Մենք հավատում ենք, որ ոչ ոք՝ ո՛չ քրդերը, ո՛չ հայերը այլեւս երբեք չպետք է ենթարկվեն ցեղասպանության սպառնալիքի։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասացին Իրաքյան Քրդստանի խորհրդարանի անդամներ Էդրիս Չոնկին եւ Ռոժան Շահիդ Համարաշը։
«Մենք՝ քուրդ ժողովուրդս, նույնպես տուժել ենք Իրաքում ցեղասպան գործողություններից։ Եվ մենք ցանկանում ենք համերաշխություն ցուցաբերել աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին, որոնք տուժել են ցեղասպանությունից, այդ թվում՝ հայ ժողովրդին։ Մենք այստեղ ենք նաեւ ցույց տալու, որ հավատում ենք բոլոր ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությանը։ Մենք հաստատապես հավատում ենք, որ ոչ ոք, ո՛չ քրդերը, ո՛չ հայերը այլեւս երբեք չպետք է ենթարկվեն ցեղասպանության սպառնալիքի»,-հայտարարեցին քուրդ խորհրդարանականները։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ միջոցներ պետք է ձեռնարկել ցեղասպանության կանխարգելման համար, խորհրդարանականներն ասացին, որ «պետք է օգտագորել  նորագույն ռազմական տեխնոլոգիաները»։
Նրանց խոսքով՝ կրոնական առաջնորդներն ու գործիչները նույնպես պետք է խոսեն խաղաղ գոյակցության եւ միասին ապրելու, միմյանց ընդունելու կարեւորության մասին։
«Պետք է օգտագործել ավելի մշակութային մեթոդներ եւ հասկանալ միմյանց»,-ասացին նրանք:
Ինչպես նշեցին Էդրիս Չոնկին եւ Ռոժան Շահիդ Համարաշը, «բոլորը պետք է հասկանան, որ քրդերի եւ հայերի դեմ ցեղասպանությունը մարդկության դեմ ուղղված ցեղասպանություն է»։
«Իրաքյան Քրդստանի հայ համայնքը մեր եղբայրներն են։ Մենք միմյանց ընկալում ենք որպես եղբայրներ, որպես մեկ ընտանիք, որպես մեկ ժողովուրդ։ Եվ մենք փորձում ենք որքան հնարավոր է Իրաքյան Քրդստանում պահպանել եւ պաշտպանել հայ համայնքի իրավունքները։ Մենք մեզ համարում ենք մեկ ժողովուրդ եւ եղբայրներ»,-հավելեցին խորհրդարանականները։
Պատասխանելով հայկական եւ քրդական տարածաշրջանների միջեւ զարգացման ոլորտում համագործակցության հեռանկարների մասին հարցին՝ խորհրդարանի անդամներն ասացին, որ կցանկանային ավելի շատ մշակութային կապեր եւ առեւտրային հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ բազմաթիվ ոլորտներում:
«Մենք նաեւ կցանկանայինք ավելի սերտ հարաբերություններ զարգացնել Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ։ Մենք շատ ուրախ կլինեինք, օրինակ, եթե Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակությունն այցելեր Իրաքյան Քրդստանի մեր խորհրդարան, իսկ Իրաքյան Քրդստանի խորհրդարանի պատվիրակությունը՝ Ազգային ժողով՝ աշխատելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների վրա՝ ցեղասպանության կանխարգելում եւ ճանաչում»,-հավելեցին նրանք։
Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը քայլ էր՝ խթանելու ճանաչման գործընթացը. Տաբեա Ռյոսներ
Խորապես ցնցված և հուզված եմ այն տառապանքից, որ կրել է հայ ժողովուրդը: Կարծում եմ, որ մենք, Եվրոպայում ականատես լինելով բազմաթիվ...
Իսրայելում բացվել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հրապարակ
Արարողությունը տեղի է ունեցել՝ չնայած Թել Ավիվում Թուրքիայի դեսպանատան կողմից գործադրված ճնշմանը...
Թուրքիային վրդովեցրել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակումը Եվրախորհրդարանի զեկույցում
Կոչ ենք անում Եվրախորհրդարանին գործել քաղաքական բարոյականության եւ միջազգային իրավունքի համաձայն․․․
Ցեղասպան քաղաքականություն այսօր նաև տարվում է թե´ Արցախի, թե´ Հայաստանի նկատմամբ. Արման Թաթոյան
Այսպիսի վայրագություններ թույլ չտալու համար անհրաժեշտ է արդյունավետ կանխարգելում, այդ թվում` միջազգային հասցեական…

Мы твердо верим, что никто, ни курды, ни армяне, никто и никогда больше не должен подвергаться угрозе геноцида. Об этом заявили члены парламента Иракского Курдистана Эдрис Чонки и Рожан Шахид Хамараш в интервью Новости Армении – NEWS.am.
«Мы, курдский народ, также пострадали от актов геноцида в Ираке. И мы хотим продемонстрировать солидарность всем народам мира, которые пострадали от геноцида, включая армянский народ. Мы здесь также для того, чтобы показать, что мы верим в мирное сосуществование всех народов. Мы твердо верим, что никто, ни курды, ни армяне никогда больше не должны подвергаться угрозе геноцида», - заявили парламентарии.
Отвечая на вопрос о том, какие меры принять для предотвращения геноцида, парламентарии ответили, что есть необходимость использовать, например, новейшие военные технологии.
По их словам, религиозные лидеры и деятели также должны говорить о мирном сосуществовании и важности совместного проживания, принятия друг друга.
«Нужно использовать более культурные методы и понимание друг друга», -сказали они.
Как отмечают Эдрис Чонки и Рожан Шахид Хамараш, все должны понимать, что геноцид против курдов и армян был геноцидом против человечества: «Он затронул все человечество. Подумайте обо всем культурном наследии, которое было утрачено в результате этих геноцидов. Культурное наследие, личное наследие, которое было утрачено. И это потеря для всего человечества».
«Армянская община Иракского Курдистана - наши братья. - добавили члены парламента, - Мы воспринимаем друг друга как братьев, как одну семью, как один народ. И мы стараемся, насколько это возможно в Курдистане, сохранить и защитить права армянской общины. Мы считаем себя одним народом и братьями».
Отвечая на вопрос о перспективах сотрудничества в области развития между армянским и курдским регионом, члены парламента ответили, что хотели бы установить больше культурных связей с Арменией и торговых отношений во многих областях.
«Мы также хотели бы развивать более тесные отношения с Национальным собранием Армении. Мы были бы очень рады, например, если бы делегация Национального собрания Армении посетила наш парламент в Иракском Курдистане. И в то же время, чтобы делегация парламента Иракского Курдистана посетила вашу национальную ассамблею, чтобы поработать над сферами, представляющими взаимный интерес - геноцид, предотвращение и признание геноцида», - добавили они.
Делегация Бундестага ФРГ посетила мемориальный комплекс Цицернакаберд
Одно из ярких свидетельств тому – резолюция Бундестага о признании Геноцида армян, благодаря которой мы сделали шаг к продвижению процесса признания...
В израильском городе Хайфа состоялось открытие площади Геноцида армян
Церемония состоялась, несмотря на давление посольства Турции в Тель-Авиве…
Турцию возмутило упоминание о Геноциде армян в отчете Европарламента
«Мы призываем Европейский парламент действовать в соответствии с политической моралью и международным правом»...
Татоян: Геноцидальная политика проводится и сегодня как в отношении Арцаха, так и Армении
Для предотвращения подобных зверств необходимы эффективные превентивные меры…
Делегация Федерального Собрания России посетила мемориальный комплекс Цицернакаберд
Члены делегации возложили цветы к вечному огню, увековечивающему память жертв Геноцида армян, и минутой молчания  почтили память святых мучеников...
Посол Турции потребовал не устанавливать в Хайфе памятник жертвам Геноцида армян
Письмо посла Турции Шакира Озкана Торунлара было адресовано министру культуры и спорта Израиля Мики Зоару, который воздержался от ответа и направил…