Միացյալ Նահանգները պատրաստվում է Ուկրաինա ուղարկել 275 մլն դոլարի ռազմական օգնության փաթեթ, որն առաջարկում է նոր հնարավորություններ անօդաչուների դեմ պայքարի եւ հակաօդային պաշտպանությունն ուժեղացնելու համար, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Սպասվում է, որ Պենտագոնը նաեւ հրթիռներ կմատակարարի High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS)-ի արձակման սարքերի համար, ինչպես նաեւ 155 միլիմետրանոց զինամթերքներ, Humvee ռազմական ավտոմեքենաներ եւ գեներատորներ, տեղեկացրել են գործակալության աղբյուրները։
Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչը հրաժարվել է մեկնաբանել օգնության փաթեթը։ Օգնության փաթեթների պարունակությունը եւ չափը կարող են փոխվել այնքան ժամանակ, մինչեւ որ ստորագրվեն նախագահի կողմից։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ը Ուկրաինա էր ուղարկել NASAMS բարդ զենիթային համակարգեր, որոնք արդեն մի քանի շաբաթ է՝ աշխատում են։
Վաշինգտոնը նաեւ հայտարարել է, որ գործողության մոտ շառավղով ՀՕՊ Avenger չորս համակարգ կուղարկի, որոնք օգտագործում են Stinger եւ HAWK հրթիռները։

The United States is preparing to send Ukraine a $275 million military aid package offering new capabilities to defeat drones and strengthen air defenses, according to a document and people familiar with the package, Reuters reported.
The Pentagon is also expected to include rockets for High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) launchers, 155mm ammunition, Humvee military vehicles, and generators, according to the people and the document.
A National Security Council spokesperson declined to comment on the aid package. The contents and size of aid packages can shift until they are signed by the US president.
Earlier, the US sent sophisticated anti-aircraft NASAMS systems to Ukraine which have been running for a few weeks.
Washington previously announced it was sending four Avenger short-range air defense systems that use Stinger missiles, and HAWK interceptor missiles.