Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Պերե Արագոնեսը հայտարարել է, որ հույս ունի եկող տարի հաջողության հասնել Իսպանիայից Կատալոնիայի անկախացման հանրաքվեի անցկացման հետ կապված համաձայնագրի հարցում։ Այս մասին նշվել է Կատալոնիայի կառավարության թվիթերյան էջում։
Քաղաքական գործչի խոսքով՝ 2023-ը պետք է դառնա «համաձայնագրի հստակության» տարի, տարի, երբ պետք է հասնել ուժի եւ ներքին լեգիտիմության, «որպեսզի կարողանանք պաշտպանվել պետության առջեւ՝ որպես երկիր, որը կարող է ճանաչում ստանալ միջազգային մակարդակով»։
Արագոնեսն ընդգծել է, որ այժմ եկել է «նորից դեպի Կատալոնիայի անկախության հանրաքվեի անցկացման ճանապարհ բացելու ժամանակը»։
2017թ. հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիայում տեղի ունեցավ շրջանը Իսպանիայի կազմից դուրս բերելու հանրաքվե։ Մադրիդը քվեարկությունը ոչ լեգիտիմ ճանաչեց եւ հրաժարվեց ընդունել նրա արդյունքները։
Ավելի ուշ Կատալոնիայի խորհրդարանը հաստատեց անկախ հանրապետության հռչակման բանաձեւը, ինչին Իսպանիայի իշխանությունները պատասխանեցին սահմանադրության 155-րդ հոդվածի կիրառմամբ, որով թույլատրվում է սահմանափակել Կատալոնիայի ինքնակառավարումը։
Կատալոնիայի առաջնորդը Իսպանիայի կառավարությանը մեղադրել է իր քաղաքացիներին լրտեսելու մեջ
Citizen Lab-ը հայտարարել է, որ չի կարող վերջնականապես լրտեսական գործողություններ վերագրել կոնկրետ կազմակերպությանը․․․

Глава правительства Каталонии Пере Арагонес заявил, что надеется в будущем году достичь успеха в соглашении, связанном с проведением референдума о получении независимости этого региона от Испании. Об этом говорится на странице каталонского правительства в Twitter.
По словам политика, 2023 год должен стать годом для того, чтобы придать форму «соглашению о четкости», добиться силы и внутренней легитимности, «чтобы защищаться перед государством в качестве предложения о стране, способной получить признание на международном уровне».
Арагонес подчеркнул, что сейчас настало время «снова открыть путь» в сторону проведения референдума о независимости Каталонии.
1 октября 2017 года в Каталонии прошел референдум по вопросу выхода региона из состава Испании. Мадрид признал голосование нелегитимным и отказывался признавать его итоги.
Позднее каталонский парламент утвердил резолюцию о провозглашении независимой республики — на это испанские власти ответили применением 155-й статьи конституции, позволившей ограничить самоуправление Каталонии.