ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 9-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդի հետ:
Արտաքին գործերի նախարարությունից NEWS.am-ը տեղեկանում է, որ Արարատ Միրզոյանը և Քերըն Դոնֆրիդն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցերի:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ: Ընդգծվել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային անվտանգության ու սահմանազատման գործընթացին, ինչպես նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը:
Ընդգծելով Հայաստանի կողմից ներդրվող ջանքերը խաղաղության հաստատման ուղղությամբ՝ նախարար Միրզոյանը նշել է, որ անվտանգային իրավիճակը տարածաշրջանում փխրուն է, իսկ Ադրբեջանի կողմից նոր սադրանքների հավանականությունը շարունակում է բարձր լինել:

On December 9, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with U.S. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried.
During their conversation, Mirzoyan and Donfried touched upon issues related to regional security and stability, MFA press service informed Armenian News-NEWS.am.
Mirzoyan and Donfried exchanged views on settling Armenian-Azerbaijani relations and the Nagorno-Karabakh conflict. The readiness of the United States to promote the peace process in the South Caucasus was stressed.
The sides also touched upon the process of delimitation and border security between Armenia and Azerbaijan, as well as the unblocking of transportation infrastructures in the region.
Underscoring Armenia's efforts to establish peace, Mirzoyan noted that the security situation in the region is fragile and the likelihood of new provocations by Azerbaijan remains high.