Ջո Բայդենի վարչակազմը պատժամիջոցներ է սահմանել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մտերիմ հայտնի թուրք գործարարի նկատմամբ՝ իրանական նավթի վաճառքի վերաբերյալ ԱՄՆ սահմանափակումները խախտելու համար, հայտնում է Reuters-ը։
Ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է, որ պատժամիջոցներ է սահմանում Սիտկի Այանի եւ նրա, նրա ընտանիքի ու գործընկերների կողմից վերահսկվող մի շարք ընկերությունների նկատմամբ այն բանի համար, որ նա նպաստել է հարյուր միլիոնավոր դոլարների իրանական նավթի վաճառքին՝ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի համար։
Այանը եւ նրա ընկերությունները նաեւ լվացել են այդ վաճառքից ստացված եկամուտները ինչպես ԻՀՊԿ-ի, այնպես էլ լիբանանյան «Հըզբոլլահ» շարժման համար, որոնց ԱՄՆ-ը համարում է «ահաբեկչական կազմակերպություններ»:
Պատժամիջոցները ներառում են ցանկացած ակտիվների սառեցում, որոնք Այանը կամ թիրախային ընկերությունները կարող են ունենալ ԱՄՆ իրավասության տակ, եւ ամերիկացիների կողմից նրանց հետ բիզնես վարելու արգելք:
«Այանի ընկերությունները իրանական նավթի վաճառքի միջազգային պայմանագրեր են կնքել օտարերկրյա գնորդների հետ, կազմակերպել են նավթի մատակարարումները եւ օգնել են լվանալ եկամուտները՝ թաքցնելով նավթի իրանական ծագումը եւ ԻՀՊԿ-ի շահագրգռվածությունը վաճառքում»,- ասվում է ֆինանսների նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Այանը, նրա որդին՝ Բահադդինը եւ երեք համախոհներ, խախտելով ԱՄՆ պատժամիջոցները, կազմակերպել են իրանական նավթի վաճառք՝ Չինաստանին, Արեւելյան Ասիայի այլ երկրներին, Արաբական Միացյալ Էմիրություններին եւ որոշ հաճախորդների Եվրոպայում՝ Ջիբրալթարում տեղակայված ASB Group of Companies Limited-ի միջոցով:
ASB-ն ունի կամ վերահսկում է բազմաթիվ ընկերություններ Թուրքիայում, Կիպրոսում, Հնդկաստանում եւ Մարշալի կղզիներում:

Администрация Джо Байдена вводит санкции в отношении известного турецкого бизнесмена, который близок к президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану за нарушение ограничений США на продажу иранской нефти, передает Reuters.
Министерство финансов объявило, что вводят санкции против Ситки Аяна и ряда компаний, которые  контролируют он, его семья и партнеры, за содействие продаже иранской нефти на сотни миллионов долларов для  КСИР.
Аян и его фирмы также отмывали доходы от этих продаж как для КСИР так и для ливанского движения «Хизбалла», которые США считают «террористическими организациями».
Санкции включают замораживание любых активов, которые Аян или целевые компании могут иметь в юрисдикциях США, и запрет американцам вести с ними какие-либо дела.
«Компании Аяна заключили международные контракты на продажу иранской нефти с иностранными покупателями, организовали поставки нефти и помогли отмыть доходы, скрывая иранское происхождение нефти и заинтересованность КСИР в продажах», — говорится в сообщении Министерства финансов.
Утверждается, что Аян, его сын Бахаддин и трое сообщников организовали продажу иранской нефти в нарушение санкций США для Китая, других стран Восточной Азии, Объединенных Арабских Эмиратов и некоторых клиентов в Европе через расположенную в Гибралтаре группу компаний ASB Group of Companies Limited.
ASB владеет или контролирует многочисленные фирмы в Турции, на Кипре, в Индии и на Маршалловых островах.