Однако требуется постоянная бдительность, поскольку неблагоприятные глобальные события продолжаются», — сказал он, предупредив, что ухудшение глобальной ситуации повлияет на перспективы роста Индии.
Всемирный банк снизил свой прогноз роста для Индии до 6,6% с 7% ранее на 2023/24 финансовый год, который начнется в апреле. Индия, как и ее глобальные коллеги, пострадала от более высоких цен на сырьевые товары и процентных ставок центральных банков по всему миру.
Однако Всемирный банк уверен, что глобальное замедление роста окажет гораздо меньшее влияние на Индию по сравнению с другими развивающимися экономиками.
«На данном этапе у нас нет опасений по поводу устойчивости долга Индии», — сказал экономист Всемирного банка Друв Шарма, добавив, что государственный долг сократился.
В докладе говорится, что для других стран с развивающейся экономикой влияние ослабления роста в США, странах еврозоны и Китае было как минимум в 1,5 раза больше по сравнению с Индией, при этом отмечается, что падение роста в США на один процентный пункт может снизить рост в Индии. на 0,4 процентного пункта.