Ֆրանսիայի քրդական համայնքի անդամները լուռ երթ են անցկացնում՝ ի հիշատակ Փարիզի քրդական մշակութային կենտրոնում հրաձգության հետեւանքով զոհված երեք մարդկանց, հայտնում է AP-ն։
Դատախազությունը հայտնել է, որ 69-ամյա ֆրանսիացուն նախնական մեղադրանք է առաջադրվել ռասայական դրդապատճառներով սպանության, մահափորձի եւ զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու համար։ Կասկածյալը քննիչներին ասել է, որ մտադրվել է սպանել միգրանտներին կամ օտարերկրացիներին, իսկ հետո ինքնասպանություն գործել, եւ ասել է, որ «պաթոլոգիական» ատելություն ունի ոչ եվրոպական ծագում ունեցող օտարերկրացիների նկատմամբ:
Նրան կարճ ժամանակով տեղափոխել են հոգեբուժարան, բայց հետո նորից տարել են սովորական ոստիկանություն, իսկ երկուշաբթի օրը նա կանգնել է դատարանի առջեւ։ Կասկածյալի անունը պաշտոնապես չի հրապարակվում, թեեւ ֆրանսիական լրատվամիջոցները նրան նույնականացրել են որպես Ուիլյամ Կ.։
Հրաձգությունը ցնցել եւ զայրացրել է Ֆրանսիայի քրդական համայնքին, որը երկուշաբթի օրը լուռ երթ է կազմակերպել կրակոցների վայրից դեպի այն վայրը, որտեղ 2013 թվականին սպանված երեք քուրդ ակտիվիստներ են հայտնաբերվել:

Members of France's Kurdish community are holding a silent march in memory of three people killed in a shooting at a Kurdish cultural center in Paris, AP reported.
Prosecutors said the 69-year-old French man faces preliminary charges of racially motivated murder, attempted murder and weapons violations. The suspect told investigators he intended to kill migrants or foreigners and then planned to kill himself, and said he had a "pathological" hatred of foreigners of non-European descent.
He was briefly admitted to a psychiatric hospital, but then transferred was released back to the regular police and appeared before a judge on Monday. The suspect's name has not been officially released, though French media identified him as William K.
The shooting shocked and angered France's Kurdish community, which organized a silent march Monday from the scene of the shooting to the site where three Kurdish activists were found shot dead in 2013.