Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ասել է, որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունները գազի միասնական շուկա ձեւավորելու հարցում պատրաստ չեն շտապել, պետությունները վերոնշյալ հարցերը մինչեւ 2025 թվականը կկարգավորեն երկկողմ հիմունքներով։
«Դե ինչ, պայմանավորվել ենք, որ հանգիստ կշարունակենք այս ընթացքը, ավելին անելու ի վիճակի չենք։ Եվ ոչ միայն Ռուսաստանը, ինչպես պարզվում է, պատրաստ չէ նման կտրուկ շարժումների, այլ գրեթե բոլոր երկրները, որոնք այսօր արդյունահանում կամ գնում են իրականացնում, օրինակ, գազի ոլորտում»,- Լուկաշենկոյի խոսքերն է մեջբերել Բելառուսի նախագահի պաշտոնական կայքը։
Բելառուսի նախագահը հիշեցրել է, որ 2025 թվականին ԵԱՏՄ-ի գործընկերները պետք է մտնեն ընդհանուր էներգետիկ շուկաներ, այդ թվում՝ գազի։ Ուստի, ըստ նրա, մինչեւ այդ, վերոնշյալ հարցերը կլուծեն երկկողմ ձեւաչափով՝ ըստ երկրների պայմանավորվածության։
«Մենք պայմանավորվեցինք, քանի որ շուկան աշխատելու է 2025 թվականից. եկեք այստեղ իրար չտանջենք, այլ երկկողմ սկզբունքի հիման վրա կարգավորենք այդ հարցը։ Նեղ ձեւաչափով (Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստեր) մենք պայմանավորվել ենք այդ հարցի շուրջ»,- ասել է Լուկաշենկոն։

President of Belarus Alexander Lukashenko said that the Eurasian Economic Union (EEU) countries are not ready to rush with the formation of a single market of gas, the states will solve these issues until 2025 on a bilateral basis.
"Well, we have agreed that we will go quietly, we can't do more than that. And not only Russia, as it turns out, is not ready for such drastic changes, but almost all countries, which today produce or buy, for example, gas," Lukashenko noted.
The Belarusian President reminded that the EEU partners should enter the single energy market in 2025, including the gas market. That's why, according to him, the countries have agreed to solve the issues at this stage in bilateral format.
"We have agreed, since the market will work from 2025: let's not torment each other here, but bilaterally resolve this issue. We agreed on this at a narrow meeting (of the Supreme Eurasian Economic Council)," he said.