Շուրջ 75 տարի առաջ ընդունված Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով պետությունների մեծ ընտանիքը համաձայնել է, որ մարդու անօտարելի արժանապատվության, հավասարության ու մարդկային ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի անքակտելի իրավունքների ճանաչումը ազատության, արդարության ու աշխարհում խաղաղության հիմնաքարերն են։ Այս մասին ասվում է Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանի ուղերձում՝ Մարդու իրավունքների միջազգային օրվա առթիվ:
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության անփոփոխելի 3-րդ հոդվածով նախատեսված է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մարդը բարձրագույն արժեք է: Մարդու անօտարելի արժանապատվությունն իր իրավունքների և ազատությունների անքակտելի հիմքն է:
Իզուր չէ, որ ժողովրդավարությունների չափման միավորը մարդու իրավունքների ու ազատությունների ապահովման վիճակն է, թե ինչպես են հանրային իշխանության մարմիններն ապահովում, որ անձինք ազատորեն իրացնեն իրենց իրավունքներն ու ազատությունները։ Եվ պետության ստեղծումը հենց այն սոցիալական համաձայնությունն է, որի կենտրոնական պայմաններից է իրավունքների ու ազատությունների գործնականում իրացման հնարավորությունների ստեղծումն ու դրանց անդադար կատարելագործումը։ Այլ կերպ ասած, հանրային իշխանության մարմինների ու պաշտոնատար անձանց առաջնային գործառույթն է ապահովել մարդու իրավունքների ու ազատությունների իրացման պայմանները։ Մեր երկրում Մարդու իրավունքների պաշտպանության ինստիտուցիոնալ ճարտարապետությունում կարևոր տեղ է զբաղեցնում Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը, որպես սահմանադրական անկախ մարմին՝ միտված իրավունքների և ազատությունների խախտումների կանխարգելմանն ու վերացմանը։
Իրավունքների պաշտպանության կոնցեպտը, սակայն չի սահմանափակվում միայն հանրային իշխանության կամ անկախ մարմինների պարտավորություններով, այն ենթադրում է հանրության կողմից իրավունքների ճանաչման ու հարգման միջավայր, որտեղ առավել լավ պայմաններ կան, որ մարդն, անկախ իր սեռից, ռասայից, մաշկի գույնից, էթնիկ կամ սոցիալական ծագումից, գենետիկական հատկանիշներից, լեզվից, կրոնից, աշխարհայացքից, քաղաքական կամ այլ հայացքներից, ազգային փոքրամասնությանը պատկանելությունից, գույքային վիճակից, ծնունդից, հաշմանդամությունից, տարիքից կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներից, կարողանա առանց խտրականության իրացնել իր իրավունքները։
Իրավունքների կոնցեպտը վերացական մի բան չէ, այն շատ կոնկրետ նշանակում է իրական հնարավորություն, որ օրինակ՝ հաշմանդամություն ունեցող անձը կարողանա անկախ կյանք վարել, նշանակում է, որ իր համայնքին սպառնացող բնապահպանական վտանգների մասին կարծիք բարցրաձայնող անձը չլռեցվի արհեստական իրավական գործընթացներով ու տուգանքներով, դա նշանակում է, որ յուրաքանչյուրը պետք է կարողանա անկախ, անկողմնակալ դատարանում ակնկալել իր գործի արդար քննություն, երբ խախտվել է իր որևէ իրավունք, դա նշանակում է, որ հասարակության մեջ որևէ մեկը չպետք է դառնա խարանի թիրախ, երբ իրացնում է որևէ իրավունք կամ պարզապես որևէ հատկանիշով տարբերվում է շատերից։ Այլ կերպ ասած, մարդու իրավունքները համընդհանուր են և հավասարապես վերաբերում են բոլորին՝ որպես պարտավորություն հարգելու մյուսների իրավունքները և որպես իրավունք՝ իրացնելու սեփական իրավունքները։

Всеобщей декларацией прав человека, принятой около 75 лет назад, большая семья государств согласилась с тем, что признание неотъемлемого человеческого достоинства, равенства и неотъемлемых прав каждого члена человеческой семьи является краеугольным камнем свободы, справедливости и мира. Об этом говорится в послании омбудсмена Армении Кристине Григорян, приуроченном к Международному дню прав человека.
«Неизменная статья 3 Конституции Республики Армения устанавливает, что высшей ценностью в Республике Армения является человек. Неотъемлемое достоинство человека является неоспоримым основанием его прав и свобод.
Недаром единицей измерения демократий является состояние обеспечения прав и свобод человека, то, как органы государственной власти обеспечивают свободное осуществление людьми своих прав и свобод. А создание государства есть общественный консенсус, одним из центральных условий которого является создание возможностей для практической реализации прав и свобод и их постоянного совершенствования. Иными словами, основной функцией органов общественной власти и должностных лиц является обеспечение условий для реализации прав и свобод человека. В институциональной архитектуре защиты прав человека в нашей стране институт Защитника прав человека занимает важное место как самостоятельный конституционный орган, призванный предотвращать и устранять нарушения прав и свобод.
Однако, концепт защиты прав не ограничивается только обязанностями органов государственной власти или независимых органов, оно предполагает среду признания и уважения прав обществом, где созданы лучшие условия для человека, независимо от его пола, расы, цвета кожи, этнического или социального происхождения, генетических особенностей, языка, религии, мировоззрения, политических или иных взглядов, принадлежности к национальному меньшинству, имущественного положения, рождения, инвалидности, возраста или иных обстоятельств личного или социального характера, для пользования своими правами без дискриминации.
Концепт права не является чем-то абстрактным, он очень конкретно означает реальную возможность того, что, например, человек с инвалидностью может вести самостоятельную жизнь, это означает, что человеку, который высказывается об экологических проблемах, угрожающих его общине, не закрывали рот искусственными правовыми процессами и штрафами, и это означает, что каждый должен иметь возможность ожидать справедливого разбирательства в независимом, беспристрастном суде, когда нарушено любое из его прав, это означает, что никто в обществе не должен подвергаться ущемлению прав за осуществление какого-либо своего права или просто из-за каких-либо характеристик, отличных от большинства. Другими словами, права человека всеобщие и в равной степени применимы ко всем как обязательство уважать права других и как право осуществлять свои собственные права.