Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ասել է, որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունները գազի միասնական շուկա ձեւավորելու հարցում պատրաստ չեն շտապել, պետությունները վերոնշյալ հարցերը մինչեւ 2025 թվականը կկարգավորեն երկկողմ հիմունքներով։
«Դե ինչ, պայմանավորվել ենք, որ հանգիստ կշարունակենք այս ընթացքը, ավելին անելու ի վիճակի չենք։ Եվ ոչ միայն Ռուսաստանը, ինչպես պարզվում է, պատրաստ չէ նման կտրուկ շարժումների, այլ գրեթե բոլոր երկրները, որոնք այսօր արդյունահանում կամ գնում են իրականացնում, օրինակ, գազի ոլորտում»,- Լուկաշենկոյի խոսքերն է մեջբերել Բելառուսի նախագահի պաշտոնական կայքը։
Բելառուսի նախագահը հիշեցրել է, որ 2025 թվականին ԵԱՏՄ-ի գործընկերները պետք է մտնեն ընդհանուր էներգետիկ շուկաներ, այդ թվում՝ գազի։ Ուստի, ըստ նրա, մինչեւ այդ, վերոնշյալ հարցերը կլուծեն երկկողմ ձեւաչափով՝ ըստ երկրների պայմանավորվածության։
«Մենք պայմանավորվեցինք, քանի որ շուկան աշխատելու է 2025 թվականից. եկեք այստեղ իրար չտանջենք, այլ երկկողմ սկզբունքի հիման վրա կարգավորենք այդ հարցը։ Նեղ ձեւաչափով (Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստեր) մենք պայմանավորվել ենք այդ հարցի շուրջ»,- ասել է Լուկաշենկոն։

Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что страны ЕАЭС не готовы торопиться с формированием единого рынка газа, решать эти вопросы до 2025 года государства будут на двусторонней основе.
«Ну и договорились, что мы будем спокойно идти, на большее не способны. И не только Россия, как оказывается, не готова к таким резким движениям, но практически все страны, которые сегодня добывают или покупают, к примеру, газ» - приводит слова Лукашенко сайт президента Белоруссии в пятницу.
Белорусский президент напомнил, что в 2025 году партнеры в ЕАЭС должны выйти на единые энергетические рынки, в том числе по газу. Поэтому, по его словам, пока страны договорились, что на данном этапе будут решать соответствующие вопросы в двустороннем формате.
«Договорились, поскольку с 2025 года рынок будет работать: давайте не будем друг друга тут терзать, а на двусторонней основе урегулируем этот вопрос. На узком составе (заседания Высшего Евразийского экономического совета) мы об этом договорились», - рассказал Лукашенко.