Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի (խորհրդարանի ստորին պալատ) պատգամավորները դեկտեմբերի 7-ին առաջին ընթերցմամբ ընդունել են պետական դավաճանության համար մահապատիժ սահմանող օրինագիծը։ Այս մասին հայտնում է Բելառուսի խորհրդարանի ստորին պալատի մամուլի ծառայությունը։
Պատժամիջոցները մտադիր են կիրառել պետական պաշտոն զբաղեցնող պաշտոնատար անձանց կամ զինծառայողի կարգավիճակ ունեցող անձանց նկատմամբ՝ նրանց կողմից պետական դավաճանության կատարման դեպքում։
Նշվում է, որ նախագծով առաջարկվում է ՔՕ 356 հոդվածի 2-րդ մասում փոփոխություններ մտցնել, որոնք պետական դավաճանության դեպքում նախատեսում են պատժի ամենաբարձր աստիճանի՝ մահապատժի կիրառման հնարավորություն։

Депутаты Палаты представителей Национального собрания Белоруссии (нижняя палата парламента) 7 декабря приняли в первом чтении законопроект, предусматривающий введение смертной казни за совершение государственной измены. Об этом сообщает пресс-служба нижней палаты белорусского парламента.
Санкции намерены применять к должностным лицам, занимающим государственную должность, или лицам, на которые распространяется статус военнослужащего, в случае совершения ими госизмены.
Отмечается, что проектом закона предлагается внести поправки в часть 2 статьи 356 УК («Измена государству»), предусматривающих возможность применения высшей меры наказания в виде смертной казни за измену государству.