Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Պերե Արագոնեսը հայտարարել է, որ հույս ունի եկող տարի հաջողության հասնել Իսպանիայից Կատալոնիայի անկախացման հանրաքվեի անցկացման հետ կապված համաձայնագրի հարցում։ Այս մասին նշվել է Կատալոնիայի կառավարության թվիթերյան էջում։
Քաղաքական գործչի խոսքով՝ 2023-ը պետք է դառնա «համաձայնագրի հստակության» տարի, տարի, երբ պետք է հասնել ուժի եւ ներքին լեգիտիմության, «որպեսզի կարողանանք պաշտպանվել պետության առջեւ՝ որպես երկիր, որը կարող է ճանաչում ստանալ միջազգային մակարդակով»։
Արագոնեսն ընդգծել է, որ այժմ եկել է «նորից դեպի Կատալոնիայի անկախության հանրաքվեի անցկացման ճանապարհ բացելու ժամանակը»։
2017թ. հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիայում տեղի ունեցավ շրջանը Իսպանիայի կազմից դուրս բերելու հանրաքվե։ Մադրիդը քվեարկությունը ոչ լեգիտիմ ճանաչեց եւ հրաժարվեց ընդունել նրա արդյունքները։
Ավելի ուշ Կատալոնիայի խորհրդարանը հաստատեց անկախ հանրապետության հռչակման բանաձեւը, ինչին Իսպանիայի իշխանությունները պատասխանեցին սահմանադրության 155-րդ հոդվածի կիրառմամբ, որով թույլատրվում է սահմանափակել Կատալոնիայի ինքնակառավարումը։
Կատալոնիայի առաջնորդը Իսպանիայի կառավարությանը մեղադրել է իր քաղաքացիներին լրտեսելու մեջ
Citizen Lab-ը հայտարարել է, որ չի կարող վերջնականապես լրտեսական գործողություններ վերագրել կոնկրետ կազմակերպությանը․․․

Catalonia's head of government, Pere Aragonés, said he hopes to make progress next year on an agreement related to a referendum on the region's independence from Spain, the Catalan government in Twitter reported.
According to the politician, 2023 should be the year to give shape to the agreement of clarity, to achieve strength and internal legitimacy, to defend to the state as a proposal for a country capable of recognition at the international level.
Aragonés noted that now is the time to reopen the way toward a referendum on Catalan independence.
On October 1, 2017, Catalonia held a referendum on the region's secession from Spain. Madrid recognized the vote as illegitimate and refused to recognize its outcome.
Later, the Catalan Parliament approved a resolution on the proclamation of an independent republic - to which the Spanish authorities responded by applying Article 155 of the constitution, which allowed to limit the self-government of Catalonia.