2022թ. դեկտեմբերի 6-7-ը Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը Վաշինգտոնում մասնակցել է «Միջազգային հակակոռուպցիոն» գլոբալ կոնֆերանսին։
Կառավարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Կոնֆերանսը միավորել էր ավելի քան 3000 կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակության, ակադեմիայի և այլ միջազգային կազմակերպություների մասնակիցների և երկրների առաջնորդների։
Հայաստանից նաև ներկայացված են եղել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, Պետական եկամուտների, Գլխավոր դատախազության, Մարդու իրավունքների, Կենտրոնական բանկի, Արդարադատության նախարարության և Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները։
Կոնֆերանսի մասնակիցները ներկայացրել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի իրենց ձեռքբերումների, ձախողումների և գլոբալ մարտահրավերների մասին։ Ընդգծվել է համավարակի, պատերազմների և ավտոկրատ ռեժիմների ազդեցությունը բարեփոխումների և հատկապես` կոռուպցիայի կախարգելման և պայքարի հարցում։
Կոնֆերանսի շրջանակում կայացել են մի շարք հանդիպումներ և քննարկումներ` Հայաստանում ընթացող կոռուպցիայի դեմ պայքարի և կանխարգելման համակարգային բարեփոխումներն արդյունավետ իրականացնելու և նոր համագործակցային ուղիներ խնթանելու շուրջ։

Пандемия, войны и автократические режимы повлияли на реформы. Об этом было заявлено в Вашингтоне на Глобальной международной антикоррупционной конференции, в которой принял участие и руководитель аппарата премьер-министра Армении Араик Арутюнян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства республики, конференция, которая состоялась 6-7 декабря, собрала свыше 3000 участников – представителей правительств, гражданского общества, академий и иных международных организаций, а также лидеров государств.
Из Армении на мероприятии присутствовали также представители Комиссии по предотвращению коррупции, Комитета государственных доходов, Генеральной прокуратуры, офиса омбудсмена, Центрального банка, Министерства юстиции и гражданского общества.
Участники конференции представили свои достижения, провалы и глобальные вызовы в борьбе с коррупцией. Они упомянули о влиянии пандемии, войн и автократических режимов на реформы, и особенно в вопросе предотвращения и борьбы с коррупцией.
В рамках конференции был проведен ряд встреч и обсуждений для эффективного внедрения системных реформ в области борьбы с коррупцией и ее предотвращения в Армении, продвижения новых путей сотрудничества.