Փորձաքննության արդյունքները անառարկելի վկայությունն են այն բանի, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը գործել է պատերազմական հանցագործություններ՝ անտեսելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերն ու դրանցով ստանձնած պարտավորությունները։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
«Ադրբեջանի կողմից 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ֆոսֆորային զենքի կիրառության փաստը բազմաթիվ հայտարարություններից ու տեսանյութերից զատ, հաստատվեց նաև փորձագիտական եզրակացությամբ (ԱՀ դատախազության հայտարարությունը` ):
Դեռևս 2020թ. Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների մարդու իրավունքների պաշտպանները համատեղ զեկույց էին հրապարակել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախում հրկիզող, քիմիական տարրեր պարունակող (հնարավոր է՝ սպիտակ ֆոսֆոր) զանգվածային ոչնչացման զինատեսակ կիրառելու վերաբերյալ` :
ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից կատարված փաստահավաք աշխատանքների շրջանակում հայտնաբերվել ու հետազոտվել են ենթադրաբար ֆոսֆորային զենքի կիրառության մասին վկայող մի շարք տեսանյութեր, արցախյան և հայաստանյան բուժհաստատություններում բուժօգնություն են ստացել տարբեր աստիճանի քիմիական այրվածքներով զինվորականներ:
Փորձագիտական եզրակացությունն ամփոփեց այն ողջ պատկերը, որի մասին բարձրաձայնվում էր արդեն երկու տարի: Փորձաքննության արդյունքները անառարկելի վկայությունն են այն բանի, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը գործել է պատերազմական հանցագործություններ՝ անտեսելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերն ու դրանցով ստանձնած պարտավորությունները։
Ֆոսֆորային զենքը՝
- ունի զանգվածային ոչնչացման բնույթ,
- ունակ է առաջացնելու մարդկային մեծ կորուստներ, պատճառելու տառապանք,
- ունակ է մեծ վնաս հասցնելու շրջակա բնական միջավայրին,
- արգելվում է խաղաղ բնակչության նկատմամբ դրա կիրառումը:
Միջազգային հանրությունը իրավունք չունի անտեսելու զօր ու գիշեր աղաղակող այն փաստերը, որոնք վկայում են Ադրբեջանի հանցավոր նպատակների և գործողությունների մասին և հավատալ ադրբեջանական կեղծ և անհիմն «երաշխիք-խոստումներին»,- նշել է նա:

Apart from a number of statements and videos, the fact of the use of phosphorus weapons by Azerbaijan during the 44-day war was also confirmed by an expert examination (Statement  ) of the Prosecutor's Office of the Republic of Artsakh. Artsakh (Nagorno-Karabakh) Human Rights Defender Gegham Stepanyan wrote this on his Facebook.
“In 2020 Human rights defenders of Armenia and Artsakh published a joint Ad Hoc Public Report  On The Use Of Incendiary Ammunition Of Mass Destruction (Incendiary Weapon) Against Civilian Objects Of Artsakh (Nagorno-Karabakh) By The Azerbaijani Armed Forces.
As part of the fact-finding work carried out by the Human Rights Defender of Artsakh, a number of videos testifying to the use of phosphorous weapons were found and examined, and soldiers with various degrees of chemical burns were treated in Artsakh and Armenian medical institutions.
The expert conclusion summed up the whole picture, which has been voiced for two years. The examination results are irrefutable evidence that during the 44-day war, Azerbaijan committed war crimes, ignoring the norms of international humanitarian law and the obligations assumed thereby.
The phosphorus weapon:
1. has the nature of mass destruction,
2. is capable of causing significant human losses, causing suffering,
3. is capable of causing significant damage to the surrounding natural environment,
4. its application to the civilian population is prohibited.
The international community does not have the right to ignore the facts that testify to the criminal goals and actions of Azerbaijan and to believe the false and groundless "guarantees-promises" of Azerbaijan,” the Artsakh ombudsman added.