Եվրամիությունը նախատեսում է հաջորդ երեք տարիներին 70 միլիարդով ավելացնել պաշտպանության ծախսերը եւ միության անդամներին առաջարկում է ավելացնել համատեղ գնումները, գրել է Defense News-ը։
Պատերազմն Ուկրաինայում Եվրոպային ստիպել է վերադառնալ սովորական սպառազինություններին, եւ դրա հետ միասին՝ բախվել այն բանին, որ տասնամյակներ թերֆինանսավորվել է իր պաշտպանական պոտենցիալը։ Պաշտոնյաները ստիպված են վերականգնել զինքամթերքի կրճատված պաշարները։
Բայց սպառազինությունների գնման համատեղ ջանքերը մինչ այժմ չեն իրականացվել մեծ մասշտաբներով։ Եվրոպական պաշտպանական գործակալության (EDA) ամենամյա համաժողովում միության շահագրգռված անձինք վերլուծել են այն խնդիրները, որոնք խանգարում են ԵՄ անդամներին արդյունավետորեն սպառազինություններ գնել։
EDA-ի ամենամյա հաշվետվությունը դրական նորություններ է պարունակում։ 2021թ. ԵՄ-ն ծախսել է 214 մլրդ եվրո պաշտպանության համար, ինչը նոր առավելագույնն է դաշինքի համար եւ 6 տոկոսով ավելին է, քան 2020թ., նրա ծախսերն առաջին անգամ գերազանցել են 200 մլրդ եվրոն։
Անդամ պետությունները 52 մլրդ եվրո են ծախսել գնումների եւ հետազոտությունների վրա, ինչը նույնպես ռեկորդային ցուցանիշ է՝ պաշտպանության մեջ ներդրումների ընդհանուր ծավալի 24 տոկոսը, եւ 16 տոկոսով ավելի, քան 2020թ.։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ողջունել է այս ներդրումները, բայց նշաձողն ավելի է բարձրացրել՝ խոստանալով անդամ երկրներին 70 մլրդ եվրո ավելացնել պաշտպանության ծախսերին հաջորդ երեք տարիների ընթացքում։ Նշելով, որ սա բարդ խնդիր է, Բորելը նախազգուշացրել է, որ ազգային պաշտպանության եւ պատրաստի զինամթերքի ձեռքբերման վրա կենտրոնանալը կընդլյանի «Եվրամիության հնարավորությունների ներկայիս ֆրագմենտացված լանդշաֆտը»։
Բորելը նաեւ նշել է այն կարեւոր ոլորտները, որոնք բարելավում են պահանջում. համատեղ գնումները մնում են ավելի ցածր, քան ցանկալի է, իսկ ներդրումային պարտավորություններն անիրավահավասարաչափ են անդամ երկրների միջեւ։
2021թ. համատեղ գնումները կազմել են մոտ 8 մլրդ եվրո, ինչը պաշտպանության ոլորտում բոլոր ներդրումների ընդամենը 18 տոկոսն է։ Դա 11 տոկոսով ավելի է, քան 2020թ., բայց շատ ավելի ցածր է՝ 35 տոկոսով, EDA-ի «համեստ նշաձողից», նշել է Բորելը։
Բորելը եւ համաժողովի այլ մասնակիցներ անդամ պետություններին կոչ են արել բավարարել զենքի կարճաժամկետ եւ միջնաժամկետ պահանջները՝ «ավելի շատ գնելով եւ ավելի շատ գնելով միասին»։
Բայց ներկա նախարարները եւ շահագրգիռ կողմերը նաեւ իրատեսորեն են գնահատել գնումների վերաբերյալ ԵՄ համատեղ ջանքերի հետ կապված խնդիրները։ Այն դեպքում, երբ աղմկալի նախագծերի հետ կապված դժվարությունները, ինչպիսին է ապագայի եռազգային մարտական ավիացիոն համակարգը (FCAS), հայտնվել են թերթերի վերնագրերում, անգամ ավելի փոքր նախագծերը, ինչպիսին է Մշտական կառուցվող համագործակցությունը (PESCO), չեն կարողացել սկսել աշխատանքը պլանավորումից տարիներ հետո։
«Անդամ երկրները «քանիցս սխալներ են կատարել՝ ինչ-որ նախաձեռնություն սկսելով եւ այն որպես պաշտպանական ոլորտում խաղի կանոնները փոխող առաջադրելով, իսկ հետո անխուսափելիորեն տիրել է հիասթափությունը»,- ասել Չեխիայի Հանրապետության պաշտպանական քաղաքականության եւ ռազմավարության փոխնախարար Յան Յիրեշը։
Պաշտոնական անձինք նշել են, որ պատերազմն Ուկրաինայում հնարավորությունների պատուհան է ընձեռել գնումների համար՝ խորհրդային արտադրության հնացած սարքավորումների փոխարեն։ Սա ինչ-որ չափով արդեն տեղի է ունենում, քանի որ այս տարի Գերմանիան սկսել է «Ringtausch» կամ «Ringswap սարքավորումներով փոխարինման ծրագիրը՝ ուղղված դաշնակիցների խորհրդային ժամանակների սարքավորումներն Ուկրաինա առաքելու խրախուսմանը եւ ՆԱՏՕ-ի հետ համատեղելի սարքավորումներ ստանալուն։
Կարելի էր ավելին անել ՆԱՏՕ-ն եւ ԵՄ-ն միմյանց կապելու համար, որպեսզի օգնեն համալրել անհրաժեշտ պաշարները եւ ավելացնեն համատեղ պաշտպանական գնումները։
ՆԱՏՕ-ի գնումների աջակցման գործակալության (NSPA) գլխավոր տնօրեն Սթեյսի Քամինգսի խոսքով՝ ՆԱՏՕ անդամները կարող են օգտվել հիմնական օնլայն- գործիքից՝ իրենց ներդրումները համակարգելու համար։
Քամինգսն ասել է, որ դաշինքի ներկայացուցիչներին ներկայացրել է «տեղեկատվական օնլայն-կենտրոնի» հայեցակարգ, որը հենվելու է ՆԱՏՕ-ի նյութատեխնիկական մատակարարման ֆոնդային բորսայի՝ օնլայն-շուկայի վրա։ Դա թույլ կտա անդամ պետություններին առկա պայմանագրերի հասանելիություն ունենալ, ինչպես նաեւ հետեւել միմյանց ավելորդ պաշարներին, «որպեսզի երկրները կարողանան անխոչընդոտ առաջարկել պաշարներ կամ պաշտպանության այլ համակարգեր մասնակից մյուս երկրներին»,- ասել է նա։
Բայց ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ վաղուց արդեն նկատվում է «տեղեկատվության փոխանակման բացարձակ անբավարարություն», ինչը մեկուսացնում է ԵՄ-ի մեջ չմտնող ՆԱՏՕ անդամներին, ինչպիսին են ԱՄՆ-ը, Կանադան եւ Նորվեգիան, եւ խանգարում միության՝ իր պաշտպանական ներդրումները կիսելու կարողությանը, ասել է Չեխիայի պաշտպանության փոխնախարար Յիրեշը։

Европейский союз планирует увеличить расходы на оборону на 70 миллиардов в течение следующих трех лет и продвигает больше совместных закупок среди своих членов, пишет Defense News.
Война в Украине заставила Европу столкнуться с возвращением обычных вооружений на континент, а вместе с этим и с последствиями десятилетий недоинвестирования в ее оборонный потенциал. Сокращающиеся запасы боеприпасов, в частности, вынуждают чиновников коллективно восстанавливать запасы.
Но совместные усилия по закупкам до сих пор не были реализованы в больших масштабах. На ежегодной конференции Европейского оборонного агентства (EDA), заинтересованные лица из гражданского и оборонного руководства союза проанализировали, что мешает членам ЕС эффективно закупать вооружение.
Ежегодный отчет EDA по оборонным данным содержит положительные новости. В 2021 году ЕС потратил 214 миллиардов евро на оборону, что является новым максимумом для блока и на 6% больше, чем в 2020 году, впервые его расходы превысили 200 миллиардов евро.
Государства-члены потратили 52 миллиарда евро на закупки и исследования и разработки (НИОКР), что также является рекордно высоким показателем в 24% от общего объема инвестиций в оборону и на 16% больше, чем было потрачено на эти области в 2020 году.
Верховный представитель ЕС по внешней политике Жозеп Боррель приветствовал эти инвестиции, но поднял планку еще выше, пообещав странам-членам добавить 70 миллиардов евро к расходам на оборону в течение следующих трех лет. Признавая, что эта цель окажется сложной задачей, Боррелл предупредил, что сосредоточение внимания исключительно на национальных, текущих приоритетах обороны и опора на готовые приобретения только расширит нынешний «фрагментированный ландшафт возможностей Европейского Союза».
Боррелл также отметил ключевые области, требующие улучшения: совместные закупки остаются ниже, чем хотелось бы, а инвестиционные обязательства среди членов неравномерны.
В 2021 году совместные закупки составили около 8 миллиардов евро, что составляет лишь 18% всех инвестиций в оборону. Это больше, чем 11% в 2020 году, но также намного ниже «скромного ориентира» EDA в 35%, отметил Боррелл.
Боррелл и другие участники конференции призвали государства-члены удовлетворять краткосрочные и среднесрочные потребности в оружии, «покупая больше и покупая больше вместе».
Но присутствовавшие министры и заинтересованные стороны также реалистично оценивали проблемы, связанные с совместными усилиями ЕС по закупкам. В то время как задержки и трудности с запуском громких проектов, таких как трехнациональная боевая авиационная система будущего (FCAS), попали в заголовки газет, даже более мелкие проекты, запущенные в рамках таких инициатив, как Постоянное структурированное сотрудничество (PESCO), не смогли начать работу спустя годы планирования.
«Страны-члены «неоднократно совершали ошибку, раскручивая какую-то инициативу и фактически продвигая ее как реально изменяющую правила игры в оборонной безопасности, а затем неизбежно наступало разочарование», — сказал Ян Йиреш, заместитель министра оборонной политики и стратегии Чешской Республики.
Официальные лица отметили, что война на Украине предоставила окно возможностей для закупок взамен устаревшего оборудования советского производства среди стран-членов ЕС. В какой-то степени это уже происходит, поскольку в этом году Германия запустила программу обмена оборудованием «Ringtausch» или «Ringswap», направленную на поощрение союзников к отправке своего оборудования советских времен на Украину и получению оборудования, совместимого с НАТО.
Можно было бы сделать больше, чтобы связать Европейский Союз и НАТО, чтобы помочь пополнить необходимые запасы и увеличить совместные оборонные закупки.
По словам Стейси Каммингс, генерального директора Агентства НАТО по поддержке и закупкам (NSPA), члены НАТО могут воспользоваться основным онлайн-инструментом для координации своих инвестиций.
Каммингс сказала, что представила представителям альянса концепцию «информационного онлайн-центра», который будет основан на фондовой бирже материально-технического снабжения НАТО, онлайн-рынке. Это позволит государствам-членам получить доступ к существующим контрактам, а также просматривать избыточные запасы друг друга, «чтобы страны могли беспрепятственно предлагать запасы или другие системы защиты другим участвующим странам», — пояснила она.
Но между ЕС и НАТО уже давно наблюдается «абсолютный недостаток обмена информацией», что изолирует членов НАТО, не входящих в ЕС, таких как США, Канада и Норвегия, и препятствует способности союза делиться своими оборонными инвестициями, заявил заместитель министра обороны Чехии Йиреш.