Արցախում պարենային դեֆիցիտն օրեցօր մեծանում է։ Շուրջ երեք շաբաթ շրջափակման մեջ գտնվող Մարտակերտի եւ Ասկերանի շրջանի համայնքների ղեկավարները NEWS.am-ի հետ զրույցում պատմել են, որ խանութները կիսադատարկ են, շաքարավազ, կրուպեղեն, բանջարեղեն, մրգեր խանութներում չկան։ Չնայած այս ծանր դրությանը՝ արցախցիները փորձում են չկոտրվել։
«Շաքարավազ, ձեթ, բանջարեղեն, կարելի է ասած՝ ընդհանրապես չկա։ Ապրանքը սահմանափակ քանակով են վաճառում, որ բոլորին հասնի։ Պակասող մթերքներն ավելի շատ են, քան եղածները, հետեւաբար ավելի հեշտ է թվարկել այն ապրանքները, որոնք կան։ Օրինակ, հացի պակաս չի զգացվում, խանութներին օրական երկու անգամ հաց են հասցնում։ Ամենագլխավորն այն է, որ խուճապ չկա»,– ասաց Ասկերանի շրջանի Իվանյան համայնքի ղեկավար Բորիս Ղահրամանյանը։
Մարտակերտի շրջանի Մեծ Շեն համայնքի ղեկավար Դավիթ Անանյանն էլ հայտնեց,  որ խանութներում 20 տոկոս ապրանք է մնացել։ Այս համայնքում էլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքները սպառվել են։
«Արցախում ներկա պահին միայն ցամաք հացի խնդիր չկա, մնացածի պակասը խիստ զգացվում է, օրինակ՝ միրգ չկա, դեղորայքի խնդիրը նույնպես մեծ է։  Կարտոֆիլը գուցե մի երկու ամիս էլ բավարարի, բայց մնացածը բացակայում է։ Բենզինը խիստ անհրաժեշտության դեպքում է օգտագործվում միայն։ Մենք դիմանալու ենք, հարցը դա չէ, ուղղակի էդ դավաճանին հանեք, ուրիշ ոչ մի բան։ Մեկ է՝ մենք ապրելու ենք մեր գյուղում, անկախ նրանից, թե ինչքան ենք մնալու բլոկադայում, մի կերպ յոլա ենք գնալու, մենք Արցախը թողնելու մտադրություն չունենք»,– ասաց Դավիթ Անանյանը։
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերի 12–ից Արցախը շրջափակման մեջ է։ Ադրբեջանցիները փակել են Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։

The food shortage in Artsakh is deepening day by day. The heads of communities in Martakert and Askeran districts, which have been under blockade for about three weeks, said stores are half-empty, with no sugar, cereals, vegetables and fruits.
"Goods are sold in limited quantities. There is no shortage of bread. The most important thing is that there is no panic," Boris Kahramanyan, head of the Ivanyan community of Askeran region, told NEWS.am.
David Ananyan, the head of Mets Shen Community of Martakert Region, said that 20 percent of goods are left in the stores and the basic necessities have run out.
"There are no fruits, the problem with medicines is also serious. Potatoes may be enough for another couple of months, everything else is gone. Gasoline is used only in case of emergency. We'll bear with it, that's not the point, just take this traitor down. We are not going to leave Artsakh," he said.
Starting from December 12, 10:30 a.m. a group of Azerbaijanis blocked the Stepanakert-Goris road allegedly for environmental reasons, also making political demands. The blockade of Nagorno-Karabakh by the enemy continues.