Ջո Բայդենի վարչակազմը պատժամիջոցներ է սահմանել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մտերիմ հայտնի թուրք գործարարի նկատմամբ՝ իրանական նավթի վաճառքի վերաբերյալ ԱՄՆ սահմանափակումները խախտելու համար, հայտնում է Reuters-ը։
Ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է, որ պատժամիջոցներ է սահմանում Սիտկի Այանի եւ նրա, նրա ընտանիքի ու գործընկերների կողմից վերահսկվող մի շարք ընկերությունների նկատմամբ այն բանի համար, որ նա նպաստել է հարյուր միլիոնավոր դոլարների իրանական նավթի վաճառքին՝ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի համար։
Այանը եւ նրա ընկերությունները նաեւ լվացել են այդ վաճառքից ստացված եկամուտները ինչպես ԻՀՊԿ-ի, այնպես էլ լիբանանյան «Հըզբոլլահ» շարժման համար, որոնց ԱՄՆ-ը համարում է «ահաբեկչական կազմակերպություններ»:
Պատժամիջոցները ներառում են ցանկացած ակտիվների սառեցում, որոնք Այանը կամ թիրախային ընկերությունները կարող են ունենալ ԱՄՆ իրավասության տակ, եւ ամերիկացիների կողմից նրանց հետ բիզնես վարելու արգելք:
«Այանի ընկերությունները իրանական նավթի վաճառքի միջազգային պայմանագրեր են կնքել օտարերկրյա գնորդների հետ, կազմակերպել են նավթի մատակարարումները եւ օգնել են լվանալ եկամուտները՝ թաքցնելով նավթի իրանական ծագումը եւ ԻՀՊԿ-ի շահագրգռվածությունը վաճառքում»,- ասվում է ֆինանսների նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Այանը, նրա որդին՝ Բահադդինը եւ երեք համախոհներ, խախտելով ԱՄՆ պատժամիջոցները, կազմակերպել են իրանական նավթի վաճառք՝ Չինաստանին, Արեւելյան Ասիայի այլ երկրներին, Արաբական Միացյալ Էմիրություններին եւ որոշ հաճախորդների Եվրոպայում՝ Ջիբրալթարում տեղակայված ASB Group of Companies Limited-ի միջոցով:
ASB-ն ունի կամ վերահսկում է բազմաթիվ ընկերություններ Թուրքիայում, Կիպրոսում, Հնդկաստանում եւ Մարշալի կղզիներում:

Joe Biden's administration is imposing sanctions on a well-known Turkish businessman who is close to Turkish President Recep Tayyip Erdogan for violating U.S. restrictions on the sale of Iranian oil, Reuters reported.
The Treasury Department announced that it was imposing sanctions against Sitki Ayan and a number of companies he, his family and partners control for facilitating hundreds of millions of dollars worth of Iranian oil sales to the IRGC.
Ayan and his firms also laundered the proceeds of these sales to both the IRGC and the Lebanese Hezbollah movement, which the U.S. considers “foreign terrorist organizations.”
The sanctions include freezing any assets that Ayan or target companies may have in U.S. jurisdictions and prohibiting Americans from doing any business with them.
“Ayan’s companies have established international sales contracts for Iranian oil with foreign purchasers, arranged shipments of oil, and helped launder the proceeds, obscuring the oil’s Iranian origin and the (Guard’s) interest in the sales,” Treasury said in a statement.
Ayan, his son Bahaddin and three accomplices allegedly arranged for the sale of Iranian oil in violation of U.S. sanctions to China, other East Asian countries, the United Arab Emirates and some customers in Europe through the Ayan’s Gibralter-based ASB Group of Companies Limited holding group.