Այս տարի եվրոպական տեխնոլոգիական ոլորտի արժեքը 400 մլրդ դոլարով, իսկ վենչուրային կապիտալի ֆինանսավորումը` 18 տոկոսով կրճատվել է: Այս մասին ասվում է վենչուրային Atomico ընկերության հաշվետվության մեջ։
Եվրոպայում պետական եւ մասնավոր տեխնոլոգիական ընկերությունների ընդհանուր արժեքը իջել է մինչեւ 2,7 տրիլիոն դոլար՝ 2021 թվականի վերջին 3,1 տրիլիոն դոլարի համեմատ: Անկման պատճառների թվում են բարձր տոկոսադրույքները, Ուկրաինայում պատերազմը եւ կադրերի ռեզերվի կրճատումը, հայտնում է Reuters-ը։
Շուկայական ճնշումը ստիպել է եվրոպական որոշ ամենահայտնի ընկերություններին միջոցներ հայթայթել զեղչով՝ իրենց երբեմնի չափազանց մեծ գնահատականի համեմատ: Օրինակ, շվեդական Klarna Bank AB վճարային ընկերությունը հանգանակել է 800 միլիոն դոլար՝ 6,7 միլիարդ դոլար գնահատման դեպքում, ինչը 85 տոկոսով քիչ է 2021 թվականին 46 միլիարդ դոլար նրա գնից:
Եվրոպայում վենչուրային կապիտալի ֆինանսավորումը տարեկան կտրվածքով նվազել է մինչեւ 85 միլիարդ դոլար՝ համաձայն 41 երկրներում հավաքված տվյալների, ինչը 18 տոկոսով պակաս է 2021 թվականին հավաքագրված 100 միլիարդ դոլարից:
Նոր «միաեղջյուրների»՝ 1 միլիարդ եւ ավելի դոլար արժողությամբ ընկերությունների թիվը նույնպես կրճատվել է՝ 2022 թվականին 105-ից հասնելով 31-ի:
Չնայած այս մարտահրավերներին, Atomico-ն պարզել է, որ ոլորտի ինսայդերները պահպանում են էնտուզիազմը: Մայրցամաքում հիմնադիրների եւ ներդրողների հարցման ժամանակ 77 տոկոսն ասել է, որ իրենք նույն կամ նույնիսկ ավելի մեծ ոգեւորությամբ են վերաբերվում եվրոպական տեխնոլոգիական արդյունաբերության ապագային, քան 2021 թվականին:

The value of Europe's technology industry has shrunk by $400 billion this year, and venture capital funding is down 18%. That's according to a report from venture capital firm Atomico.
The combined value of public and private technology companies in Europe fell to $2.7 trillion, down from $3.1 trillion at the end of 2021. High interest rates, a war in Ukraine and a shrinking talent pool were among the reasons for the drop, Reuters reported.
Market pressure has forced a number of Europe's best-known companies to raise funds at a discount from their once exorbitant valuations. For example, Swedish payments company Klarna Bank AB raised $800 million at a valuation of $6.7 billion, down 85 percent from its 2021 price of $46 billion.
Venture capital financing in Europe has fallen to $85 billion in a year, according to data collected from 41 countries, an 18 percent drop from the $100 billion raised in 2021.
The number of new unicorns - firms worth $1 billion or more - also fell this year, from 105 to 31 in 2022.
Despite these challenges, Atomico found that industry insiders remain enthusiastic. In a survey of founders and investors on the continent, 77% said they were as enthusiastic or even more enthusiastic about the future of the European tech industry than they were in 2021.