2023թ. պետական բյուջեի նախագիծը ենթարկվել է վերանայման։ Ծախսերը եկող տարի կկազմեն 2 տրլն 591 մլրդ դրամ, եկամուտները՝ 2 տրլն 302 մլրդ դրամ։ Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում, 2023թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, դեկտեմբերի 7-ին ասել է հանրապետության ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Ինչպես նշել է նախարարը, բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի 289 մլրդ դրամ։ Բյուջեի նախորդ նախագծի համեմատ, որը նույնպես ներկայացվել է խորհրդարանի քննարկմանը, թարմացված տարբերակում ծախսերի մասն ավելացել է 826 մլն դրամով։ «Եկամուտներն ավելացել են 734,5 մլն դրամով։ Հարկային մուտքերը փոփոխության չեն ենթարկվել։ Դրանք կանխատեսվում են 2 տրլն 203,7 մլրդ դրամի մակարդակում»,- նշել է Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ եկամուտների ավելացումը պայմանավորվել է այլ եկամուտներով, ինչպես նաեւ պաշտոնական դրամաշնորհներով։ Պետբյուջեի դեֆիցիտը մնացել է անփոփոխ։
«Փոփոխությունները 2023թ. պետական բյուջեի նախագծում պայմանավորված են մի քանի պատճառներով։ Օրինակ, կատարվել է օտարերկրյա արժույթով գործողությունների վերահաշվարկ դրամով, նոյեմբերի 1-ի փոխարժեքով։ Դա, իր հերթին, հանգեցրել է եկամուտների, ծախսերի, ինչպես նաեւ պետական բյուջեի դեֆիցիտի վերանայման»,- նշել է ֆինանսների նախարարը։

The 2023 State Budget draft has been revised. Next year, expenses will amount to 2 trillion 591 billion drams, and revenues will amount to 2 trillion 302 billion drams. Finance Minister Tigran Khachatryan said this at Wednesday’s session of the National Assembly, during the debates on the draft 2023 State Budget of Armenia.
As the minister noted, the budget deficit will amount to 289 billion drams. According to him, compared to the previous draft of the budget—which was also presented to the parliament for debates—the part on expenses in the updated version has increased by 826 million drams.
"Revenues increased by 734.5 million drams. Tax revenues did not change; they are projected at the level of 2 trillion 203.7 billion drams," Khachatryan said.
According to him, the increase in budget revenues was due to some other revenues, as well as official grants. The deficit of the state budget remained unchanged.
"The changes in the draft 2023 State Budget are due to several reasons. For example, a recalculation of operations in foreign currency was performed in [Armenian currency] drams at the November 1 exchange rate. This, in turn, led to a review of revenues, expenses, as well as the deficit of the state budget," said the minister of finance.