ԵՄ-ն պետք է խուսափի պրոտեկցիոնիզմի «ողորկ ճանապարհից», երբ կատաղի արդյունաբերական դիմակայության մեջ է մտնում ԱՄՆ-ի հետ։ Այս մասին POLITICO-ին տված հարցազրույցում ասել է Եվրախորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան:
«Մենք սկսում ենք սուբսիդիաների պատերա՞զմ։ Մտավախություն ունեմ, որ կտեսնեմ պրոտեկցիոնիստական տրամադրությունների աճ»,-ասել է նա։
Եվրոպան վրդովված է ինֆլյացիայի նվազեցման մասին ամերիկյան օրենքի դրույթներից, որոնք նախատեսում են միլիարդավոր դոլարների սուբսիդիաներ եւ խթան էկոլոգիապես մաքուր տեխնոլոգիաների եւ էլեկտրամոբիլների հայրենական արտադրության հատվածին։ Դա կարող է ամերիկյան արտադրողներին մրցակցային առավելություն տալ այն ժամանակ, երբ եվրոպացի արդյունաբերողները բախվում են տնտեսական լուրջ դժվարությունների։
Սուբսիդիաների սխեման նույնիսկ Եվրոպայում ոմանց ստիպել է Վաշինգտոնին մեղադրել շահարկումների մեջ, մինչդեռ եվրոպական մայրցամաքում պատերազմ է մոլեգնում:
Մեցոլայի խոսքով՝ ԵՄ-ն պետք է խուսափի «ողորկ ճանապարհից, որով ընթանում է պրոտեկցիոնիստական մրցավազքը»։ Նա հավելել է, որ կառավարության միջամտության որոշակի աստիճան նույնպես անհրաժեշտ է տնտեսական աճը խթանելու համար:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն պետք է փորձի համաշխարհային մասշտաբով մրցակցային առավելություն ստանալ՝ հավատարիմ մնալով իր ժողովրդավարական արժեքներին եւ հետապնդելով իր կլիմայական օրակարգը:
Մեցոլան նաեւ կոչ է արել ավելի ակտիվ մոտեցում ցուցաբերել Պեկինի եւ Ասիայի այլ երկրների հետ հարաբերությունների նկատմամբ՝ Չինաստանից ԵՄ-ի արդյունաբերական կախվածությունն անվանելով «տնտեսապես հսկայական»։ «Մենք բավականաչափ չենք աշխատել մեր ասիացի գործընկերների հետ, այնպես որ, շատ առեւտրային գործարքներ դեռ քննարկման փուլում են: Որտե՞ղ ենք մենք: Ինչո՞ւ մենք չենք վարում այս բանավեճը՝ տրտնջալու փոխարեն»,-հավելել է Մեցոլան։

ЕС должен избегать «скользкой дороги» протекционизма, когда вступает в ожесточенное промышленное противостояние с Соединенными Штатами, заявила президент Европарламента Роберта Метсола в интервью POLITICO.
«Мы вступаем в войну субсидий? Я бы предостерегла от этого, но боюсь, что увижу рост протекционистских настроений», — сказал Метсола.
Европа расстроена положениями американского Закона о снижении инфляции, предусматривающими предоставление субсидий и стимулов на миллиарды долларов отечественному сектору экологически чистых технологий и электромобилей. ЕС опасается, что это может дать американским производителям конкурентное преимущество в то время, когда европейские промышленники сталкиваются с серьезными экономическими трудностями, связанными с восстановлением после пандемии и огромными счетами за электроэнергию.
Схема субсидий даже заставила некоторых в Европе обвинить Вашингтон в спекуляции, пока на европейском континенте бушует война.
Метсола сказала, что ЕС должен избегать «скользкой дороги тех, кто идет на самое дно протекционистской гонки». Она добавила, что некоторая степень государственного вмешательства также необходима для стимулирования экономического роста.
По ее словам, ЕС должен попытаться получить конкурентное преимущество в глобальном масштабе, придерживаясь своих демократических ценностей и преследуя свою климатическую повестку дня.
Метсола также призвала к более активному подходу к отношениям с Пекином и другими странами Азии, назвав промышленную зависимость ЕС от Китая «экономически огромной». «Мы недостаточно работали вместе с нашими азиатскими партнерами, так что многие торговые сделки все еще находятся на рассмотрении. Где мы? Почему бы нам не вести эти дебаты, а не ныть?».