Եվրամիությունը նախատեսում է հաջորդ երեք տարիներին 70 միլիարդով ավելացնել պաշտպանության ծախսերը եւ միության անդամներին առաջարկում է ավելացնել համատեղ գնումները, գրել է Defense News-ը։
Պատերազմն Ուկրաինայում Եվրոպային ստիպել է վերադառնալ սովորական սպառազինություններին, եւ դրա հետ միասին՝ բախվել այն բանին, որ տասնամյակներ թերֆինանսավորվել է իր պաշտպանական պոտենցիալը։ Պաշտոնյաները ստիպված են վերականգնել զինքամթերքի կրճատված պաշարները։
Բայց սպառազինությունների գնման համատեղ ջանքերը մինչ այժմ չեն իրականացվել մեծ մասշտաբներով։ Եվրոպական պաշտպանական գործակալության (EDA) ամենամյա համաժողովում միության շահագրգռված անձինք վերլուծել են այն խնդիրները, որոնք խանգարում են ԵՄ անդամներին արդյունավետորեն սպառազինություններ գնել։
EDA-ի ամենամյա հաշվետվությունը դրական նորություններ է պարունակում։ 2021թ. ԵՄ-ն ծախսել է 214 մլրդ եվրո պաշտպանության համար, ինչը նոր առավելագույնն է դաշինքի համար եւ 6 տոկոսով ավելին է, քան 2020թ., նրա ծախսերն առաջին անգամ գերազանցել են 200 մլրդ եվրոն։
Անդամ պետությունները 52 մլրդ եվրո են ծախսել գնումների եւ հետազոտությունների վրա, ինչը նույնպես ռեկորդային ցուցանիշ է՝ պաշտպանության մեջ ներդրումների ընդհանուր ծավալի 24 տոկոսը, եւ 16 տոկոսով ավելի, քան 2020թ.։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ողջունել է այս ներդրումները, բայց նշաձողն ավելի է բարձրացրել՝ խոստանալով անդամ երկրներին 70 մլրդ եվրո ավելացնել պաշտպանության ծախսերին հաջորդ երեք տարիների ընթացքում։ Նշելով, որ սա բարդ խնդիր է, Բորելը նախազգուշացրել է, որ ազգային պաշտպանության եւ պատրաստի զինամթերքի ձեռքբերման վրա կենտրոնանալը կընդլյանի «Եվրամիության հնարավորությունների ներկայիս ֆրագմենտացված լանդշաֆտը»։
Բորելը նաեւ նշել է այն կարեւոր ոլորտները, որոնք բարելավում են պահանջում. համատեղ գնումները մնում են ավելի ցածր, քան ցանկալի է, իսկ ներդրումային պարտավորություններն անիրավահավասարաչափ են անդամ երկրների միջեւ։
2021թ. համատեղ գնումները կազմել են մոտ 8 մլրդ եվրո, ինչը պաշտպանության ոլորտում բոլոր ներդրումների ընդամենը 18 տոկոսն է։ Դա 11 տոկոսով ավելի է, քան 2020թ., բայց շատ ավելի ցածր է՝ 35 տոկոսով, EDA-ի «համեստ նշաձողից», նշել է Բորելը։
Բորելը եւ համաժողովի այլ մասնակիցներ անդամ պետություններին կոչ են արել բավարարել զենքի կարճաժամկետ եւ միջնաժամկետ պահանջները՝ «ավելի շատ գնելով եւ ավելի շատ գնելով միասին»։
Բայց ներկա նախարարները եւ շահագրգիռ կողմերը նաեւ իրատեսորեն են գնահատել գնումների վերաբերյալ ԵՄ համատեղ ջանքերի հետ կապված խնդիրները։ Այն դեպքում, երբ աղմկալի նախագծերի հետ կապված դժվարությունները, ինչպիսին է ապագայի եռազգային մարտական ավիացիոն համակարգը (FCAS), հայտնվել են թերթերի վերնագրերում, անգամ ավելի փոքր նախագծերը, ինչպիսին է Մշտական կառուցվող համագործակցությունը (PESCO), չեն կարողացել սկսել աշխատանքը պլանավորումից տարիներ հետո։
«Անդամ երկրները «քանիցս սխալներ են կատարել՝ ինչ-որ նախաձեռնություն սկսելով եւ այն որպես պաշտպանական ոլորտում խաղի կանոնները փոխող առաջադրելով, իսկ հետո անխուսափելիորեն տիրել է հիասթափությունը»,- ասել Չեխիայի Հանրապետության պաշտպանական քաղաքականության եւ ռազմավարության փոխնախարար Յան Յիրեշը։
Պաշտոնական անձինք նշել են, որ պատերազմն Ուկրաինայում հնարավորությունների պատուհան է ընձեռել գնումների համար՝ խորհրդային արտադրության հնացած սարքավորումների փոխարեն։ Սա ինչ-որ չափով արդեն տեղի է ունենում, քանի որ այս տարի Գերմանիան սկսել է «Ringtausch» կամ «Ringswap սարքավորումներով փոխարինման ծրագիրը՝ ուղղված դաշնակիցների խորհրդային ժամանակների սարքավորումներն Ուկրաինա առաքելու խրախուսմանը եւ ՆԱՏՕ-ի հետ համատեղելի սարքավորումներ ստանալուն։
Կարելի էր ավելին անել ՆԱՏՕ-ն եւ ԵՄ-ն միմյանց կապելու համար, որպեսզի օգնեն համալրել անհրաժեշտ պաշարները եւ ավելացնեն համատեղ պաշտպանական գնումները։
ՆԱՏՕ-ի գնումների աջակցման գործակալության (NSPA) գլխավոր տնօրեն Սթեյսի Քամինգսի խոսքով՝ ՆԱՏՕ անդամները կարող են օգտվել հիմնական օնլայն- գործիքից՝ իրենց ներդրումները համակարգելու համար։
Քամինգսն ասել է, որ դաշինքի ներկայացուցիչներին ներկայացրել է «տեղեկատվական օնլայն-կենտրոնի» հայեցակարգ, որը հենվելու է ՆԱՏՕ-ի նյութատեխնիկական մատակարարման ֆոնդային բորսայի՝ օնլայն-շուկայի վրա։ Դա թույլ կտա անդամ պետություններին առկա պայմանագրերի հասանելիություն ունենալ, ինչպես նաեւ հետեւել միմյանց ավելորդ պաշարներին, «որպեսզի երկրները կարողանան անխոչընդոտ առաջարկել պաշարներ կամ պաշտպանության այլ համակարգեր մասնակից մյուս երկրներին»,- ասել է նա։
Բայց ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ վաղուց արդեն նկատվում է «տեղեկատվության փոխանակման բացարձակ անբավարարություն», ինչը մեկուսացնում է ԵՄ-ի մեջ չմտնող ՆԱՏՕ անդամներին, ինչպիսին են ԱՄՆ-ը, Կանադան եւ Նորվեգիան, եւ խանգարում միության՝ իր պաշտպանական ներդրումները կիսելու կարողությանը, ասել է Չեխիայի պաշտպանության փոխնախարար Յիրեշը։

The European Union plans to increase defense spending by 70 billion over the next three years and is promoting more joint procurement among its members, Defense News reported.
The war in Ukraine has forced Europe to face the return of conventional weapons to the continent, and with it the consequences of decades of underinvestment in its defense capabilities. Dwindling ammunition stocks, in particular, have forced officials to collectively rebuild stockpiles.
But cooperative procurement efforts have so far failed to materialize on a large scale. At the European Defense Agency's (EDA) annual conference, stakeholders from the union's civilian and defense leadership analyzed what is preventing EU members from procuring weapons effectively.
The EDA's annual defense data report contains positive news. The EU spent 214 billion euros on defense in 2021, a new high for the bloc and 6 percent more than in 2020, the first time its spending exceeded 200 billion euros.
Member states spent €52 billion on procurement and research and development (R&D), also a record high of 24% of total defense investment and 16% more than was spent in these areas in 2020.
EU High Representative for Foreign Affairs Josep Borrell welcomed these investments, but raised the bar even higher by promising member states to add 70 billion euros to defense spending over the next three years. While acknowledging that this goal will prove challenging, Borrell warned that focusing solely on national, current defense priorities and relying on off-the-shelf acquisitions will only expand the current “fragmented European Union capability landscape.”
Borrell also noted key areas for improvement: joint procurement remains lower than desired, and investment commitments among members are uneven.
In 2021, joint procurement totaled about €8 billion, representing only 18% of all defense investment. That's up from 11% in 2020, but also well below the EDA's "modest benchmark" of 35%, Borrell noted.
Borrell and others at the conference urged member states to meet short- and medium-term weapons needs by "buying more and buying more together."
But the ministers and stakeholders in attendance were also realistic about the challenges of a joint EU procurement effort. While delays and difficulties in launching high-profile projects such as the trinational Future Combat Air System (FCAS) made headlines, even smaller projects launched under initiatives such as the Permanent Structured Cooperation (PESCO) failed to get off the ground after years of planning.
Member nations “have repeatedly made the mistake of hyping some initiative, and actually promoting it as a real game changer in defense security, and then inevitably, disappointment came,” Jires said during a panel discussion at the conference.
Officials noted that the war in Ukraine provided a window of opportunity for procurement to replace obsolete Soviet-made equipment among EU member states. To some extent, this is already happening, as Germany this year launched the "Ringtausch" or "Ringswap" equipment exchange program to encourage allies to send their Soviet-era equipment to Ukraine and receive NATO-compatible equipment.
More could be done to link the European Union and NATO to help replenish needed supplies and increase joint defense procurement.
According to Stacey Cummings, director general of the NATO Support and Procurement Agency (NSPA), NATO members can use a basic online tool to coordinate their investments.
Cummings said she introduced the concept of an "online clearinghouse" to the alliance representatives, which would be based on the NATO Logistics Stock Exchange, an online marketplace. This would allow member states to access existing contracts as well as view each other's surplus stockpiles “so that nations can seamlessly offer stock, or other defense systems, to other participating nations,” she explained.
But there has long been "a sheer lack of information-sharing" between the EU and NATO, which isolates non-EU NATO members such as the United States, Canada and Norway and impedes the union's ability to share its defense investments, Czech Deputy Defense Minister Jires said.