Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի արժեքի ձեւավորման մեջ վերջին տարիներին շուրջ 50 տոկոսն ապահովվել է անասնապահության ճյուղի հաշվին։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 9-ին, հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց Էկոնոմիկայի նախարարության Անասնաբուծության վարչության պետ Լեւոն Տեր-Իսահակյանը։
«Արտադրված կովի կաթը 2021-ին կազմել է շուրջ 670 հազար տոննա, մսի արտադրությունը ապահովում է 65 տոկոսը»,- ասաց Լեւոն Տեր-Իսահակյանը։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս Հայաստանում բուծվում են կովկասյան գորշ ցեղատեսակի կենդանիներ, որոնց գլխաքանակը շուրջ 250 հազար է.
«Այսինքն՝ համարակալման այս ծրագրի հետագա արդյունքները կնպաստեն թե՛ կենդանիների արտադրատնտեսական, թե՛ տոհմային տեսանկյունից համապատասխան թիրախավորված միջոցառումների իրականացումը»։

В формировании стоимости валового продукта сельского хозяйства последних лет около 50% обеспечено за счет сферы скотоводства. Об этом заявил на встрече с журналистами 9 декабря начальник Управления скотоводства Министерства экономики Армении Левон Тер-Исаакян.
«Производство коровьего молока в 2021 году составило около 670000 тонн, производство мяса обеспечивает 65%», - сообщил  Тер-Исаакян.
По его словам, в настоящее время в Армении разводят животных кавказской серой породы, численность которых составляет около 250000. «То есть дальнейшие результаты программы нумерации будут способствовать реализации соответствующих целевых мероприятий с точки зрения как производственно-экономических, так и племенных животных», - заключил замминистра.